Eli jos esim talon pohjan ala on 9 x 13 m, niin paljonkon vielä pitää raivata aluetta ympäriltä "puhtaaksi"???
Työvara???
8
1862
Vastaukset
- 1,5 metriä
mielummin 2 metriä. Routaeristys sokkelin ulkopuolella vaatii jo tämän verran.
- hankkijan
tehdä. Yleensä minimissä pidetään rakennuksen ympärillä tuota matkaa ja johan puun juuristo ulottuu 6-7 metriin.
Ikävä olo, jos pukkaa vesaa olohuoneen lattian alta. - ainakin 5 m ympäriltä
pois puut ja pensaat, mieluimmin 10 m, ainakin etupihan puolelta.
- vastaukset!
Eipä taida onnistua moiset etäisyydet kaupunkitonteilla - 600m2 tontille jää hyvinkin 5-10m tilaa talon ympärille:D Vai meinaatteko mennä naapurin puolelle?? Ottakaa sellainen traktorikuski joka ei heilu ympäriinsä vaan osaa tehdä työtä hallitusti. Routaeristeille tarttee tilaa sen 2 metria, meillä ei yhdessä kohdassa jää senkään vertaa kun kallioseinämä tulee metrin päähän talon nurkasta.
- hankkija
tuota slummiasutusta ottaa huomioon.
- Saetkae
anturan ulkoreunasta noin 0,5 metriä työvaraa. Siitä sitten maalajille/paikalle sopiva luiska ettei tule sortumia sateen sattuessa. Luiskan voi korvata ponttiteräksillä/tukiseinällä jos on pakko.
Jos on oikein tiukka paikka riittää kun on yhdeltä seinältä vapaa pääsy pohjaan. Esimerkkinä käyköön kun rakennetaan kaupunkikortteliin kahden talon väliin ja takapuolella on naapurin tontti. - rakentaja
otettiin maanviljelijä-kaivurikuski kaivamaan talomme pohja auki. ohjeet .:kaivuu kallioon asti ,reilusti sokkelimitista suuremmaksi ja kaikki kaivuumaat kauempana olevaan kuoppaan. tulos:kaivettu sokkelimitoilla,kivet ja kannot kasalla vieressä! selitti että jos joutuu täyttämään on tavara vieressä! selostin ohjeet uusiksi. ei tehonnut. selitti taas että ainakin jätevesipöntön joutuu peittämään! sittenkun joskus kaivuutyö on jotenkin joskus tehty,maksan puolet laskusta ja vetelen turpaan , varmasti!
- Anonyymi
jos on samanveran varaa kuin suo-kuokka-jussi,ova varanot huveneet,kadoneet,ja taksvärkki verotaja hoitaa siten loput laskelmat.työ on siis muutakin työkalu,ihminen,elikaari,mutta jos heti alkaa voi sen saada joskun valmiksikin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.774472Kesä, kesä!
Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k112423- 1721595
Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.
Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes2431486- 1241360
- 1191270
Miksi nuori ottaa hatkat? Rajut seuraukset: seksuaalinen hyväksikäyttö, väkivalta, huumeet...
Lastensuojelu on kriisissä ja nuorten ongelmat kasvussa Suomessa. Hatkaaminen tarkoittaa nuoren luvatta poistumista omil721189Shokki! Suuri seikkailu -kisassa todellinen jättiyllätys - Tämä muutos järkyttää varmasti monia!
No nyt on kyllä aikamoinen ylläri, peli todellakin kovenee…! Lue lisää: https://www.suomi24.fi/viihde/shokki-suuri-seik81176- 661115
- 35966