Alkuraskauden ultra, voiko nähdä jo rv 6+4

mahan päältä tehtävässä ultrassa sykkeen? Olen menossa noilla viikoilla ultraan toisen asian takia ja mulla ois vähintään 6 4 silloin viikkoja, voinkohan kysyä, jos vois kattoo näkyykö mahassa mitään vai onko ihan mahdotonta?
61604
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Minulle tehtiin ultra viikoilla 7 1 ja sydän äänet näkyi, kuului silloin hienosti!

Äänestä

kyllä siellä jo jotain näkyy!! itse kävin eilen ultrassa ja viikkoja nyt tasan 6. Pikkuinen siellä köllötteli, ja sykekin näkyi selvästi..

Äänestä
  • Kun yleensähän alkuraskaudessa tehdään ultra sisäkautta!

    Äänestä

  • äityli kirjoitti:

    Kun yleensähän alkuraskaudessa tehdään ultra sisäkautta!

    Mahan päältä tehdyssä ultrassa sydänäänet eivät todennäköisemmin kuulu vielä noilla viikoilla, itselläni ei kuulunut riivoilla rv 11, mutta myöhemmin np-ultrassa kaikki oli kuitenkin hyvin.

    Äänestä

tehdään munkin mielestä sisä kautta! Ihmettelen kovasti...
Itsellä nyt rv7 ja viikon päästä meen ultraan (en saanut aikaisemmin, en asu Suomessa ja täällä vähän eri systeemi) Kai vasta noin rv 12 tehdään ultra mahan päältä. Luulisin.

Äänestä
  • Mä kävin rv:lla 8 neuvolassa terveydenhoitajalla, joka koitti katsoa mahan päältä vauvaa. Se sanoi että vain ihan litteävatsaisella näkyy mahan päältä siinä vaiheessa. Rv:lla 9 kävin lääkärissä, joka katsoi ultralla sisäkautta ja siinä näkyi sydämen lyönti.. Toi kai vaihtelee paikkakunnittain miten toi asia hoidetaa ja koska...

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


äityli kirjoitti:

mahan päältä tehtävässä ultrassa sykkeen? Olen menossa noilla viikoilla ultraan toisen asian takia ja mulla ois vähintään 6 4 silloin viikkoja, voinkohan kysyä, jos vois kattoo näkyykö mahassa mitään vai onko ihan mahdotonta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu