Laatokalle pilkille ensi keväänä

Anonyymi-ap

Koska Venäjä on haluton julistamaan uutta liikekannallepanoa ja vankilat on jo kaluttu läpi, sen täytyy löytää riveihinsä vapaaehtoisia sotilaita.

Kuolleilla vapaaehtoisilla oli paljon yhteistä. He olivat iältään 42–50-vuotiaita ja kotoisin Venäjän köyhiltä syrjäseuduilta, joilla on huonot palkat ja heikko työllisyystilanne.

Asevoimien tarjoama palkka on jopa seitsemän kertaa suurempi kuin köyhempien seutujen palkkataso keskimäärin. Vapaaehtoisia houkutellaan rintamalle esimerkiksi kertaluontoisilla sopimusbonuksilla, verohelpotuksilla ja muilla etuuksilla.

Toisinaan omaiset painostavat miehiä sotimaan taloudellisista syistä.

6

180

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Pian tulee naissotilaita ja silloin löytyy vapaaehtoisia myös Suomesta tosin Ukrainan joukkoihin. Lähteekö Ressu vai painaako jo ikä?

    • Anonyymi

      Talvi tulossa ja Ressulla pirrin sisällä muoviputki se jäätyy ei pysty, hah hah haaa!!!...

      • Anonyymi

        Ei jäädy, kun on jäänestoainetta...


    • Anonyymi

      Ressu liittyy Petroskoin sieniseuraan, hah hah haaa!!!...

    • Anonyymi

      Eiköhän ensi keväänä oteta omat maat takaisin ja siirretä raja aita oikeaan paikkaan. Samalla ratkeaa työllisyysongelmat ja saadaan halpatyövoimaa joka ei ammattiliittoja kaipaile. Loput siirretään raja aidan toiselle puolelle, hah hah haaa!!!...

    • Anonyymi

      Venäjällä on ammattisotilaita kategoriassa 1,2,3 Nyt on kolmoset menossa. Ja näitä riittää satoja tuhansia, ja lisää tulee joka päivä. Venäjä ei lopu, ei se antaudu eikä siltä lopu Öljyt, ydinpolttoaineet, kaasu Kulta. Tuolla saa aseita Kiinasta Koreasta Vietnamista ja maailman eliittiin kuuluvalta Intialta joka on suurimpia valmistajia.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      86
      4650
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      109
      3847
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      182
      3660
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      69
      2098
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      75
      1941
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      79
      1298
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      130
      1152
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      148
      1099
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      50
      1010
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      30
      914
    Aihe