tai ambomaalla.
Ulkoministeri Valtonen on kaikin puolin erityishyvä. Puhuu useita kieliä sujuvasti ja pystyy keskustelemaan kenen tahansa johtajan kanssa ilman tulkkien välisönkötystä. Näin sanoma menee perille niin kuin se on tarkoitettu. Mikä tärkeintä hän on terävä, analyyttinen ja järkevä ilman kiihkoa. Hän saa sanomansa perille ilman huutamista. Sen sai kokea jopa Lavrov, joka on siitä asti ollut hiljaista poikaa.
Suomella on nyt kaikkien aikojen paras ulkoministeri. Häntä kuunnellaan muuallakin kuin Venäjällä
15
514
Vastaukset
- Anonyymi
Valkonen teki jo pahan mokan. Ei jatkoon enää milloinkaan.
- Anonyymi
Valtonen
- Anonyymi
Valtonen ei ole tehnyt yhtään mokaa ja tuskin tekeekään. Jos häntä vertaa Haavistoon, Soiniin, Tuomiojaan, Stubbiin, Kanervaan, Haloseen jne., Valtonen painii taidoiltaan ihan eri luokassa.
Jos verrataan Subbiin ulkoministerinä, niin Stubbille oli tärkeintä somejulkisuus, kenen kansaa hän oli keskustellut, hänen rasvaprosenttinsa jne. muu some paska. Soinille oli tärkeintä nuolla jokaisen valtion päämiestä ja saada hyväksyntä paksuna kivana suomipoikana. Hän taisi jopa kehua Lavrovia tapaamisensa jälkeen. Sitä kukaan muu poliitikko ei ole tehnyt, että kehuu vastapuolta. Sehän tarkoittaa samaa, että vastapuoli on kusettanut sinua 10-0. Tuomiojan ja Halosen Venäjä/Neuvostoliitto nuolemiset ovat täysin alle minkään asteikon ja tyypillistä sossu naivismia ja kaksoismoralismia. Kanervan pesti jäi lyhyeksi, mutta oli ansiokas ja vielä ansiokkaampi vasurien verenhimoa.Häntä pitää verrata Kristi Kiuruun. Aivan yhtä fanaattisen yksisilmäinen kriisihuseeraaja, joka repii kaiken heikoimpien selkänahasta.
- Anonyymi
Lavrovin irviminen Venäjän aloittamasta sodasta ei ollut fiksua. Lavrov on hyökkääjävaltion puhemies, ei mikään sotasyyllinen. Käytöstavat pitäisi muistaa Elinankin.
- Anonyymi
Itse en ole tavannut yhtä ainoata vasuria, joka olisi kannattanut edes kepulaista mihinkään merkittävään EU tai YK virkaan saati kokkaria ja vieläpä persua. Päinvastoin vasirit ovat kertoneet ulkomailla jonkun muun puolueen ehdokkaan tullessa valituksi Suomen ehdokkaksi, että heillä olisi ollut kyllä oma ”parempikin ”ehdokas ollut tarjolla virkaan, mutta valittavasti enemmistö päätti valita ko, ”ehdokkaan”.
Itse en ole tavannut yhtä ainoata vasuria, joka olisi kannattanut edes kepulaista mihinkään merkittävään EU tai YK virkaan saati kokkaria ja vieläpä persua. Päinvastoin vasirit ovat kertoneet ulkomailla jonkun muun puolueen ehdokkaan tullessa valituksi Suomen ehdokkaksi, että heillä olisi ollut kyllä oma ”parempikin ”ehdokas ollut tarjolla virkaan, mutta valittavasti enemmistö päätti valita ko, ”ehdokkaan”.
Vasurit valehtelevat aina ja joka paikassa. - Anonyymi
Kokematon ulkoministeri. Valtonen puhui läpiä päähänsä sanomalla, että Eurooppa on väsynyt avustamaan Ukrainaa. Tästä venäläiset riemun repäisivät.
Vaikka asia olisikin niin, ei pitäisi Venäjälle totuutta ilmoittaa. Milloin sieltä on totuudenmukaisiaa lausuntoja tullut? Ministeri Valtosessa tiivistyy Suomen nykypäättäjien taso, joka on ollut jo parikin hallituskautta ylivoimaisesti huonoin mitä itse muistan. Heidän kuvitelmansa ja todellisuus heidän omasta vaikutusvallastaan ja merkityksestään ei ole koskaan aiemmin yhtä pahassa ristiriidassa keskenään. Mikä sitten näkyykin suoraan Suomen surkessa tilassa, sekä henkisesti että taloudelliseati.
- Anonyymi
Tuota noinaa... olikos sulla jotakin asiaa. Että... Suomen surkea tilanne olisi Valtosen syytä ?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tuota noinaa... olikos sulla jotakin asiaa. Että... Suomen surkea tilanne olisi Valtosen syytä ?
Tuota ajattelin minäkin. Tuossa kommentin mielipiteessä näkyy Suomen surkea henkinen tila joka äärimmäisen ylikorostuu tällä palstalla. Mistähän nämä vouhkoajat ovat karanneet ? Valtonen on tässä maailmantilanteessa ylivoimaisesti pätevin Ulkoministeri.
- Anonyymi
Aloittaja on oikeassa. Olen n. 75-vuotias ja en muista elämäni ajalta yhtään toista niin realistista ja taitavaa ulkoministeriä kuin Elina Valtonen on. Kiitos hänelle.
- Anonyymi
Valtonen on paras ulkoministeri kautta aikojen. Selkeä ja johdonmukainen lausunnoissaan. Todella hyvä englannin kielen taito, ilmeisen paras ministereistä kautta aikojen. Vaatimaton olemus herättää kunnioitusta maailmalla.
- Anonyymi
Kyllä, katselin Saksan televisiosta, kun Valtonen ja Lavrov seisoivat rinnakkain. Valtosen yksi vilkaisu ja Lavrov oli kuin munille potkaistu.
Kuten nämä Suomen nykypäättäjät uunituoreina suurvaltajohtajina aina
- Anonyymi
Valtonen on vielä noviisi ja pyrkyri!
Täyttääkseen aloittajan ylitsevuotavan suitsutuksen hänen pitäisi oppia käyttäytymään virkansa edellyttämällä tavalla.
Häntä voisi verrata kiihko-uskovaiseen yhden asian fanaattiseen kannattajaan.
Tällä hetkellä sodan jatkamiseen ihmishengistä välittämättä, toisin sanoen politiikan tekoon tappamalla!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin sinussa haluan koskea
Tilanne, että pääsisin tutustumaan eri kohtiin sinussa, mitä haluaisin kokeilla. Käsiin haluaisin tutustua, hieroa niitä372071Sairaammaksi menee: Musk alkaa sensuroida Zelenskyin viestintää X:ssä
IL: Musk puuttuu Zelenskyin viestintään – X:ään tulossa muutoksia "Elon Musk sanoo korjaavansa X:n, jotta käyttäjät voi1821490- 941401
Toisen ihmisen sydämellä
leikkiminen on äärettömän moraalitonta. Antaa turhiaa toiveita ja sitten olla kuin mitään ei olisi tapahtunut. Kuinka vo1421209- 1151098
PAM:in mainos, älä mene tänään ruokakauppaan
kannatan kovasti kaupan työntekijöille lisää liksa. MUTTA lakossa on huonoa, nyt kauppiaat näkevät kuinka vähällä henki1351050Oho! Toivo Sukari paljastaa erikoisista iltatoimista Nadja-vaimon kanssa: "Hän aina putsaa mun..."
Oho! Onpa iltatoimet tällä pariskunnalla. Toivo Sukari ja Nadja Sukari menivät naimisiin v. 2019. Lue lisää: https://251000- 74960
- 70894
- 250886