Hyvä tuuli kuljettaa venettä. 20 ms puuskat ei tunnu vaan vakaa meno jatkuu. Sprayhoodin alla säilyy kuivana, jos hiukan vettä heittää. Ei näy lattapohjia laineilla.
Nyt on taas Colin Archer keli eikä muita näy
50
1557
Vastaukset
- AnonyymiJaahas. Oletko liikkeellä ystäväsi E-Tec-miehen kanssa ? 
- AnonyymiAh,joihinkin asioihin voi luottaa...;) 
- AnonyymiNELAARI TÄRRYYTTÄJÄ. ETKÖ JO PRKLE USKO. KUINKA KAUAN TÄTÄ SAMAA 
- AnonyymiTotta. 
 Pitää olla ulkona silloin, kun muut eivät näe kuinka hidas vene on.- AnonyymiSiellä se kisailee tasaväkisesti jääpoijujen kanssa 
 
- AnonyymiJoo, ei ne 20 millisekunnin puuskat paljoa tunnu. 
- AnonyymiYhtään collin acheria en nähnyt eilen liikeellä omalla reviirillä. 
 Itseni (matkamoottorivene) mukaan lukien toine moottorivene, yksi purjevene ajoi koneella ja nauti cat 33 koneajossa myös yleensä vilkkaalla reitillä.
 Ankkurissa oltiin yö ja suojausa lahti.
- AnonyymiKosteaa on... siksi piti aamulla käynnistää lämppäri. Illallakin tuli aikaisin pimeää... masokistit jatkakoot, meillä taitaa vene nousta talviteloille viikon kuluttua. 
- AnonyymiKävin jo poijun pois rannasta, ettei jäät yllätä. Kalavene kohta vesille, tälle avovesikaudelle. 
- AnonyymiYhtään CA:ta ei näkynyt tänään saaristomerellä. Muutama Elan ja Bava näkyi. CA-mies katsoo pari vuosikymmentä sitten pulloon jääneitä herneitä ja miettii että kuinka mukavasti se pannu huusi kuumana ja Orvieto maistui kylmänä. Naapuriveneen muija ei sittenkään antanut… 
- AnonyymiIllasta aamuun pitää jo lämmittä, että on mukavan kuivaa ja lämmintä. Tänäön on upea sää saaristomerellä, leutoa länsituulta ja aurinkoista, eikä liika veneitä... - AnonyymiJep, lämppäri kokoajan päällä, niin on mukavan kuivaa ja kaikki patjat yms lämpimiä sisälle saakka, ei oo holotnaa... 
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Jep, lämppäri kokoajan päällä, niin on mukavan kuivaa ja kaikki patjat yms lämpimiä sisälle saakka, ei oo holotnaa... Nyt oli niin lämmin yö, että lämppäri oli liikaa minimitehollakin. Wallas on termostaattiohjauksella niin tyhmä, että jos minimiteho on liikaa se sammuu kokonaan eikä käynnisty automaattisesti uudestaan pätkäkäynnille. 
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Nyt oli niin lämmin yö, että lämppäri oli liikaa minimitehollakin. Wallas on termostaattiohjauksella niin tyhmä, että jos minimiteho on liikaa se sammuu kokonaan eikä käynnisty automaattisesti uudestaan pätkäkäynnille. Ylimääräiseen tehoon aika helppo ratkaisu on avata sopivasti luukkuja. 
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Ylimääräiseen tehoon aika helppo ratkaisu on avata sopivasti luukkuja. Nojuu, paitsi kun tuulee niin että tulee vedon tunnetta tai sadetta. 
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Nyt oli niin lämmin yö, että lämppäri oli liikaa minimitehollakin. Wallas on termostaattiohjauksella niin tyhmä, että jos minimiteho on liikaa se sammuu kokonaan eikä käynnisty automaattisesti uudestaan pätkäkäynnille. Kannattaa vaihtaa Eberiin, sammuu myös, jos lämmöt nousee liikaa minimiteholla(900W) mutta käynnistyy normaalisti. 
