🤔🍲💰 Meidän köksässä kasvatettiin säästäväisiä emäntiä. Laskettiin aina mitä mikäkin ruoka maksaa. Sähköä piti tietenkin säästää. Jos uuni lämmitettiin, niin piti valmistaa siellä ruokia yhtä aikaa. Nyt on niin kylmä, että on aika ottaa käyttöön leivinuuni. Tein viimeksi niin hyvää makaronilootaa, että se vaatii uusinnan.
Vuoan pohjalle laitoin pakastevihannespussin ja kasvisliemikuutio murennettuna, Sen päälle keitetyt täysjyvämakaronit. Sitten munamaito. Kaiken kruunasi vuoan päälle levitetyt pekoniviipaleet, joista oli enimmät valkoiset osat leikattu pois.
Uuniin mahtuu samaan aikaan lihamureke sekä uunijuurekset. Omenatkin mahtuvat vielä sekaan vaikka tinapaperiin käärittyinä. Samalla sähköllä tulee ruokaa moneksi päiväksi.
Olis kiva, kun olisi joku syy laittaa pikkasen parempaa (Hänelle🥰)
Säästöjä köksässä
3
190
Vastaukset
- Anonyymi
Oletkos noudattanut niitä vanhoja kikkoja vaikka ledit jo käytössä?
Haluaisin nähdä miten ledillä laitat ruokaa😅. Mulla on täällä 60-luvun upo sähköuuni ja 60 luvun ignis jääkaappi.
https://www.turkuenergia.fi/kotitaloudet/energiansaastovinkit/ruuanvalmistuksen-ja-tiskauksen-energiankulutus
Tästä on lähtenyt pois kommentti, jossa oli kerrottu että kirjoittaja lämmittää uunilla kämppää ruoanlaiton jälkeen. Mullakin on sähköpatterit termostaatilla, joten on ihan sama lämpiääkö tupa hehkulampuilla tai uunilla. Tai peräti vanhalla jääkaapilla, joka tykkää hurista vähän väliä.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1901955
- 1131053
- 1091025
Koillis motor
Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa20747- 52694
Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä30611ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla
Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann42598Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?
Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m174546Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..45528- 9482
