Telekommunikaatio- ja lääketeollisuudelle komponentteja valmistavan Perloksen Ylöjärven tehtaan yhteistoimintamenettely on saatu päätökseen ja tehdas on päätetty lakkauttaa vaiheittain vuoden 2006 ensimmäisen neljänneksen aikana, yhtiö kertoi tiedotteessaan keskiviikkona.
Työpaikkansa menettää 570 työntekijää. Matti Vanhanen on uhonnut lyövänsä Esko Ahon ennätyksen joka oli 500,000 uutta työtöntä.
Onneksi olkoon Matti! Tavoitteesi on taas paljon lähempänä ja tämä viikon saldokin on jo useita tuhansia uusia työttömiä.
Työpaikkansa menettää 570 työntekijää. Matti Vanhanen on uhonnut lyövänsä Esko Ahon ennätyksen joka oli 500,000 uutta työtöntä.
Onneksi olkoon Matti! Tavoitteesi on taas paljon lähempänä ja tämä viikon saldokin on jo useita tuhansia uusia työttömiä.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Sekä keskusta että demarit haluavat ylläpitää työttömyyttä. Syytä ei kunpikaan ole minulle suostunut kertomaan, mutta työttömyydestä ei haluta luopua.
Työttömyyshän voidaan poistaa muuttamalla työttömyysturvalakia vähän. Eli niin, että kaikilla on automaattisesti soviteltu päiväraha. Tätä eivät halua keskusta eivätkä demarit. He pelkäävät että lakimuutoksella heidän hyvä suunnitelmansa romuuttuisi eli seuraava varainsiirto. Edellinen tapahtui 90-luvulla.
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=110&conference=4500000000000426&posting=22000000009077406
lähes 700 000 työtöntä 1994 on alan ennätys Suomessa
Siis Holkerin sinipunahallituksen aikana se lama alkoi:
Syöksy alkoi jo 1990 ja Ahon hallitus tuli peliin vasta toukokuussa 1991. Samasta syystä (työttömyyden rajusta noususta) Keskusta (ei-hallituspuolueena) voitti vaalit. Presidentti ja SP olivat tiukasti demarien hallussa, samoin Valtionvarainministeriö (Louekoski, Liikanen).
Ja jos et vielä tiedä, niin äänestän Kokoomusta.
Kun jatkoi edeltäjän vahvan markan politiikkaa josta luovuttiin vasta -93
Kokoomuslaiset yritysjohtajat ne vaan hakee parempia tuottoja vinkuintiasta.
Kokoomuksen talouspolitiikkahan näkyy nykyään kaikkialla. Kaikki vähänkin kannattava teollisuus myydään Kiinaan ja Intiaan, joissa saadaan paremmat tuotot.
Keskustan puheenjohtaja pääministeri Matti Vanhanen on toimettomuudellaan saanut talouskasvun lähes pysähtymään. Jatkuvat uutiset irtisanomisista ovat tulosta Vanhasen vätystelystä.
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=110&conference=1500000000000105&posting=22000000009074412