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Kannattaa vaihtaa Eberiin, sammuu myös, jos lämmöt nousee liikaa minimiteholla(900W) mutta käynnistyy normaalisti. Voiko Eberillä keittää kahvit ja paistaa letut? Wallaksella voi. Rinnalle ei kannata toista ottaa, ellei ala rakentamaan vesikiertoista lämmitystä. 
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Voiko Eberillä keittää kahvit ja paistaa letut? Wallaksella voi. Rinnalle ei kannata toista ottaa, ellei ala rakentamaan vesikiertoista lämmitystä. Kannattaa laitta kunnon lämmitin, eikä sotkea ruuanlaittoa lämmitämiseen. 
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Kannattaa laitta kunnon lämmitin, eikä sotkea ruuanlaittoa lämmitämiseen. Syö vain kylmää ruokaa jos siltä tuntuu, me tykätään lämpimästä. 
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Kannattaa vaihtaa Eberiin, sammuu myös, jos lämmöt nousee liikaa minimiteholla(900W) mutta käynnistyy normaalisti. 900W on koko tämän syksyn ollut liikaa, 0W on ollut mukavuudenhaluiselle liian vähän, ja kun Eberi alkaa käymään katkoa syö se akun äkkiä tyhjäksi... kesällä ei niin haittaisi kun on aurinkopaneelit, mutta syksyllä kun lämppäriä tarvitaan ei aurinkoa paljoa näy. 
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:900W on koko tämän syksyn ollut liikaa, 0W on ollut mukavuudenhaluiselle liian vähän, ja kun Eberi alkaa käymään katkoa syö se akun äkkiä tyhjäksi... kesällä ei niin haittaisi kun on aurinkopaneelit, mutta syksyllä kun lämppäriä tarvitaan ei aurinkoa paljoa näy. Itse hommasin lifepo4 akkuja Amazonin kaitta Saksasta 560A, ovat unelmaa veneessä vs lyijyalut. Sähköä piisaa, joo aurinko ei enää paljoa anna, mutta genulla/pääkoneella latautuu pikaisesti päivän tarve ja ei tarvii ladata täyteen, kuten lyijyakut sulfitoitumisen vuoksi. 
 
- AnonyymiColin Archerissa lämmittää Refleks. Se on mukavaa lämpöä eikä syö akkuja tyhjiksi. 
- AnonyymiNo nyt on ennusteessa taas keliä tulossa, 15-22m/s ja vesisadetta. Kukin tyylillään, mutta meikäläinen päätti kauden tänään hyvän sään aikaan. - AnonyymiColin Archer-purjehtija voisi nyt tulla ulos ja kertoa missä aikoo olla veneellään. Voidaan me lattapohjaveneilijät tulla ihailemaan ja kokemaan kateutta tästä jumalattomasta menosta. 
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Colin Archer-purjehtija voisi nyt tulla ulos ja kertoa missä aikoo olla veneellään. Voidaan me lattapohjaveneilijät tulla ihailemaan ja kokemaan kateutta tästä jumalattomasta menosta. CA-eskaaderi lähtee Emäsalosta kun Kallbådagrundissa mitataan 20m/s puuska. Reitti kulkee Söderskärin eteläpuolitse, Naissaaren ympäri, ja päättyy Suomen Utö:ön. Kaikille katsojille reitin varrella on luvattu vilkuttaa iloisesti. 
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:CA-eskaaderi lähtee Emäsalosta kun Kallbådagrundissa mitataan 20m/s puuska. Reitti kulkee Söderskärin eteläpuolitse, Naissaaren ympäri, ja päättyy Suomen Utö:ön. Kaikille katsojille reitin varrella on luvattu vilkuttaa iloisesti. Montako CA:ta eskaaderissa on? 
 1 vaiko peräti 2 venettä?
