Souri kertoo, että Fatima Diarran myrkyllisen käytöksen vuoksi hän sairastui puoli vuotta kestäneen taistelun jälkeen uupumukseen ja masennukseen.
Yksi asia on varma: YLE ei tästä tule uutisoimaan tästä sanallakaan, vaikka LUX-Helsingistä monta juttua tekikin ja kirjoittaa säännöllisesti myös Diarrasta (mutta vain hyvää ja positiiviseen vaalimainos sävyyn).
https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/b76e23e1-9f69-4610-9a1f-7871e91bc9a7
Yksi asia on varma: YLE ei tästä tule uutisoimaan tästä sanallakaan, vaikka LUX-Helsingistä monta juttua tekikin ja kirjoittaa säännöllisesti myös Diarrasta (mutta vain hyvää ja positiiviseen vaalimainos sävyyn).
https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/b76e23e1-9f69-4610-9a1f-7871e91bc9a7
Vastaukset 97
Vanhimmat
Fatim ahdistaa persua. Mitä se kertoo persusta?
Ihastunut....
Eikös nuo molemmat ole vihreitä, ja sanomistensa ja tekemistensä perusteella mielenterveyspotilaita.
Mikä on pohjimmiltaan sama asia.
Miksi persut sitten jauhaa koko ajan näistä?
Mielenterveyspotilaita?
Asiaa!
Vihreä = mt-potilas = akuutti tapaus
Eli kiusaaminen ja huono käytös on sinun mielestäsi täysin hyväksyttäviä niinkauan kuin kiusaajana on vihreä? Sitäkö sinä yrität kommentillasi sanoa?
Älä sotke mielenterveyspotilaita vihreisiin, vihreät on myrkkyä, mt-potilaat sen sijaan eivät itse voi tilanteelleen mitään!
Mistä sinä edes sait persut tähän keskusteluun joka koskee vihreää poliitikkoa ja suomalaista naistaitelijaa?
Sinulla taitaa olla aikamoinen pakkomielle mitä tulee perussuomalaisiin? Näetkö heitä kaikkialla? Parvekkeen alla? Männyn latvassa? Nojatuolisi alla? Kannattaisi sinun ottaa yhteyttä mielenterveyspalveluihin?
Fatim on rasistipersuille punainen vaate koska on väärän värinen nainen Suomessa poliitikkona, mikä on rasistipersuista sietämätöntä.
Niinpä ei ole päivääkään etteikö rasistipersut täällä öyhöttäisi Diarrasta.
Eli toisin sanoen sinun mielestäsi Fatima saa kiusata muita ja rasisti suomalaisia kohtaan koska hän on musta? Kuulostaa että ajattelet niin?
Kyllä se olet sinä jota selvästi ahdistaa tuo persuista hokeminen kertoo siitä.
Ystävällinen neuvo, hae apua.
Fatima on selkeä rasisti, ei ole mitään epäselvyyttä asiasta.
Eikös fatson väristen ominaispiirre ole ahdistelu?, ei kait ne loputtomat seksuaalirikosten tuomiot ole turhaan tulleet. Rodullinen ominaispiirre?
Oletko kenties psykiatri ?
Olen samaa mieltä: rasisti ja kiusaaja. EI tuollaisten paikka ole Suomen eduskunnassa vaan jossakin ihan muualla!
Mikä itse olet, kun sanot " tuollaisten " ?
Ai mää vai? No "tälläinen"!
Kaksi täysin yhdentekevää naista kinaa keskenään, ketä oikeasti kiinnostaa ?
Diarra on röyhkeä mustis joka on päässyt vain värisuoralla asemaansa. Tunnetaan tökeröistä lausunnoistaan, ei kyvyistään.
Sinne sitten vaan yrittämään, jos olisit itse vaikka parempi.....
jos- tai kun?- stubb salamurhataan- ... niin diarra on seuraava suomen presidentti- tän
nykyisen suuntauksen perusteella...
kuka on suomen varapresidentti?-
Fatim Diarrako...
