Valtionhallinnossa on NS piilotyöpaik koja osalle maksetaan kotiin aivan tur haan ei ole mitään professorii joita muutenkin istuu metsäs mättäilä aivan liikaa..
Hallitus sopeuttaa vähentää ylijohtaja yms muuta
2
97
Vastaukset
- Anonyymi
Ilta-Sanomat julkaisi artikkelin, jossa kerrottiin julkisessa virassa tai toimessa olevien palkkauksesta. Lehden mukaan Pohjanmaan hyvinvointijohtaja Marina Kinnusen vuosiansiot ovat yli 200 000 euroa. Ne koostuvat peruspalkasta 15 700 euroa sekä kokouspalkkioista.
Samasta lehdestä käy ilmi, että puolustusvoimien komentajan palkka on noin 15 000 euroa kuukaudessa.
Kun verrataan em. tehtävien vaativuutta ja vastuuta, on vain ihmeteltävä. Hyvinvointijohtajan toimenkuvan vaativuus ja vastuu on mitätön verrattaessa siitä puolustusvoimien komentajan vastaaviin.
Jos hyvinvointijohtaja ryssii hommansa, ei se näy missään muussa kuin 200 000 euron menovähennyksenä hv-alueen muutenkin pohjattomassa nielussa. Mustasaaren terveysasemalta saa edelleenkin ensiluokkaista hoitoa ja palvelua, kuten myös Vaasan keskussairaalasta ja muutenkin asiat sujuvat tai ovat sujumatta kuten ennenkin. Sama koskeen muitakin hv-alueen johtavia viranhaltijoita. Eihän koko hv-alue ole mitään muuta kuin uusi ja h-tin kallis hallintohimmeli, jonka virat täytetään ensi sijassa poliittisin perustein.
Jos taas puolustusavoimien komentaja epäonnistuu tehtävässään, seurauksena voi pahimmassa tapauksessa olla maan miehittäminen ja koko yhteiskuntajärjestyksen sortuminen sekä kansalaisille turistimatka härkävaunuissa Siperiaan. - Anonyymi
15700 jaetaan 4 = 4000 e oikea palkka ilman riskilisää max 5000e
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa
Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p416095Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa
Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su3055034Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut
samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien1594841Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?
Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal1354649Epäonnistunut "Tuppurais-operaatio" kaatoi Purran hallituksen
Persut yrittivät viimemetreillä häivyttää omaa täydellistä epäonnistumistaan syyttämällä opposition edustajaa nimettömil193877Ostaisitko sinä rempattavan asunnon Italiasta tai jostain muualta ulkomailta, mistä?
Ella Kanninen on tehnyt Italiassa asuntokaupat. Hän kertoo Instagramissa kierrelleensä viime kesänä Toscanassa katselema192394Jenni Alexandrova ja Toni Lähde ratkeavat liitoksistaan - Tällainen on uusperhe!
Radiojuontaja Jenni Alexandrova ja Diili-tuttu Toni Lähde ovat pariskunta, joka elää uusperhearkea. He ovat ostaneet uud32178Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)
Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill251772- 731762
- 2131456