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:CA-eskaaderi lähtee Emäsalosta kun Kallbådagrundissa mitataan 20m/s puuska. Reitti kulkee Söderskärin eteläpuolitse, Naissaaren ympäri, ja päättyy Suomen Utö:ön. Kaikille katsojille reitin varrella on luvattu vilkuttaa iloisesti. Laita muutama valokuva näytille eskaaderistanne niin mekin, jotka emme reitin varrelle pääse kulkuanne ihailemaan, pääsemme tunnelmaan. 
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Laita muutama valokuva näytille eskaaderistanne niin mekin, jotka emme reitin varrelle pääse kulkuanne ihailemaan, pääsemme tunnelmaan. Tainnut olla mielikuvituksen tuotetta nämä CA-eskaaderit ja purjehdusretket. Ei ole näkynyt kuvia tai videoklippejä näistä mukavissa 20 m/s tuulissa menosta. Taitaa olla wannabe-purjehtija ja suurisuu tämän narun aloittaja. 
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Tainnut olla mielikuvituksen tuotetta nämä CA-eskaaderit ja purjehdusretket. Ei ole näkynyt kuvia tai videoklippejä näistä mukavissa 20 m/s tuulissa menosta. Taitaa olla wannabe-purjehtija ja suurisuu tämän narun aloittaja. Tuolla taitaa aloittaja seilata: 
 https://www.youtube.com/watch?v=K_0rLzWY0jE
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Tuolla taitaa aloittaja seilata: 
 https://www.youtube.com/watch?v=K_0rLzWY0jEAika reilusti rättiä mastossa. Ehkä vähän vähemmälläkin matka taittuisi 
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Aika reilusti rättiä mastossa. Ehkä vähän vähemmälläkin matka taittuisi Pelastusaluksella (RS) ei turhaan hidastella. 
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Montako CA:ta eskaaderissa on? 
 1 vaiko peräti 2 venettä?Tasan nolla venettä. Arvasit siis yläkanttiin. 
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:CA-eskaaderi lähtee Emäsalosta kun Kallbådagrundissa mitataan 20m/s puuska. Reitti kulkee Söderskärin eteläpuolitse, Naissaaren ympäri, ja päättyy Suomen Utö:ön. Kaikille katsojille reitin varrella on luvattu vilkuttaa iloisesti. Nyt olisi pitänyt suunnata Rauman edustalle naatiskelemaan. 
 
- AnonyymiEi täällä vihmo, kuin 8-11m/s ja pieni pisaraista sadetta ja tuuli ulvoo... 
 Just otin presidentin ulkofile pihvit lämpenemään paistoa varten lounaaksi, valkosipuliperunoita ja hunajameloonia kaveriksi, ei valittamista..
- AnonyymiMä ainakin lähden vielä viikonloppuna Saaristomerelle. Lauantaina luvattu hyvää keliä. Jurmossa on harvoin ruuhkaa tähän aikaan vuodesta. Sieltä sitten telakalle ja paatti ylös lämpimään halliin. 
 Ensi viikon lopulla lähtö kuukaudeksi Fugeen, Andalusiassa patikkaa, lintukuvausta ja pientä törpöttelyä. Saatan yrittää myös Trempiin Barcelonasta luoteeseen, jos näkis sen partakorppikotkan vihdoin ja viimein.- AnonyymiSitten heräsit ja päästit kissan ulos. Ovenraosta näit Skodasi viime vuosisadalta ja sulle tuli mieleen että mistä saisi halvalla talvirenkaat. Kun nypit vanhoista keväällä nastat irti. Pihalla talvehtivasta Busteristakin niitit vuotaa. Huokaiset ja palaat sänkyyn kuorsaavan vaimosi viereen. 
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Sitten heräsit ja päästit kissan ulos. Ovenraosta näit Skodasi viime vuosisadalta ja sulle tuli mieleen että mistä saisi halvalla talvirenkaat. Kun nypit vanhoista keväällä nastat irti. Pihalla talvehtivasta Busteristakin niitit vuotaa. Huokaiset ja palaat sänkyyn kuorsaavan vaimosi viereen. No, sinähän voit omassa köyhyys- ja kateusloukussasi ajatella näin. Minulle tuo on totta. 
 Saksalaisessa premium-nelivedossani on muuten kolme rengaskertaa. Täällä Stadin vesisateessa ajelen talvirengaskaudella kitkoilla, mutta kun olen tullut Epsanjasta, vaihdatan (huom, en siis itse vaihda) nastat alle ja lähden pohjoiseen kuvamaan riekkoja ja jos tsägä käy, revontulia ja kiirunoita.
 Katsos kun on työura tehty, terveys on vielä kohtalainen ja tilillä on rahhoo, voi mennä ja tulla säiden mukaan.
 Siinä olet oikeassa että vaimo kuorsaa.
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Sitten heräsit ja päästit kissan ulos. Ovenraosta näit Skodasi viime vuosisadalta ja sulle tuli mieleen että mistä saisi halvalla talvirenkaat. Kun nypit vanhoista keväällä nastat irti. Pihalla talvehtivasta Busteristakin niitit vuotaa. Huokaiset ja palaat sänkyyn kuorsaavan vaimosi viereen. Hyvin tunnut tietävän nuo perustoiminnot. Ilmeisesti sinulla on niistä omakohtaiset kokemukset. 
 Minä olen täällä vuosien saatossa nähnyt useita kateuden takaa kumpuavia kommentteja, mutta tuo on eräs yksityiskohtaisimmista lajissaan.
 Se että joillakin on taloudellisesti varaa tehdä monia mielenkiintoisia juttuja, ei ole meiltä köyhemmiltä pois. Asia on aivan päinvastoin, sillä nuo varakkaat maksavat suuret summat veroja, joiden ansiosta yhteiskunnan rattaat pysyvät liikkeessä.
 Aina kun näemme jotakin kallisarvoista liikenteessä, niin tiedämme kuinka valtion kassakone on siitä kunnolla kilahtanut.
 Iloitkaamme siitä D.
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Hyvin tunnut tietävän nuo perustoiminnot. Ilmeisesti sinulla on niistä omakohtaiset kokemukset. 
 Minä olen täällä vuosien saatossa nähnyt useita kateuden takaa kumpuavia kommentteja, mutta tuo on eräs yksityiskohtaisimmista lajissaan.
 Se että joillakin on taloudellisesti varaa tehdä monia mielenkiintoisia juttuja, ei ole meiltä köyhemmiltä pois. Asia on aivan päinvastoin, sillä nuo varakkaat maksavat suuret summat veroja, joiden ansiosta yhteiskunnan rattaat pysyvät liikkeessä.
 Aina kun näemme jotakin kallisarvoista liikenteessä, niin tiedämme kuinka valtion kassakone on siitä kunnolla kilahtanut.
 Iloitkaamme siitä D.Fuge ei todellakaan ole mielenkiintoinen. 
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:No, sinähän voit omassa köyhyys- ja kateusloukussasi ajatella näin. Minulle tuo on totta. 
 Saksalaisessa premium-nelivedossani on muuten kolme rengaskertaa. Täällä Stadin vesisateessa ajelen talvirengaskaudella kitkoilla, mutta kun olen tullut Epsanjasta, vaihdatan (huom, en siis itse vaihda) nastat alle ja lähden pohjoiseen kuvamaan riekkoja ja jos tsägä käy, revontulia ja kiirunoita.
 Katsos kun on työura tehty, terveys on vielä kohtalainen ja tilillä on rahhoo, voi mennä ja tulla säiden mukaan.