Katariina Souri rikkoi Lux Helsinki -kohua koskevan salassapitosopimuksen.
Tältä näyttivät Lux Helsingin valotaideteokset.
Tekijän kuva
Henna Koste
perjantai 27.9.2024 klo 21:30
Taiteilija Katariina Sourin ja Lux Helsingin välinen eripura on saanut uuden käänteen. Souri kertoi perjantaina pitkässä Facebook-kirjoituksessaan rikkoneensa aiemmin laaditun salassapitosopimuksen.
Sourin mukaan Helsingin Tapahtumasäätiö ja siellä asiaa hoitanut Fatim Diarra vaiensivat hänet. Souri kertoo, että hän sairastui puoli vuotta kestäneen taistelun jälkeen uupumukseen ja masennukseen.
Souri kertoo, että kirjoitti säätiön ja Diarran vaatiman sopimuksen vastentahtoisesti, koska hänen kohteluaan pahoittelevan mediatiedotteen ehtona oli vaitiolo.
Katariina Souri kokee, että hänet vaiennettiin. Iltalehti
Souri kertoo kokeneensa, että väsytystaistelulla hänet ajettiin nurkkaan niin henkisesti kuin taloudellisestikin.
Souri kertoo, että sovitteluprosessin alkaessa säätiö antoi hänelle ymmärtää, että he vastaavat kaikista asian hoitamiseen liittyvistä kuluista. Hän kertoo, että lopulta hänelle ilmoitettiin, että hänen kuluistaan maksetaan vain puolet.
– Halusin vain kiihkeästi mediatiedotteen vihdoin ulos. Asia jäi vaivaamaan minua ja sopimuksen jälkeen oloni vain itse asiassa paheni. Se, että minut taiteilijana vielä vaiennetaan alkoi tuntua päivä päivältä ahdistavammalta, Souri kertoo Iltalehdelle.
Souri kertoo, että yritti ratkaista tilannetta ottamalla yhteyttä Diarraan heinäkuussa. Hän kertoo pyytäneensä Diarralta tarkennusta sopimuksessa epämääräiseksi jääneeseen kohtaan vaitiolovaatimuksesta ja sanoi, että sopimus on hänen sananvapauttaan ja yksilönoikeuksiaan loukkaava.
Hän kertoo, että Diarra vastasi yhdelle lauseella ja pyysi ottamaan yhteyttä säätiön juristiin. Sourin mukaan hän kertoi, ettei hänellä ole enää rahaa maksaa juristeille ja että hän kärsii burnoutista. Tähän Diarra ei hänen mukaansa enää vastannut.
Souri kertoo ottaneensa kansanedustaja ja Helsingin tapahtumasäätiön hallituksen varapuheenjohtaja Diarraan yhteyttä heinäkuussa. Hän sai ytimekkään vastauksen. Henri Kärkkäinen
Julkinen anteeksipyyntö
Tänä vuonna Lux Helsingin puhuttanein teos oli Sourin Pohjan kosketus. Sourin teos koostui 19 öljyvärimaalauksesta. Keskustelu heräsi jo ennen kuin tapahtuma oli alkanutkaan.
Keskustelun avasi saamelaisaktivisti Petra Laiti, joka arvosteli Sourin saamelaisaiheista maalausta kulttuurisesta omimisesta ja ”auttamattoman vanhanaikaisesta kuvastosta”. Syntyi sosiaalisen median myrsky ja teoksen esilläolo valotaidetapahtumassa oli vaakalaudalla. Teos oli lopulta esillä, mutta sisältöhuomion kera.
Myöhemmin Helsingin Tapahtumasäätiö pyysi Sourilta julkisesti anteeksi.
– Lux Helsingin sisältöhuomio Katariina Sourin teoksen yhteydessä oli muotoiltu turhan jyrkästi, ja se loukkasi taiteilijan omaa näkemystä teoksestaan, tiedotteessa muotoiltiin.
Taiteilija Katariina Souri rikkoi salassapitosopimuksen. Jenni Gästgivar / Iltalehti
Tuoreessa kirjoituksessaan Souri kertoo, että hän oli Lux Helsinki -kohun alussa yhteydessä Kulttuuri- ja taidealan keskusjärjestö KULTA ry:n pääsihteerinä toimivaan Rosa Meriläiseen, joka oli kantaaottavalla kirjoituksellaan puolustanut taiteilijan vapautta tehdä taidetta omista lähtökohdistaan.
Souri kertoo avautuneensa Meriläiselle ja kertoneensa, että hänen teoksensa on uhattu poistaa tai vähintään sensuroida. Sourin mukaan Meriläinen oli sanonut, että saamelaisaktivisteja vastaan ei kannata ryhtyä taistelemaan, sillä sitä taistelua ei voi voittaa.
Meriläinen ja Diarra eivät kommentoineet Sourin väitteitä Iltalehdelle. Diarra sopi Helsingin tapahtumasäätiön toimitusjohtaja Stuba Nikulan kanssa, että Nikula kommentoi asiaa hänen puolestaan.
Souri kertoo, että sopimuksessa vaadittiin vaitioloa pahoittelutiedotetta vastaan. Onko näin?
– Niin no, itse asiassa tieto siitä, onko näin olisi vaitiolon piirissä tiukalla tulkinnalla.
IL- aloitus
https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/b76e23e1-9f69-4610-9a1f-7871e91bc9a7
Hyviä kuvia fatimasta tupakka kädessä toisella kädellä työntää ruokaa suuhun ei kovin kaunis näky. Jättäis ruuan pois niin hoikistuis. Ei hieno nainen sätkä kädessä esiinny ai nii fatima ei ole hieno nainen. Syöttöpörsaan naköinen. Hyi huhhh
tulee mieleen että onko Fatima Diare afrikkalainen voodoo-noita?... loitsusi Sourin kipeäksi?
Noilla RKP:n trolleilla epätoivo sen kun kasvaa.
Souriko persu?
Fatim on tumma nainen, joka syödessäänkin polttaa tupakkaa. Noin sivistynyt on tumma vihreä nainen, jonka tyhmät vihreät ovat nostaneet vihreälle oksalle eduskuntaan!
Punatollo näkee taas persuja. Mitä se kertoo punatollosta?
Kyllä, sitä yritän sanoa, menisipä se jo jakeluun.
Taas fatima diarra esittelee läskejään monta numeroa liian oienessä asussa. Olis kiva kun saumat ratkeais hihhh. Miten musta väestö on niin lihavaa sakkia aivan kuin syöttöporsas. Fatima ahnehtii runsaatsi ruokaa. Hyi helvetti mikä possu.
Eihän fatima ole vihreä sehän on musta pohjaan palanut näyttää syöttöporsaalta läski pursuu joka saumasta itse pitää itseään hyvän näköisenä hahahahahah
Juurikin näin, sillä erolla että Katariina on kaunuis…
Eikä tosiaankaan johdu ihonväristä…
Joka paikassa on fatima huutamassa rasismia. Hauskaa kun persut silmiään venyttelee heti fatima rasismia. Eihän orpon tartte joka juttuun puuttua. Rasismi on suomessa pysyvä ilmiö. Mamut itse aiheuttaa rasismin eikö hölmö fatima sitä ymmärrä vai eikö osaa lukea.
No fatima on iso musta helkatin iso musta niin ääntä lähtee kuin pienestä kylästä. Aina huutaa orpoa apuun mutta taitaa orpokin vaan hymyillä. Minä ainaskin hymyilen. Rasismi on tullut jäädäkseen menkööt muualle asumaan niin ei tarvii valittaa
Ovat Uhreina!
Järkyttävää !!!!
Toivottavasti uutiset kertoo Totuuden kansalle...
