Varokaa Joensuusta vuokra-asuntoa etsivät!

Älkää missään nimessä vuokratko asuntoa Kartanotieltä, uuden kuntokeskus Energyn vieressä olevasta kerrostalosta! Asunnot ovat järkyttävässä kunnossa. Sisäilma on kelvoton, mummola alkaa haista jo rappukäytävässä. Asunnoissa ei ole liesituulettimia, mutta uskomattomin asia mitä voi nykypäivänä olla; pesuhuoneissa ei ole lattiakaivoja?? Vedet ohjautuvat seinään lattian rajaan tehtyyn reikään.

Ei siinä vielä kaikki. Asuntoja vuokrataan kuvilla, jotka eivät ole asunnosta johon olet muuttamassa. Eli kuvat jotka ovat vuokra ilmoituksessa eivät ole siitä asunnosta joka on vapaana. Myöskään biojätteen keräystä ei ole järjestetty.

Asuntoja vuokraa Tero Eronen, Varma-Asunnot Väli Suomi Oy. Kirjoita googleen henkilön nimi ja katso lisätiedot vuokran antajasta!
665309
6Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 66

Vanhimmat

Tututhan tuon osaa väistää mutta tulokkaat vaarassa.
Melkoinen liikemies on!

2Äänestä
  • Pienelä vaivalla selvittää sen entisen "kuuluisuuden" nimen.

    1Äänestä

  • Voitko vähän tarkentaa? Asun kyseisen kusipään kämpässä ja pelottaa vitusti että tekee mulle jotain. .. Tietenkin määräaikainen sopimus eikä pääse irti. Laillista hyväksikäyttöä. Tere tulemast Suomeen 2025

    1Äänestä

  • Anonyymi00044 kirjoitti:

    Voitko vähän tarkentaa? Asun kyseisen kusipään kämpässä ja pelottaa vitusti että tekee mulle jotain. .. Tietenkin määräaikainen sopimus eikä pääse irti. Laillista hyväksikäyttöä. Tere tulemast Suomeen 2025

    Jos asut vielä kyseisessä asunnossa, pyydä asunnon kunnon/ilmanlaadun terveystarkastajaa! Vuokranantaja pelkää juuri sitä, sillä se on hyvä syy purkuun jos varsinkin kärsit ilmanlaadusta ja kunnosta.

    2Äänestä

  • Anonyymi00051 kirjoitti:

    Jos asut vielä kyseisessä asunnossa, pyydä asunnon kunnon/ilmanlaadun terveystarkastajaa! Vuokranantaja pelkää juuri sitä, sillä se on hyvä syy purkuun jos varsinkin kärsit ilmanlaadusta ja kunnosta.

    En ole yli 2 vuoden aikana "kärsinyt" niin tuskinpa läpi menee. Ei oo sopparia niin paljon jäljellä onnex. Tietää ketä vältän jatkossa vuokramarkkinoilla.

    1Äänestä

Onko vuokraaja se entinen "rokkitähti"?

2Äänestä
  • Sepä juuri, manageri ja kitaran rämpyttäjä

    Äänestä

  • Sama mies "mallipomo". Korkein oikeus tuominnut 11 vuodeksi linnaan raiskauksista (myös törkeistä sellaisista)

    1Äänestä

  • Anonyymi00009 kirjoitti:

    Sama mies "mallipomo". Korkein oikeus tuominnut 11 vuodeksi linnaan raiskauksista (myös törkeistä sellaisista)

    Eikös se vapaus koita lähiaikoina?

    Äänestä

Joskus ostivat pienellä kylällä yhtä miestenlehteä yhden artikkelin takia.

Tuli itsekkin vilkaistua kyseistä numeroa.
Eipä hääppöinen ollut juttu kuvineen.

Äänestä
  • Tästäpä piti tula tähti, mutta ei jostain syystä tullut. Ihmeellinen on elämä.

    Äänestä

  • Anonyymi00017 kirjoitti:

    Tästäpä piti tula tähti, mutta ei jostain syystä tullut. Ihmeellinen on elämä.

    Pikku kylillä oli ehkä tähti ja keskustan Kerubissa ainakin omasta mielestään.

    2Äänestä

Oliko tällä myös vuokrattavana niitä soluasuntoja siinä entisen leipomon tiloissa rantakylässä?

1Äänestä
  • oli

    1Äänestä

Kyllä nuo kämpät karjakolle kelpaa. Miu mielestäin oikein kivoja.

Äänestä
  • Huono

    1Äänestä

  • Luottotiedot tarkistavat.

    Äänestä

Patotiellä näyttäs olevan.

1Äänestä
  • Vieläkin on.

    1Äänestä

Tero.

1Äänestä

Vai että Kartanotien asuntoa pitää varoa. Varoisin koko Joensuuta ja Pohjois-Karjalaa asuinpaikkana. Sehän on melkein Putin-landiaa

1Äänestä

Toi on tosi pelottava tyyppi. Kaikki mun läheiset pelkää tota. Varokaa ettei se suutu. On kova kaveri

Äänestä
  • Eikä ole edes vanha.

    1Äänestä

  • Oletko tosissas? Toi on joku kuuskymppinen pappa :D

    1Äänestä

  • Anonyymi00024 kirjoitti:

    Oletko tosissas? Toi on joku kuuskymppinen pappa :D

    Ikä hämää.

    Äänestä

  • Varmasti pelkäävät.

    Äänestä

Varma on varmaa!

Äänestä

Ite erehdyin muuttaa Kartanotielle ja tää äijä pimitti multa monta sataa takuuvuokrista :,D Silloin sain tietää et mitä on miehiään enkä uskaltanut yksinäni alkaa tappelee asiasta

Äänestä
  • Eikös oikeusaputoimiston kautta pysty saada apua noissa asioissa? Asuitko kauankin?

    1Äänestä

  • Oliko muuten millaiset asumiskokemukset Kartanotiellä?

    Äänestä

  • Anonyymi00036 kirjoitti:

    Oliko muuten millaiset asumiskokemukset Kartanotiellä?

    Erittäin huonot!
    Tultiin - järkytyttiin ja lähdettiin lähes samantien muualle.

    Allekirjoitan keskustelun alustuksen tiedot;
    - Tiedot harhaanjohtavia (kuva kylpyhuoneesta eri kohteesta, tai kuva useita vuosia vanha)
    - Asunnon yleiskunto 70-luvulta (ylläpito/kunnostus-remontteja ei suoritettu)
    - Kylpyhuoneen saumoissa ruoste-homevaurioita, lavuaari heikosti kiinnitettynä, ei käsisuihkua, ei pesukoneen poistoliitäntää.....
    - Ei liesituuletinta keittiössä, ei pakastinta, kaapistot juhannuskokko-kunnossa.
    - Vahvaa epäily huonosta ilmanlaadusta huoneistossa.
    - Vuokranantajan mitätöivän tympeä suhtautuminen kuvattuja epäkohtia kohtaan ( 'ei sitä ennenkään ollut liesituulettimia'...) sekä jyrkän agressiivinen suhtautuminen vuokrasopimuksen purkamiseen.

    Yleensä viat LÄHTÖKOHTAISESTI kunnostetaan ja kiinteistö pidetään asiallisessa kunnossa. Tässä tapauksessa näin ei todellakaan ole.

    DO NOT BOTHER!

    4Äänestä

Näyttää taas olevan asuntoja vuokralla.

1Äänestä

Älkää ikinä vuoratko asuntoa elämänkoulu white trash roskille tai luottotiedottomille. Moni ei tajua, että ihmiset ostaa lainarahalla asuntoja ja haluaa tuottoa, niin jotkut elävät kuin siat pellossa, polttavat tupakkaa asunnon sisällä, ja sotkeevat asuntoa.

Äänestä
  • Tero se täällä meuhkaa taas. Kukaan ei ole luottotiedottomista puhunut vaan paskoista asunnoista, joita vuokraat ja kieroiluistasi

    1Äänestä

Ostakaa oma kuka hullu vuokralla asuu. Maksa nyt 800e kk vuokraa vieraalle. 😂

Äänestä

On ihan paska ja hämärä lafka. Toi ukkokin joku patologinen narsisti, joka ei erota fantasioitaan todellisuudesta.

1Äänestä
  • Mtä sie haastat. Kerro nii että myö mualaisetki ymmäretään.

    Äänestä

  • Anonyymi00040 kirjoitti:

    Mtä sie haastat. Kerro nii että myö mualaisetki ymmäretään.

    Moi Tero

    1Äänestä

  • Anonyymi00042 kirjoitti:

    Moi Tero

    Moi

    Äänestä

Hintelä piipittäjä oli nuorempana ja jo silloin ylimielinen kun soitttivat bändsissä jossain Liperin syrjäkylien koulujen konvissa.

1Äänestä
  • "Hittibiisi" oli myös telkkarissa levyraadissa.

