Miten ihmeessä Pohjanmaalla ollaan niin vauraita?

Anonyymi-ap

Lapua kerää valtavat osinkotulot osakesijoituksistaan ja kaupungin talous on erinomainen. Juha Mieto tekee myös osakesijoittamista ja on varakas, ajaa uudella Audi A6 hybrid quattrolla.

https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000010730016.html

Miten rahan tekeminen ja poikiminen on asettunutkin niin suurelta osaltaan juuri Pohjanmaalle, etenkin sen eteläosiin? Kun siellä ajelee, huomaa että esimerkiksi Skodaa tai Toyotaa näkee paaaaljon harvemmin kuin pääkaupunkiseudulla tai Itä-Suomessa, vaan alla on usein Mersu, Audi, BMW tai Volvo. Talot ovat isoja ja paljon kalliita autoja ja koneita pihoissa. Miehet äijämäisiä eli vahvoja isokokoisia vantteria ja olemukseltaan itsevarman uhmakkaita. Naiset myös vahvan vantteria ja kielenkäytöltään suorasukaisia ja vahvalla sanan painottamisella. Iso ero esimerkiksi Itä-Suomeen siinäkin!

24

305

    Vastaukset 24

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Siis Kurikka kerää ei Lapua. Lapua on tyypillinen eepeeläinen köyhäkunta

      • Anonyymi

        Kurikka on silti muuttotappiokunta, Lapua ei.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Kurikka on silti muuttotappiokunta, Lapua ei.

        Niin, jännä juttu, kun siellä kauan asunut sukulaiseni nimitti usein tuota Kurikka-naapuria "kuihtuvaksi käpykyläksi".. ei kovin trossannut. :)
        Itse kyllä tykkään käydä siellä kaupassa ym. Mukava pikkukaupungin leima, poikkeaa Ilmajoesta edukseen.
        Onhan se varsinainen pikkujättiläinen Fortum-omistuksineen ja melkoinen maatalouspitäjä samalla.


    • Anonyymi

      Siellä ei ole sitä sosioekonomisesti surkeaa uusporukkaa. Muutenkin ei ole tapana vain maata ja valittaa.

    • Anonyymi

      Etelä-Pohjanmaan alueella oli syyskuun lopussa 4926 työtöntä työnhakijaa. Työttömyysaste on laskenut vuoden takaiseen ajankohtaan verrattuna 4,9%. Koko maan
      työttömyysaste oli 8,8% ja työttömien työnhakijoiden osuus Etelä-Pohjanmaalla oli
      5,7%, joka oli Manner-Suomen toiseksi alhaisin. Lapuan työttömyysprosentti oli 5%.
      Lapualla työttömistä työnhakijoista oli syyskuussa 2022 kokoaikaisesti lomautettuja
      58, eli lomautettujen osuus työttömistä työnhakijoista oli 7,8 %. Etelä-Pohjanmaan
      TE-toimistossa oli syyskuun 2022 aikana 2.665 avointa työpaikkaa. Lapualla avoimia työpaikkoja oli 173. Työttömyyden rakennetta tarkasteltaessa oli Lapualla työttömänä miehiä 196, naisia 117, alle 20-vuotiaita 13, alle 25-vuotiaita 46, yli 50-vuotiaita 113 ja pitkäaikaistyöttömiä 60.

    • Anonyymi

      Ainakin näyttämisenhalu on kova. On siellä rupusakkia ihan samalla lailla kuin muuallakin.

    • Anonyymi

      Pohojalaiset tykkäävät leveillä autoilla ja ties millä.
      Ollaan komiata, vaikka lompsassa ei olisi kuin ryppynen kymppi eikä tilillä katetta.

      • Anonyymi

        Niin , kun ei sovi myöntää olevansa köyhä - SON HÄPIÄ!


    • Anonyymi

      Lapua ja Kurikka kuuluvat Etelä-Pohjanmaahan, eivätkä ole erityisen vauraita.

      Etelä-Pohjanmaan BKT/asukas on vain hitusen parempi kuin perinteisten köyhälöiden kuten Kainuun tai Pohjois-Karjalan. Eli siellä häntäpäässä on.

      Ruotsinkielisen Pohjanmaan BKT/asukas sen sijaan on samaa tasoa toisen ruotsinkielisten valta-alueen Ahvenanmaan kanssa, ollen toiseksi korkein koko maassa, sitten Uudenmaan jälkeen, joka taas on aivan omassa sarjassaan koko maassa.