Aloituksen aiheen unohit...
Kiitos- lopetit palstan ruplatiltujen älyttömän jorinan ja toit tietoa.
Näinhän se menee nykyään, täti Fatima saa tehdä,paasata mitä vaan rasistisella otteella ei mitään väliä. Toisin on jos kantis sanoo totuuden niin sitä vääristellään ja on niin perk...rasisti heti.
Oliko ne yhdessä jossain paska TV ohjelmassa ? Niissähän vaaditaan paska touhua tai muuta sairasta et paska myy .
Eikun siinä tosi-tv ohjelmassa Diarra kiusasi Nuorgamia ja sai sen itkemäänkin.
Eli Diarran uhreja on useita.
Nuorgamin kiusaamisen osallistui myös toinen vihreä Rosa Meriläinen.
Kukaan muu ei koko maailmassa olekaan ikinä alkanut itkemään jonkun toisen sanomisten takia. Ei mitään uutta......
Joka päivä joku koulussa itkee kun tuollaisia tulevia vihreitä kiusaajia on samassa luokkahuoneessa
Oho, järkyttävää.... 🥺
Fatima on kateellinen paljon iäkkäämmälle naiselle, koska tämä on hoikka ja kaunis. Jos fatima olisi pysynyt savannilla, hän ei olisi niin alemmuudentuntoinen, koska muidenkin äo olisi alle 80. Lähde wikipedia; äo maittain.
Noin typerällä kirjoittelijalla ei voi äly olla kovin korkea. Narkkariäidin kersoja.
Jos on Afrikan savannilla luontaisesti tottunut juoksemaan karkuun leijonia päivästä toiseen, niin se pitää hoikkana ja kun ei ole enää niitä leijonia uusissa ympäristöolosuhteissa, niin tukevoittaahan se.
Tuo on hyvin todennäköistä. Hoikkuus riittää syyksi.
Ylipainoiset on AINA mielenterveysongelmaisia. Syömishäiriö on sairaus. Syöminen on sairaalloisen ylipainoiselle ahmijalle pakkomielle ja kaikki, aivan kaikki, pyörii (oman) syömisen ympärillä.
Toivottavasti et itse liho koskaan, tai mitä jos tuo toinen ongelma tulisikin ensin.....
Oma kommenttisi on argumentointivirhe, ilman mitään argumenttia, perusteluita tai tietoa.
Aiempi kommentti tuntui sen vuoksi sinusta typerältä, koska olet niin tyhmä, ettet tiedä etkä ymmärrä. Tässä fakta edellisen toteamuksen todisteeksi:
https://fi.wikipedia.org/wiki/IQ_and_the_Wealth_of_Nations
Kyllä. Ja kun ihminen elää maassa, jossa keskimääräinen äo on sama kuin itsellä, ei tunne itseään tyhmäksi. Souri on fiksu, suomalainen nainen ja suomalaisten keskimääräinen äo noin 100. Fatima.... no, Wikipedia kertoo
https://fi.wikipedia.org/wiki/IQ_and_the_Wealth_of_Nations
Tyhmät kadehtii älykkäitä, lihavat laihoja, ruskeat valkoisia, siinä jo kolme syytä Fatiman Souri vihaan..
Sairaus voi lihottaa, eikä sille mitään mahda. Mutta Fatima lienee terve..
Vaikka Souri onkin vain taiteilija, niin hän on päässyt huippuälykkäiden kerhoon Mensaan läpäisemällä Mensan testit.
Jokainen ylipainoinen kantaa kilonsa ihan itse.
Älä huolehdi muiden kiloista, vaan omistasi, on niitä sitten vähemmän tai enemmän.
ASIAA👍
Fatim on paras. Menee politiikassa vielä pitkälle. Lovetan.
Olen samaa mieltä, tuo nainen tulee pärjäämään.
Ja ehkä juuri siksi, kun osaa pitää puolensa.
