palatkaa maailman eläkeläiset suomeen ja kuolkaa täällä

Anonyymi-ap

voimme toivottaa teille paluumuuttoa

19

603

Äänestä

    Vastaukset 19

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ihan oikein, ettei sosiaalietuuksi enää makseta ulkomailla asuville suomalaisille. Eihän Somalian valtiokaan maksa Suomessa asuville somalialaisille sosiaalietuuksia... Kansaneläke on siis nimestään huolimatta sosiaalietuus. Varsinaiset eläkkeethän maksetaan edelleenkin ulkomaille.

      • Anonyymi

        Suomi lienee ollutkin poikkeus tältä osin eli maksanut kansaneläkkeitä myös ulkomailla vakituisesti asuville. Ruotsikin lakkautti saman vastaavan eläke-edun jo vuosi pari sitten.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Suomi lienee ollutkin poikkeus tältä osin eli maksanut kansaneläkkeitä myös ulkomailla vakituisesti asuville. Ruotsikin lakkautti saman vastaavan eläke-edun jo vuosi pari sitten.

        Takuu/kansaneläkeläinen voi asua ulkomailla puolivuotta, ja toisen puolivuotta kotimaassa, ja on kirjoilla Suomessa.
        Kaksoiskansalainen voi asua jommassakummassa maassa, esim Suomi/Espanja , tai Suomi/Ruotsi oli millaisella eläkkeellä tahansa.


      • Anonyymi

        Eihän Somaliassa ole mitään sosiaalietuuksia koskaan ollutkaan 😂😂😂


    • Anonyymi

      Kuten, näkyy !
      Persujen vajakki kirjoittaa täällä taas suomi-paskaa. Ei itse ole edes eläkkeellä.

      Toki EU;n tarkoitus on vapaa liikkuvuus. Toki kansalaisuuteen perustuva eläkke on maksettava, siinähän voi olla elämishistoria perustana ja kansalaisuus. Voihan kuka tahansa menettää työkunnon jo nuorena, vaikka kätensä tai jalkansa..

      Palstan persu Speedo kaljuineen on ihan omassa sarjassa, kuten sen kuuluukin.. menisivät lippuineen ja suomi-paskoineen jonnekin muualle esim. Töihin...

      • Anonyymi

        Suomessa eläkkeet perustuvat lähtökohtaisesti työeläkkeisiin, siis itse työllään kerrytettyyn työeläkkeeseen. Se on vakuutuspohjainen järjestelmä, johon liittyy oleellisesti myös vakuutusmaksu.
        Työeläke turvaa myös työkyvyn menetyksen ja työkyvyttömyyseläkettä maksetaan tarvittaessa koko loppuelämän ajan.
        Työeläke maksetaan asuipa eläkeläinen missä tahansa maailmassa, se on ko henkilön omaa itse ansaittua eläkettä. Ei verovaroista maksettavaa eikä verovaroin kustannettavaa eläkettä.

        Kansaneläke taasen on sosiaaliturvaa, jota maksetaan, jos työeläkettä ei ole kertynyt tarpeeksi eli ei ole ollut elämänsä aikana työssä joko laisinkaan tai hyvin vähän eikä myöskään maksanut työeläkevakuutusmaksuja. Takuueläke on Suomessa vähännvajaa 1000€. Se on siis alin taso, mikä,taataan kaikille riippumatta onko koskaan ollut työelämässä tai ei.
        Kansaneläkettä ja takuueläkettä ei makseta työeläkejärjestelmästä eikä työeläkevakuutusyhtiöt sitä maksa, vaan Kela, joka vastaa pääosin muustakin sosiaaliturvasta.

        Suomi on ollut poikkeus muun maailman ja pohjoismaiden joukossa, kun on maksanut kansaneläkettä ulkomailla vakituisesti asuville. Ruotsikin maksoi aikanaan, mitta lopetti sen jo muutama vuosi sitten ja nyt Suomi seuraa perässä.


      • Anonyymi

        Ei EU:n vapaa liikkuvuus tietenkään pidä sisällään sitä, että liikkujille pitäisi kustantaa liikkumisen kustannukset veromaksajien kukkarosta.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei EU:n vapaa liikkuvuus tietenkään pidä sisällään sitä, että liikkujille pitäisi kustantaa liikkumisen kustannukset veromaksajien kukkarosta.

        Työttömätkin voi liikkua pitkin Eurooppaa.


      • Anonyymi

        Palstan pervo vajavainen keljuilee on ihan omassa sarjassa, kuten sen kuuluukin.. menis lippuineen ja vietnam -paskoineen jonnekin muualle esim. Töihin kun on vilpillisesti tk eläkkeellä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Työttömätkin voi liikkua pitkin Eurooppaa.

        Suomi ei estä ketään liikkuvasta missä tahansa maailmassa. Vapaa länsimainen demokratia kun on.

        Sitten jos aletaan vaatimaan, että veronmaksajien pitäisi maksaa liikkumiseen liittyvät kustannukset, niin tilanne muuttuu. Silloinkaan itse liikkumista ei rajoiteta, vaan siihen liittyvien kustannusten maksamista. Kun luopuu veronmaksajien antamasta tuesta, niin kukaan ei rajoita reissaamista.


    • Anonyymi

      Katso persu vajakki poika, kuinka maailmalla täällä syödään esim. https://youtu.be/NYR_YBhuIok?si=urHDVJ3MWosAu0X4

      Vietnamissa on samanlaisia ravintoloita ja yhtä tasokkaita.. Miten persu pojalla Kerjäläisten Suomessa?

      En todellakaan viitsi eläkkeellä elää suomi läävässä.

      • Anonyymi

        Koita nyt jo kasvaa aikuiseksi.


      • Anonyymi

        Entäs se parturimaksu ja terassin olut-pitsapalan -hinta?


      • Anonyymi

        Menes teini jo kouluun ja tee läksysi.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Menes teini jo kouluun ja tee läksysi.

        Niin, paljonkos nuo parturimaksut ja terassiolut+pitsapalanen sitten maksaa?
        Miksi et saa sanottua sitä?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Niin, paljonkos nuo parturimaksut ja terassiolut pitsapalanen sitten maksaa?
        Miksi et saa sanottua sitä?

        Naisen hintaa en myöskään ole vielä kuullut.
        Vuokran hinnan olen unohtanut, senkin tuo hönö vois mainita.


    • Anonyymi

      On persu luukuilla päivystys.. tekisivät työtä yhtä innokkaasti.

      • Anonyymi

        Et kuitenkaan saa sitä parturimaksua ja terassin olut+pitsapalan hintaa kerrottua…


      • Anonyymi

        Sinäkö kirjoitat työnteosta…. Ohhoh, jopas nyt on härskiä


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      112
      2380
    2. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      36
      1357
    3. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      106
      983
    4. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      634
      962
    5. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      71
      952
    6. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      865
    7. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      89
      831
    8. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      70
      696
    9. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      690
    10. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      31
      676
    Aihe