S-Etukortti Visa Debit toimii myös marraskuussa 2024 (IS "klikkihuoraus" huijaa)

Anonyymi-ap

IS (tai sen osana oleva Taloussanomat) otsikoi: "Monien S-etukortti lakkaa pian toimimasta".

No, eihän tuo otsikko paikaansa pidä.

Siis:
S-Etukortti Visa Debit jatkaa toimintaansa myös marraskuussa (kk-maksu 0€ paikallisen S-ryhmään kuuluvan osuuskunnan jäsenille sekä heidän perheenjäsenilleen).

Sensijaan:
S-Etukortti Debit (joka EI ole Visa -kortti EIKÄ sisällä maksusirua) tosiaan lakkaa toimimasta 31. lokakuuta 2024. Mutta tämän kortin käyttäjiltä pankki on perinyt 3 €/kk kuukausimaksua jo vuodesta 2021 alkaen.

Tuon kuukausimaksun on ollut tarkoitus motivoida tuon ilman maksusirua olevan kortin käyttäjät vaihtaamaan se kortti S-Etukortti Visa Debitiin, jonka kuukausimaksu asiakasomistajille on 0€/kk.

Tuon vanhentuneen korttityypin käyttäjillä on siis ollut noin 3 vuotta aikaa vaihtaa korttinsa modernimpaan ja maksuttomaan korttityyppiin.

Jos joku harva siis ei ole 3 vuodessa ehtinyt korttiaan päivittämään, niin 31. lokakuuta 2024 tuon vanhentuneen kortin käyttö siis päättyy lopullisesti ja osassa toimipisteitä se käyttö voi päättyä jo ennen tuota.

Eli oikeasti "monien" kortti EI lakkaa toimimasta, vaan kyseessä on tyypillinen klikkihuorausotsikko, kun todellisuudessa vain hyvin harvan kortti lakkaa toimimasta.

Jos siis korttisi on S-Etukortti Visa Debit, sinun ei tarvitse tehdä mitään.

Mutta jos korttisi on kuukausimaksullinen S-Etukortti Debit, jossa ei ole maksusirua, niin kirjaudu verkkopankkiin ja tilaa sieltä itsellesi S-Etukortti Visa Debit heti, niin todennäköisesti ehtii saapua perille ennen kuin vanha korttisi vanhenee.

1

166

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Olen tyytväinen S-Pankin asiakas, mutta en juurikaan käytä tuota korttia maksamiseen missään. Käytän ulkomaisen pankin tyylikkään hopeanväristä kuottokrottia. Syy on tietenkin tuo S-Pankin koritn räikeän vihreä väri, josta yleensä tunnistaa kassalla ostoksensa Kelan piikkiin tekevän henkilön. Olen lähettänyt palautetta S.Pankille, jossa toivoin useampia värivaihtoehtoja, mutta vastaukseksi sain vain selvästi automaattisen kiitosviestin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies vinkkinä sulle

      Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista
      Ikävä
      103
      8202
    2. Oletko katkera kun

      Et saanut kaivattuasi
      Ikävä
      110
      5743
    3. Haluun sua niin paljon

      ❤️🥰🥹 Miehelle
      Ikävä
      55
      5191
    4. Mitä haluat sanoa tällä hetkellä

      Hänelle 🫶 ⬇️
      Ikävä
      289
      5186
    5. Vietetään yö yhdessä

      Rakastellaan koko yö
      Ikävä
      78
      3831
    6. Mitä palveluita mies..

      Haluaisit tilata minulta? -N
      Ikävä
      58
      3021
    7. Oletko tyytyväinen viime tapaamiseemme?

      Vai toivoitko sen menevän toisella tavalla? Miten?
      Ikävä
      66
      2747
    8. Olet oikeasti ollut

      Niin tärkeä mulle ja kaikki meidän väliltä on pilattu ei yksistään sinun toiminnalla vaan minun myös.
      Ikävä
      22
      2548
    9. Kuuluu raksutus tänne asti kun mietit

      Pelkäätkö että särjen sydämesi vai mikä on? En mä niin tekisi mies koskaan 😘
      Ikävä
      29
      2522
    10. Nyt se sit loppuu

      Et ei enää nähdä ja yhteyttä pidetä.
      Ikävä
      45
      2481
    Aihe