Keskussairaalan kohtalonpäivä

Maanantaina 7.10.2024 koittaa Savonlinnan keskussairaalan jatkon kannalta ratkaiseva päivä. Silloin äänestetään siitä, hyväksyykö Eloisa sairaalaan suunnitellut toiminnan supistukset vai vaaditaanko lisäselvityksiä.
14485
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Seuraillaan tilannetta mielenkiinnolla

Äänestä

Kyllä on niin toivottavaa, että päättäjät ymmärtäisivät -miten tärkeä Savonlinnan sairaala on.

Äänestä

Miettikää, että miten kallista paikallisille vanhuksille on mennä Mikkeliin -vaikka kela miten maksaa.

Kyllä on Savonlinna surkuhupaisaa tarinaa katsottu nyt 6-8 vuotta.
Aina vaan menee pahemmaksi ja kokoajan pelkkää alamäkeä.

Suunnitelmissa oli muuttaa Savonlinnaan lasten kanssa, mutta näyttää siltä, että ei todellakaan uskalla.

Jos tämä tapahtuu, niin voi sanoa, että Savonlinna on kuopattu.

Äänestä
  • Ei tänne kannata muuttaa nuorten eikä lapsiperheiden. Eipä kohta vanhustenkaan kun ei ole terveydenhuoltoa kuin jossain huitsin nevadassa. Kerkeää kupsahtamaan ennenkuin apua saa

    Äänestä

Huono homma jos terveydenhuolto lähtee, monilla menee työpaikka samalla

Äänestä
  • Aina voi muuttaa työn perässä

    Äänestä

  • Anonyymi00006 kirjoitti:

    Aina voi muuttaa työn perässä

    Hohhoijaa, toisilla kun on perhettäkin eikä voi muuttaa

    Äänestä

Turia ei taida kiinnostaa tämä asia

Äänestä
  • Ylläpito poistaa kaikki turakommentoijia koskevat valitukset😂

    Äänestä

Savonlinnan terveyden huolto on jo nyt aivan ala-arvoisessa tilassa. Koettu on. Parhaat lääkärit ovat pääosin poistuneet muualle. Hyviä lääkärietä on vähän. Lähetteitä kunnon lääkäreille ei tahdo millään tippua. Sitä vältetään kuin ruttoa. Ja täällä Savonlinnassa on vajausta todella hyvistä lääkäreistä ! On ikävä aikaa ennen aikaa tätä ns. Sote-uudistusta. Siinä on erehdytty menemään tai harkitusti menty väärään suuntaan. So-Te palvelut ovat huomattavasti huonontuneet. Lääkäripalvelut ovat sitä ja tätä, mutta enimmäkseen heikkoja. Toivottavasti epäkohdat korjataan. Se ei kyllä näytä todennäköiseltä!

Äänestä

Savonlinnassa puuttuu urologeja. On tosin yksi jo eläkeiän ylittänyt urologi, joka ei älyä lähteä eläkkeelle.

Äänestä

Milloin tää selviää

Äänestä

Nyt selvisi tai sitten ei. Eli palautettiin uudelleen valmisteltavaksi. Aika hyvä homma, varmaan.

Kansanedustaja AK Mikkonen ei ehtinyt kiireiltään koko kokoukseen.

Äänestä

Kun nyt vaan säilyisi tämä.
Todella tärkeä juttu.

Ihmettelen suuresti näitä päättäjiä.
Savonlinna on täynnä vanhaa ikääntyvää porukkaa.
Epäilen, että kalliimmaksi tulee lähteä heitä viemään Kuopioon/Mikkeliin.

Ja puhumattakaan lapsiperheistä -eihän tuonne uskalla enää kukaan tulla, kun lähimmälle tohtorille on 200km...

Ei näitä ymmärrä.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Maanantaina 7.10.2024 koittaa Savonlinnan keskussairaalan jatkon kannalta ratkaiseva päivä. Silloin äänestetään siitä, hyväksyykö Eloisa sairaalaan suunnitellut toiminnan supistukset vai vaaditaanko lisäselvityksiä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu