Vaelluskalojen kulku alempiin vesistöihin on estynyt viimeistään Puntarikosken voimalaitoksen rakennuksen yhteydessä. Vedenkorkeuden ero Viinijärveen on 8,5 metriä. Viinijärvi on yhteydessä Pyhäselkään. Fiksusti rakentamalla lasku-uoma Viinijärveen pieni osa Höytiäisen valumavesistä voitaisiin ohjata sieltä kautta. Tämä toteutus on toteutettavissa mikäli tahtoa löytyy…mutta löytyykö🤔
Höytiäisen kalatie
Anonyymi-ap
4415
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Itä-Suomen työttömät voi mennä nostelemaan niitä olemattomia kaloja voimalaitoksen yläpuolelle.
Löytyy, kun joku maksaisi koko rakennusprojektin sekä ohijuoksutuksesta aiheutuvan vuosittaisen sähkön tuoton vähenemisen PKS:lle. Suurin ongelma voi kuitenkin olla lupien saanti kyseiselle projektille. Hankkeen pelkät rakennuskustannukset olisivat kyllä melkoiset, koska rakentaminen pitäisi tehdä hyvin.
Ohitusjuoksutuksen ei tarvitse olla suurta. Kalat uivat pienissä puroissa eli eiköhän asia ole ratkaistavissa. Suunnitelman teko ei mielettömiä maksaisi. Toteutus ja rahoitus tulisi pohdittavaksi suunnitelmien valmistuttua.
Tuossa on ideaa.