 Siinä olet oikeassa että vaimo kuorsaa.Voi rassukkaa. Jos kerran rahaa on enemmän kuin ymmärrystä, niin ostaisit jokaiselle rengaskerralle oman auton, ettei tarvitse huolehtia ja odotella rengasvaihtoja vähän väliä. Minulla on varaa ostaa niin hyviä kitkarenkaita, että voin saksalaisella premium-nelivedollani ajella samalla rengastuksella Hangosta Lappiin vuodenaikaan katsomatta, eikä tarvitse ollenkaan kärvistellä kehä kolmosen sisäpuolella, koska melkein missä tahansa Stadin ulkopuolella on mukavampaa ja rennompaa elää - niin mukavaa, etten koe mitään tarvetta tai halua ahtautua lentokoneeseen jonka määränpää on kaikista maailman persläveistä Fuengirola. 
 
- AnonyymiPerjantaina oli 32,7 ms ja tasaisesti kulki Colin Archer. Ei näkynyt tasapohja jollia merellä. Kylmäpihjalajaan ei uskaltanut ajaa sisälle, kun aallokko teki haastavaksi reitin. Mentiin Raumalle glögille. - AnonyymiSaanko kysyä millä purjeistuksella olit liikkeellä? 
- AnonyymiJa video sankaripurjehduksesta nähtävissä missä? 
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Ja video sankaripurjehduksesta nähtävissä missä? Minäkin olen oppinut katselemaan nettivideoita. 
 Tuosta purjehduksesta olisi tosiaan hauskaa nähdä otoksia.
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Saanko kysyä millä purjeistuksella olit liikkeellä? Pelkkä riki, kansitakki ja merinovillapipo sydvestin alla riittivät viemään venettä yli 33m/s keskituulessa runkonopeudella ja ylikin. 
 Kuvaaminen ei tuntunut niissä oloissa erityisen tärkeältä.
 
- AnonyymiCA on uusi Sir BB. 
- AnonyymiEi näytä tulevan vastauksia CA mieheltä. Liekö niin kaukana merellä, ettei verkko yllä sinne. 
- AnonyymiTerveiset Valassaarelta. Saa olla rauhassa täällä. Hieno luontopolku ja kylä. Kun oli kovat tuulet, oli pelkkä myskyiso ja keula. Nyt saa ajella alle 10 ms tuulissa töysin purjein. Reflex lämmittää. 
- AnonyymiNyt olis kyllä Helsingissä mitä mainioin vesillelaskukeli, jos sattuisi vene olemaan pukeilla ulkosäilytyksessä niin kohta melkein itsestään taas vesillä. 
- AnonyymiNo? Oliko otollinen keli yöpurjehdukselle? 20ms keskituuli... 
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliinYli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset789317
- Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti905947
- Pikkupersu osoitti olevansa hieman yksinkertainen"Heikosti älykkyystesteissä pärjänneistä lapsista tulee muita todennäköisemmin ennakkoluuloisia ja konservatiivisia", uu1045785
- Jos on heikkolahjainen ja laiska koulupudokas, niin silloin äänestää vasemmistopuolueitanäin tämä on käytännössä aina mennyt. Jos ei älyä ole paljon suotu, niin ei silloin inssiksi opiskella, vaan päädytään394057
- Enää viisi yötä Sannan kirjaanIhan täpinöissään tässä odotellaan. Vaikea pysytellä aloillaan, kun koko ajan tekisi mieli jo kirjakauppaan rynnätä, mut483995
- Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueitasillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi783832
- Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessäänmutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät493679
- Lehtinen: "Oli demareidenkin onni, että valkoiset voittivat sodan 1918"Lasse Lehtisen mukaan vasemmalla on radiohiljaisuus hänen uutuuskirjastaan, "Läheltä piti. Kansakunnan hurjat hetket" L1133070
- IL - 100 000 potentiaalista sotilasta pakeni Ukrainasta!"Ukrainasta nuorten miesten joukkopako Liki 100 000 asevelvollisuusikäistä miestä on poistunut Ukrainasta parin viime k582885
- SDP:n valtuutettu valehtelee koulutuksensaSDP:n helsinkiläinen kaupunginvaltuutettu Mahad Ahmed käyttää maisterin titteliä suoritettuaan 60 opintopisteen epäviral982859