lamotrigin orion Sopimattomuus oireet

Anonyymi-ap

Hei. Olen 21v N. Ja olen nyt tossa neljä viikkoa sitten nostanut Lamotrigin orionin annosta. Nyt yhtäkkisesti tosipahaa henkistä pahoinvointia alkanut tulla. Kaveri sanoi että itsellään oli kanssa tullut samanlaisia oireita kun oli nostanut eri lääkettä. Sanoi että se voi johtua siitä että lääke ei sovi minulle. Minulla ei koskaan aijemmin ollut mitään tälläistä enkä saa sitä millään konstilla pois. Lääkärit sanovat että ota pahoinvointi lääkettä ja se ei auta mitään. Yritän kysellä onko kellään ollut samanlaisia kokemuksia. Iho oireita itselläni ei ole.

6

138

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Annos on kenties nostettu liian isoksi.
      Jos ei se entinen vähäisempi määrä tehnyt mitään oireita, tuskin vika sinänsä itse lääkkeessä on, annostus on väärä, jos tulee oireita.
      Itselleni tuli Lamotriginin liian korkeasta annoksesta kaksoiskuvia, eli näin lähes kaiken kahtena. Annosta kun laskettiin, häiriö meni ohi.
      En ole kyseisestä lääkkeestä koskaan muuta haittaa kokenut.

    • Anonyymi

      Okei. Itselläni nostettiin juuri 50mg >100mg ja aikaisemmin ei ole mitään tosiaan ollut. Onko mitään tietoa kuinka kauan oireet kestävät? Laskin eilen annosta heti takaisin 50mg.

      • Anonyymi

        Ei ne kyllä kauaa pitäisi kestää, olit kuitenkin käyttänyt vain nelisen viikkoa isompaa annosta.
        Nostiko lääkäri annostustasi, vai nostitko itseksesi ?
        Jos lääkäri kehotti nostamaan, niin kannattaa hänelle sanoa, ettei se isompi annos ollut hyvä.
        Ihan itsekseen ei pitäisi koskaan mennä muuttelemaan minkään lääkärin määräämän lääkkeen annostusta. Aina pitäisi keskustella asiasta lääkärin kanssa.
        Toivotaan, että sinulla vointi paranee pian.


    • Anonyymi

      Lääkäri nosti. Sanoin sille mutta hänen mielestään haittavaikutuksia tulee yleensä noston yhteydessä. Mutta kaveri taas sanoi, että lääke alkaa vasta vaikuttamaan kokonaan n. 4-6 viikon jälkeen ja jos se ei sovi se alkaa oireilla.

      • Anonyymi

        Minulla alkoi ne kaksoiskuvat kyllä heti, kun annoksen nosto oli tapahtunut, ja sanoin heti lääkärille, että nyt ei ole kaikki kohdillaan. Hän vähensi heti annostuksen alemmas.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Minulla alkoi ne kaksoiskuvat kyllä heti, kun annoksen nosto oli tapahtunut, ja sanoin heti lääkärille, että nyt ei ole kaikki kohdillaan. Hän vähensi heti annostuksen alemmas.

        Okei. Toivottavasti löytyy jotain apua tähän.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      101
      7443
    2. 80
      5028
    3. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      79
      4859
    4. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      132
      4258
    5. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      10
      3048
    6. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      52
      2689
    7. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      40
      2586
    8. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      50
      2237
    9. Törkeää toimintaa

      Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818
      Ylivieska
      10
      2211
    10. Suudeltiin unessa viime yönä

      Oltiin jossain rannalla jonkun avolava auton lavalla, jossa oli patja ja peitto. Uni päättyi, kun kömmit viereeni tähtit
      Ikävä
      21
      1840
    Aihe