Pärjääminen perustuu pelkästään intersektionaaliseen politiikkaan. Ihonvärillä jonon ohi
Fatima Diarra on nähty TV ja kaikki sen nähneet tietää että Fatima on KP
Oman edun tavoittelija joka aina vain minä minä minä ja sitten MINÄ!
Kyllä varmaan joku sinutkin huomaa
Juuri tällaisten Fatimien takia suomalaiset kokevat omassa maassaan rasismia, muistakaa somali husun valhe kun taksin kyydissä oli rasisti, uutisoitiin että valehteli
Suomessa ei ole rasismia mamuja kohtaan ne on valheellisia tarinoita joita levittävät ne jotka eivät halua kotoutua ja integroitua.
Voi voi, kun kaikki vieras, tuntematon ja erilainen on niin kovin pelottavaa....
Taloakaan ei rakenneta valheiden varaan vaan tosiasioiden pohjalta. Kyllä jatkuva valheiden syöttö vihervasureiden puolelta pitäisi pelottaa tosiasioiden varaan elämäänsä rakentavaa ihmistä.
Ei se pelota. En vain luota heihin.
Tunnetko ketään heistä ?
Luottamisestakaan ei voi tietää tuntematta toista ihmistä.
On kyllä varsin hauskaa katsella kun nämä samat naamat jotka hyvin hävyttömästi kukin vuorollaan uhriutuu, ja taas vuorollaan paljastuvatkin itse varsin sikamaisesti käyttäytyviksi.
Tätähän juuri ilmentävät nämä diarrat, sourit, nuorgamin sisarukset,veitola ja monet muut jotka esittävät moraalisesti korkeampia ihmisiä, kunnes totuus heistä tulee ilmi.
Tuo totuus heistä on varsin korni kun miettii miten ovat aina muihin suhtutuneet jos joku on uskaltanut olla kanssaan eri mieltä, paskamysrskyä aina muille tarjotaan mutta voivoi kun se osuu omalle kohdalle.
Kenelle näiden perimmäinen käytösmalli on tullut yllätyksenä?
Käyttääkö Fatin Diarra valtaansa väärin?
Mikä sen duuni on?
Se huutelee someen välillä ihan tolkuttomia.
Ja kaikki muut on sitten ihan tolkun ihmisiä, vai ?
No Fatima Diarrea ei ainakaan ole!
Kertokaa,jos osaatte,millainen
on narsisti
Kuka antaa matun hyppiä silmilleen?? Pitäkää suomalaiset puolianne näitä vastaan ennen kuin on myöhäistä.
Fatim oli todella törkeä Miisaa kohtaan? Aloin inhoomaan tuota akkaa juurikin tuon kiusaamisen takia. Vaikka olisi millainen tosi-TV ohjelma, niin ei siihenkään formaattiin kuulu kiusaaminen.
Jostain luin, että Fatim oli pyytänyt Miisalta anteeksi ja samlla toivonut (antanut kehoituksen), että Miisa laittaa sen anteeksipyynnön esille someen. Aika naurettava akka toi Fatim.
Olisin kysynyt että mikä siinä taideteoksessa on kulttuurin omimista?
Eikö siis saam...hahmoa saa maalata kukaan muu kuin saame...t itse?
Sehän rajoittaa melko paljon taiteilijoiden työtä.
Mutta ei taida tältä painonvartijoiden palstalta vastausta saada.
Eniten kulttuurillista omimista harjoittavat afrikkalaiset ja heidän jälkeläiset, kun pukeutuvat länsimaiden luomiin vaatteisiin ja käyttävät meidän kehittämiä asumuksia ja tekniikkaa. Sama pätee saamelaisiin ja muihin vähemmistöihin, he kyllä omivat kulttuuristamme kaiken, mutta jos joku käyttää neljän tuulen hattua, rastoja tai inkkaripäähinettä, alkaa hirveä itku ja parku
Se itku ja parku tulee yleensä vihervasemmistosta.
