En vastusta itse ruotsin kieltä, vaan sitä kuinka kalliiksi se tulee.

Anonyymi-ap

Suomen väestöstä vain viisi prosenttia on ruotsinkielisiä ja on aivan käsittämätöntä kuinka paljon se tulee maksamaan veronmaksajille. Ruotsinkielisten lähetysten osuus YLEllä on täysin suhteeton, kuin myös viranomaistoiminnassa niin valtiolla kuin kunnissa, kaikki kun pitää kääntää ruotsiksi. Ja sitten kun joku suomea sujuvasti puhuva ruotsinkielinen tulee kiljumaan naaman eteen haluavansa palvelua ruotsinkielellä, niin ei se ainakaan positiivisuutta ruotsinkieltä kohtaa lisää.

5

171

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Älä valehtele.

    • Anonyymi

      Ruotsin pönkitys on niin 1800-lukua. Nyt turhaa ja vahingollista. Koko kaksikielisyysnäytelmä purettava.

    • Anonyymi

      Tämän päivän postituksesi osoittavat selvästi ettet todellakaan vihaa ruotsinkieltä vaan ja ainoastaan ruotsinkielisiä ja kaikkia muita vähemmistöjä (pois lukien tietenkin pyhät englanninkieliset).

    • Anonyymi

      Ruotsinkieliset koulut aika muuttaa puoliksi suomenkielisiksi

    • Anonyymi

      Kallis ruotsitus.

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vihamielisyys naisia kohtaan on jo yllättävän suuri ongelma

      Esiintyy laajemmassa mittakaavassa, mitä vain tällä palstalla. Mistä tuo ilmiö nyt oikein johtuu, ja saa alkuvoimansa?
      Sinkut
      368
      2009
    2. Odotan sitä hetkeä

      kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh
      Ikävä
      75
      1316
    3. Olen melko vakuuttunut

      etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok
      Ikävä
      83
      1310
    4. Leijonat Maailmanmestareita!

      Ihanaa Leijonat, ihanaa!!!
      Maailman menoa
      136
      1193
    5. Muistatko kaivattusi

      Syntymäpäivän? Päivämäärä riittää. 🌹
      Ikävä
      85
      1077
    6. Minkälaisessa asennossa

      Haluaisit kaivattusi kanssa olla?
      Ikävä
      90
      946
    7. Sinä siellä lähistöllä

      Tahtoisin tutustua paremmin 💫
      Ikävä
      48
      880
    8. Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!

      https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro
      Maailman menoa
      120
      877
    9. Mulla on ikävä

      sua nainen ja niitä katseita ❤️ Lupaatko, että katseemme kohtaa taas?
      Ikävä
      48
      808
    10. Sitä saattaa vähän hölmöillä

      rakkauspäissään, jos tunteita on enemmän kuin osaa käsitellä. Alkuhölmöilyt on söpöä ja sallittavaa.
      Ikävä
      60
      760
    Aihe