Mitenköhän käy työttömien määrän? Kokoomuspoliitikko Petteri Orpo, lupasi, että 100000 saa työpaikan eli työttömyys vähenee sillä määrällä.
Neljän vuoden aikana jos 25000 työtöntä työllistyy, eikä tule uusia työttömiä, niin se satatuhatta tulee kokoon kuten kokoomuksesta lupasivat.
Miten lisääntyneet yt-neuvottelut parantavat työllisyyttä?
17
257
Vastaukset
- Anonyymi
Kyllä talous lähtee vielä nousuun.
Pidä paljon meteliä, kun vielä voit.
Minä kaivan nämä kaikki sinun valituksesi sitten esille ja pilkkaan niitä.- Anonyymi
Kansainvälisen inflaation aiheuttaman polttoaineen hinnannousun voi laittaa aiheetta Marinin syyksi, mutta työttömyyden nousua ei saa laittaa Orpon syyksi.
Näinhän se menee kokoomuslaisen mielestä. - Anonyymi
😂🤣😂 toivotaan toivotaan politiikkaa sinä tuet.
Kansakoulu pohjaltakin tajusi, että tämän hallituksen vaalilupaukset olivat tuulesta temmattuja.
Sinä alat rehvastelemaan, kun Euroopan muut maat nostavat Suomen taloutta.
Tajuatko että sillä ei ole mitään tekemistä tämän hallituksen kanssa. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kansainvälisen inflaation aiheuttaman polttoaineen hinnannousun voi laittaa aiheetta Marinin syyksi, mutta työttömyyden nousua ei saa laittaa Orpon syyksi.
Näinhän se menee kokoomuslaisen mielestä.Ei hän ole Kokoomuslainen vaan vajakki Persu.
Piti äkkiä alkaa sepittämään, kun tiesi että kohta joku menee kertomaan, että Persut ovat samassa veneessä Kokoomuksen kassa. - Anonyymi
Et sinä ihan tyhmä ole, kun tajuat että talous on aina jossain vaiheessa noussut.
Mutta siihen ei vaikuta tämän hallituksen toimet.
Päin vastoin tämän hallituksen toimet ovat nostattaneet työttömyyttä.
Kaikki mitä leikataan, on suoraan kotimaisesta kysynnästä pois. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Et sinä ihan tyhmä ole, kun tajuat että talous on aina jossain vaiheessa noussut.
Mutta siihen ei vaikuta tämän hallituksen toimet.
Päin vastoin tämän hallituksen toimet ovat nostattaneet työttömyyttä.
Kaikki mitä leikataan, on suoraan kotimaisesta kysynnästä pois.Ei, en ole tyhmä. Olisi tyhmää ajatella, että olisin.
Sen sijaan ihmettelen sitä, miksi samaan aikaan syytät hallitusta talouden suhdanteiden vaikutuksista ja sanot, ettei se niille mitään voi. Olet kuin uskovainen, jonka mukaan kaikki hyvä on jumalan aikaansaannosta ja paha ei ole.
Marinin hallitus osoitti, että hyvänkin talouden voi kusta tuhlaamalla. Sen verran hallitus toki pystyy tekemään koska hallitus pystyy suoraan päättämään rahan kuluttamisesta.
Hyvä talous ei ole kuitenkaan asia, joka päätetään ja se on siinä. Kaikki raha, minkä julkishallinto käyttää, on muiden työllään tekemää. Hallitus voi kannustaa työntekoon ja tehdä sille edellytykset, mutta työn tekee työssäkäyvät.
Ihan konkreettisesti asian voi pukea niin, ettei kuukauden liksan tuhlaaminen tunnissa ole vaikeaa, mutta sen uudelleen anasitsemiseen menee kuukausi. - Anonyymi
Toivotaan, toivotaan... Kokoomus toivotalkoot jossa talkoisiin osallistuu vain duunarit ja köyhät muille annetaan lisää rahaa velkarahalla sekä ns. "Säästöillä köyhiltä rikkaiden taskuihin".
Only for Funland.
