En ole nähnyt tähän vastausta missään (voi olla että olen sokea tai laiska etsimään) mutta voivatko mitkään sukupuolitaudit tarttua suihinotossa ns. molempiin suuntiin? Siis käytännössä tarkoitan sitä, että voiko tauti tarttua taudinkantajan suun limakalvolta "uhrin" sukupuolielinten limakalvolle?
Suihinotossa...
Passiontiuku
61930
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
kaikki sukupuolitaudit voivat levitä suuseksin kautta suun limakalvolle esim. herpes tarttuu suusta pippeliin ja pippelistä suuhun, klamydian voi saada suuhun..eli kyllä ne tarttuu. myös hiv!
Siis kyllä, tiesin että voi tarttua limakalvolta suuhun. Mutta voiko esim. HIV tarttua suusta limakalvolle, vai vain herpekset?
Osaatko lukea?
"kaikki sukupuolitaudit voivat levitä suuseksin kautta suun limakalvolle esim. herpes tarttuu suusta pippeliin ja pippelistä suuhun, klamydian voi saada suuhun..eli kyllä ne tarttuu. myös hiv!"
Jos sanotaan, että tauti tarttuu suusta pippeliin ja pippelistä suuhun!
Eli taudit tarttuvat limakalvokosketuksessa, niin miksei se tarttuisi suusta muualle, koska suu on yhtä limakalsvoa!!!
Peniksessä sitä ei niin paljoa ole, ja se on hiukan vahvempaakin, mutta limakalvoa löytyy silti.
Eli HIV, herpes, afta, klaydia, kondyloomakin... kaikki voivat tarttua suusta. Lisäksi on muitakin...
hiv, jos esim. haavauma suussa, herpes aktiivisena(huuliherpes voi tarttua myös sukuelimiin ja sukuelinherpes suuhun), kondylooma eli visvasyylä.
afta, johon ed. viestissä viitattiin, ei ole sukupuolitauti
Selvä, kiitos vastauksista :)
Eli kortsua varteen jos huoran suuhun laittaa? Mälsää.