      Kyllä tässä siis taitaa taas olla kyse perinteisestä asetelmasta nuo jalot, vaaleat ja sivivstyneet germaanit vastaan me barbaariset vääräsääriset ja pyöreäpäiset mongolit.

      Ajatuskin masensi heti niin paljon, että taidan mennä ottamaan kännit. Sen jälkeen voisin polttaa saunan. Ja sukset, joilla Mieto hävisi kullan Lake Placidissa.

      Nuo ruotsinkieliset ja -mielisethän helekuta vie nauravat ryypätessäänkin ja laulavat iloisia juomalauluja. Tosi suomalainen itkee ja kuuntelee levyautomaatista Elämän valttikortteja. On ne yksiä, sanonko mitä... ne on IHAN RUOTSALAISIA!

      • Anonyymi

        Mitä huonoa Elämän valttikorteissa on ...kertoo monen surullisen mutta realistisen tarinan, ehkä.
        Kaikenlaiset räkämusiikit ja metallihevit ottavat pannuun eniten , notta saa laittaa radion kiinni heti!:P


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Mitä huonoa Elämän valttikorteissa on ...kertoo monen surullisen mutta realistisen tarinan, ehkä.
        Kaikenlaiset räkämusiikit ja metallihevit ottavat pannuun eniten , notta saa laittaa radion kiinni heti!:P

        Ei Elämän valttikorteissa mitään vikaa ole, Vexin sanoitus, jonka hän teki parodiaksi suomalaisesta melankoliasta kaikkille tulitikkutehtaan tytöille ja pojille.

        Kuten tapoihin kuuluu, suomalaiset ottivat sen tosissaan ja tekivät itsemurhia entistä enemmän.

        https://fi.wikipedia.org/wiki/Elämän_valttikortit


    • Anonyymi
      • Anonyymi

        Minkä nuorena oppii sen vanhana taitaa eli saamattomuuden.


      • Anonyymi

        Niinhän se on, kun Pohjanmaan ankeudesta on pakko muuttaa ihmisten ilmoille töitä etsimään.

        Jos Pohjanmaalla olisi töitä tarjolla, ihmiset muuttaisivat sinne, eivät sieltä pois.


      • Anonyymi

        Pääkaupunkiseudulla onkin enemmän työttömänä sellaista porukkaa jonka synnyinmaissa ei mitään mitään tukiautomaatteja ole ikinä ollutkaan joten kovan äläkän nostavat heti jos suomalaisesta taikaseinästä ei seteleitä enää valukaan ulos yhtä paljon kuin ennen.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Niinhän se on, kun Pohjanmaan ankeudesta on pakko muuttaa ihmisten ilmoille töitä etsimään.

        Jos Pohjanmaalla olisi töitä tarjolla, ihmiset muuttaisivat sinne, eivät sieltä pois.

        Kyse on oikeaan aikaan ajoitetuista osakekaupoista kun myytiin padottu oja Fortumille ehkä ansiottomin arvoin?


    • Anonyymi

      Hyvävelikerhot pyörittää aluetta.
      Lestadiolaisia sanotaan "Suomen juutalaisiksi". Heidän ylivaltaa on mahdoton rikkoa. Voittoputkea ja Nobeleita.

    • Anonyymi

      Sillä miehet ovat vielä miehiä eikä luuseritouhuja arvosteta kuten vetelässä etelässä.

      • Anonyymi

      • Anonyymi

        Näkee miehisyyden vielä pohojalaismiesten kämmenistä, ne ovat isot LAPIOT eikä lusikat ja voimaa löytyy. Luonne miehekkään karski ja aikaansaava, ei mikään falsettiääninen pavunpurija Kalliosta.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Näkee miehisyyden vielä pohojalaismiesten kämmenistä, ne ovat isot LAPIOT eikä lusikat ja voimaa löytyy. Luonne miehekkään karski ja aikaansaava, ei mikään falsettiääninen pavunpurija Kalliosta.

        Heh, tuo Kälviän Siirilä onkin näköjään oikein pohjalaisen perikuva.


    • Anonyymi

      Sosiaaliturva on ihan samanlainen kaikkialla maassa, myös Lapualla.

      Kaupunki on ollut kitsas, ja se on varmaankin mahdollista siksi, että se ei ole kasvanut kuten suuret asutuskeskukset. Töitä ja koulutusta ei ole tarjolla kuten ihmisten ilmoilla, joten sieltä muutetaan pois. Niinpä ei tarvitse rakentaa infraa.

      Kyseinen seutu siis paitsi että kiskoo maataloustukia, elää muiden kustannuskella siinä, että työntää liikaväestönsä muiden elätettäväksi.

    • Anonyymi

      Noh, Pohjamaalla on paljon hyviä painijoita oikein kultamitalimiehiä kuten Salomäki ja muita mitalimiehiä.

    • Anonyymi

      siellä maatalous tuet

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko vassarin lääkkeet(mt) jääneet taas ottamatta

      Sen verran järjetöntä persuhuutoa taa näkyville. Tuo yksi häiriintynyt ei osaa kuin "huutaa" isoilla kirjaimilla, se on
      Maailman menoa
      47
      1492
    2. Olen nainen pahoillani, että tykkään sinusta niin paljon, että

      Haluaisin panna sua. Tuntuu vaan siltä, että olet sen suhteen ihan haluton. Ei minulle riitä pelkkä ystävyyssuhde.
      Ikävä
      59
      870
    3. Mieti oikeasti

      Ollaan lähes tuntemattomia, mutta samalla on tämä erityinen vuosien tilanne takana, joka on ollut monella tapaa väärin.
      Ikävä
      30
      647
    4. Taasko sä vedit

      Suojamoodin päälle? Miehelle
      Ikävä
      87
      627
    5. kene ajoi "kolarin"?

      "Punkaharjulla Luston ja Tuppuranmäen välillä sattui tiistaina aamupäivällä liikenneonnettomuus. Poliisin mukaan Savonl
      Savonlinna
      14
      595
    6. Tiedoksi yhdelle naiselle

      että mies lähestyy kaikin tavoin jos on kiinnostunut! 🙋🏻‍♂️
      Ikävä
      43
      573
    7. Pahin tapa satuttaa toista

      On jättää toinen vaille mitään vastausta. Erityisen kipeää se tekee sillon jos toinen ghostaa.
      Ikävä
      56
      564
    8. Liikenneonnettumuus

      Linkkari ja ruotsibiili törmäsivät linkku oli redun opetusajossa
      Ylitornio
      7
      532
    9. Minä kyllä odotan nainen

      että sinun kanssa voisin jutella asioista ihan oikeasti.
      Ikävä
      44
      521
    10. Alkaa jotenkin nyt kuvio hahmottuu täällä

      Sellainen vaikutelma tästä alkaa tulla, että täällä on joku pieni porukka, joka tuntee toisensa tai ainakin pelaa samaan
      Ikävä
      70
      510
    11. Puukotus Kajaanissa

      Kuka puukotti ja ketä? https://yle.fi/a/74-20247765 Vähemmän yllättäen päihteet mainittu
      Kajaani
      23
      507
    12. Mitä söpö

      Mies mietit?
      Ikävä
      61
      505
    13. Jos kaivattusi on

      Varattu niin miksi et antaisi asian olla hänen suhteen. Miksi ylipäätään vielä jatkat?
      Ikävä
      47
      503
    14. Miten uskallan sua nähdä

      Kun vaikutat suuttuneelta :(
      Ikävä
      37
      486
    15. Kylän tielle remonttia?

      Mitäköhän kylän tielle ruvetaan tekemään ku laitettu tuommoset töpsät muutamien suojateitten kohille?
      Hyrynsalmi
      13
      472
    16. Minulla on joskus ikävä sinua ja ajattelen sinua joskus.. edelleen

      Olin joskus niin rakastunut sinuun. Olin onnellinen, että kohdattiin ja kun vain tiesin sinun olevan olemassa. Täytit aj
      Ikävä
      14
      471
    17. Hyvä on sitten, jos et sitä s*ksiä halua kanssani.

      Rakastetaan vaan toisiamme, voin käydä muualla tyydyttämässä fyysisenpuolen tarpeet. Puhumalla tämäkin olisi selvinnyt.
      Ikävä
      132
      429
    18. 42
      418
    19. Nainen, tässä olen kahden vaiheilla

      Toinen pitäisi valita ja kummassakin on hyvät ja huonot puolensa. Toinen olisi sellainen pysyvä mutta työläs. Toinen taa
      Ikävä
      45
      399
    20. Oliko virhe palkata näykkelis johtoon?

      Kunnan asiat sekaisin eikä mikään homma toimi. Ilmeisesti samaa sekoilua muillekin suunnille. Johtaja asuu itse muualla
      Lappajärvi
      97
      386
    Aihe