Kulttuurinen omiminen on pelkkää tyhjää woke-puhetta.
Täysin käsittämätöntä, että tuo ylensyönyt n-----i saa olla täällä, veronmaksajien elättinä, ja vielä v--tuilemassa elättäjilleen. Samanlaisia parasiitteja kaikki ei valkoihoiset.
Lesbon väitteitä ei kannata ottaa tosissaan.
Ketä nuo kumpainetkin kiinnostaa?
Miten helvetissä maalaus voi olla kulttuurista omimista?
Nuo helvetin aktivistit keksivät aivan miten mielettömiä juttuja tahansa viihdyttääkseen itseään ja yleisöään, vaikka tosin sen varassahan heidän oma elintasonsa on.
Sitä paitsi ne olivat hämäläiset, jotka verottivat lappalaisia, joissa lie ollut saamelaisiakin. Sieltä vaan hakemaan preparationit takaisin Hämeenlinnasta ja Tampereelta.
Ei se voikaan. Koko "kulttuurinen omiminen" on käsittämätöntä soopaa joka tuntuu sitä paitsi toimivan hyvin valikoiden. Osassa tapauksia se on täysin ok, kun taas osassa woke paskamyrsky syntyy. Hyvin valikoiden.
Eikös joka maassa ole hyvä sopeutua maan kulttuuriin ?
Sitähän aina niin kovasti vaaditaan.
Näinhän se ihanteellisessa tapauksessa olisi.
ketään tietysti kiinnosta, mutta on aika jännä tuo huomio että tosiaan joku tekee maaulauksen jne- niin jotkut tahot tulee sanomaan mitä siinä saa olla tai ei saa olla-
koska yleensä kai taide on käsitetty sellaisena että tekijä voi vapaasti esittää mitä haluaa.
On tietysti ääritapauksia- mutta aika kapeaksi alkaa ilmaisunvapaus mennä, jos tuo Sourinkin aihe oli jo liikaa.
Imfat Darra
Fat Ima Diarh-Hea ei ole ihan terve ihminen. En ihmettele jos hänen kanssaan tekemisissä olevat joutuvat lataamoon.
Diarreahin muraan mistään muusta ei saa tehdä maalauksia kuin ravinnosta
Fat mama putoaa ens vaaleissa,toivottavasti
Onko katariina vähän ras ras rassisti?
Suomalaisia saarnamiehiä on ollut lähes satavuotta afriikan mantereella.
He tietä tasantarkkaan heidän mielenmaailman!
Ja se on niin toista maailmaa ,että he ei ikinä sopeudu valkoihoisen ystäväksi!
Kaikki on turhaa rahan /ajan haaskausta heihin mennä paikanpäälle opastamaan kurssittamaan että pärjäisivät keskenään.
Täältä ruokkivat lähettävät raahaa kotiin.sama se kuka ruokkii ja elättää.
Fatima Diarran joko oppinut muuta H-maan sillä olisi kysyntää lähtömaassa.
Oho, no tuota ei ole anteeksi pyydetty....
Valot oli Upeat😃
Kuinka monta ateriaa diarra syö päivässä?
Hän kuului ihmis,syöjäheimon patjajoukkoon ? Annokset padasta annettu impotentti heimopäällikön henk.kohtaiselle makuualustalle . Siitä jäänyt jättimäinen ruokahalu . Ja Eduskunnan vihreiden jokaviikkoinen Kiroiluiltaman = Päähuutajakiroilija tantan kunnia virkansa .
Upeaa valotaidetta. Vastaavia voisi näyttää muissakin kaupungeissa vuodenvaihteessa. Rakettien sijaan.
Raketit pilaa ja saastuttaa ilmaa, aiheuttaa tulipaloja, pelottaa luonnoneläimiä ja lemmikkejä. Niistä pitäisi tajuta jonluopua.
Valtava perseinen Fatima, oletko kiusaaja?