- Anonyymi
Orpon hallituskaudella on jo nyt menetetty yli 50 000 työpaikkaa,
Kuka nyt tolloa orpoa uskoo, ei kai kukaan terve-järkinen?- Anonyymi
Minä uskon virkamiesten laskelmia ja ennusteita.
Orpokin vain toistaa niitä samoja eikä laske itse paperilla. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Minä uskon virkamiesten laskelmia ja ennusteita.
Orpokin vain toistaa niitä samoja eikä laske itse paperilla.Kokkare virkaköpit laskee kuten urpo haluaa, samoin ns. asiantuntija proffatkin antavat mieluisen "tutkimustuloksen" kannattamalleen puolueen hyville veljille ja tietysti palvelus palveluksesta korruptiota unohtamatta.
- Anonyymi
Aika moni uskoi Orpoa ennen vaaleissa. Varmaankin uskovat häneen vieläkin kuin johonkin aina oikeassa olevaan jumalaan. :-(
- Anonyymi
Alottaja voi kysyä sitä Orpolta.Kyllä se pipo punasena selittää kieli solmus ummet ja lammet ,mustan valkoseks ja työttömät syylliseks työttömyytee ja kuink niilt löytyy kaik ratkasut Suome taloude tasapainottamiseks ,kun muistaa vaa vastuuttaa ne potkuistaa.
- Anonyymi
Missä piiileksii Viron venäläiset rakennus ammattilaiset kun ei oo rosvoomassa nä käynyt
- Anonyymi
Venäjän virolaiset ammattilaiset osaa myös ryöstää,veroista viis veisataan
Mies kertoi olleensa varkaissa yksin ja vieneensä perämoottorien perät lähistöllä sijaitsevaan metsään piiloon. Myöhemmin hän oli luovuttanut ne Espoossa henkilölle, jonka oli tarkoitus viedä ne maasta. Viranomaiset kuitenkin löysivät perämoottorin perät kuskin kuorma-autosta Helsingin Länsisatamasta
Rikostoimituksen päällikkö Tiia Palmén joutui venevarkauden uhriksi viime maaliskuussa. Viroon varastettua -dokumentissa selvitetään, millainen rumba on saada vene takaisin, kun se löytyykin Virosta - Anonyymi
Niin ulkomaisen työvoiman käyttöön olisi pitänyt puuttua hallinnon taholta iät ja ajat sitten ,sillä Suomessa on ollut voimassa työvoiman harkinta joka on tuossa suhteessa ollut sitä varten että maassa olevat työttömät työllistyisivät ensisijassa. Valvonta on ollut heikkoa ja jopa osittain voi katsoa maan hallinnon toimillaan tukeneen kehitystä, sillä lapsilisiä on maksettu ulos työperusteisesti mm. Viroon joka on kannuste työmarkkinoilla ulkolaisen työvoiman saantiin joka on syrjäyttänyt kotimaista työvoimaa.
Toisaalta yrityksiä on tuettu valtiollisesti ,taloudellisesti monimuotoisesti työllistämis näkökulmasta ,mutta heikoin tuloksin eikä yritystukia ole edes lähdetty sitouttamaan työllistämiseen, kuten olisi tullut, vaan sen sijaan irtisanomisperusteiksi on sallittu ilmoitusluontoisesti tuotannollistaloudelliset syyt joiden perusteita ei ole tarvinnut perutella sen kummemmin. Tuota syytä meillä on kovat työttömyysluvut ja myös sen kautta valtiolliset kulut sen myötä. Tilanne on huonojen poliittisten päätösten tulos ja tuossa suhteessa viimeistään nyt tulee kuuluttaa yritysvastuullisuutta ,tilanteen korjaamiseksi, sekä sanktioida irtisanomiset että sitouttaa yritystuet työllistämiseen. - Anonyymi
No ihan perkeleesti piilotyöpaikkoja!
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 73873
Miltä se tuntuu
Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s104728- 36613
- 47603
- 30591
- 35587
- 40585
Mitä se olisi
Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?34557- 50550
- 36483