    Äänestä

Joensuussa on vain huijareita.

Äänestä

Tero vuokraa.

Äänestä
  • Ja taitaa tehä hyvin massii

    Äänestä

  • Anonyymi00047 kirjoitti:

    Ja taitaa tehä hyvin massii

    On tehnyt niin jo kovin kauan.

    Äänestä

  • Se on varmaa.

    Äänestä

Älkää ikinä vuokratko asuntoja luottotiedottomille rotille. Säästätte pitkänpennin.

Äänestä
  • Ei se vuokraa.

    Äänestä

Asuntolaina

Äänestä

Ristiriitatilanteisiin jotakin faktoja:

-Vuokranantaja ei voi vedota rakennuksen ikään. Kiinteistön omistaja on vastuussa omaisuutensa pitämisestä kunnossa. Talon tai asunnon ikä ei vapauta vastuusta, eikä vuokranantaja voi syyttää rakennuksen ikää, jonkun tietyn aikakauden rakennustapaa tai olosuhteita siitä, että asunto on huonossa kunnossa (Vuokralaisliitto ry).

-Sinänsä purkaminen ei edellytä vuokranantajan suostumusta ja jos purkamiselle on laissa tarkoitetut perusteet, mitään sopimussakkoa ei tarvitsisi maksaa (Kuluttajaliitto).

-Asunnon kunnon olennaiset puutteet, joita ei korjata viivytyksettä sen jälkeen, kun korjausta on vaadittu, ovat laissa tarkoitettu purkamisperuste (kuluttajaliitto).

-Terveydelle haitalliset seikat, kuten ongelmat huoneiston ilmanlaadussa ovat purkamisperuste. Voitte olla yhteydessä kunnan terveydensuojeluviranomaiseen, jonka tehtäviin kuuluu myös asumisterveyden valvonta. Viranomainen voi tehdä asunnossa tarkastuksen ja määrätä rakennuksen omistajan selvittämään ja korjaamaan puutteet (kuluttajaliitto).

4Äänestä

On sillä niitä asuntoja muuallakin kuin Kartanotiellä.

1Äänestä
  • = Ongelmia on siis todennäköisesti muuallakin kuin kartanontiellä :)

    2Äänestä

  • Anonyymi00063 kirjoitti:

    = Ongelmia on siis todennäköisesti muuallakin kuin kartanontiellä :)

    Kyllä.

    2Äänestä

  • Kyllä on.

    1Äänestä

Baras baigga se on ei tarcitse pelata

Äänestä
  • Ei kai kukaan vuokraa asuntoa ilman sitä tarkastamatta?

    Kai jo silloin huomaa viat ja hajut?

    1Äänestä

Ja niille, jotka Qasan kautta vuokraa asuntoa, muistakaa, että tämä tyyppi vaihtelee "yrityksensä" nimeä tiuhaan tahtiin. Logo on se sininen talo vihreän viivan päällä. Nimi on milloin Tero, milloin VARMA, milloin Varma Asunnot...Luulee olevansa tosi ovela.

2Äänestä
  • Kyllä sen ilmoitukset erottuvat, mutta aina löytyy uusia vuokralaisia.

    1Äänestä

Ja tästäkin ketjusta poistettu useampi viesti :D ja ei Teron firman yhden tähden arvostelut näy googlessa :D Meneekö noin paljon tunteisiin?

Äänestä

Valkoroska,luottotiedottomille älkää koskaan vuokratko mittään.

Äänestä
  • Ei Tero vuokraa

    Äänestä

Tätä äijää lyötiin Sukevan vankilassa tuolilla :D jäiköhän pahat traumat?

Äänestä
  • On aiheuttanut itse pahempia traumoja joten osoite on ollut oikea! Kuka oli kolauttaja?

    Äänestä

  • Anonyymi00084 kirjoitti:

    On aiheuttanut itse pahempia traumoja joten osoite on ollut oikea! Kuka oli kolauttaja?

    En tiedä. Sukevan vankilan ruokalassa joku kolautti tuolilla. Kylkiluita murtui ja pelkotiloissa avovankilaan.

    Äänestä

Ei tulis mieleenkään.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 17 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Älkää missään nimessä vuokratko asuntoa Kartanotieltä, uuden kuntokeskus Energyn vieressä olevasta kerrostalosta! Asunnot ovat järkyttävässä kunnossa. Sisäilma on kelvoton, mummola alkaa haista jo rappukäytävässä. Asunnoissa ei ole liesituulettimia, mutta uskomattomin asia mitä voi nykypäivänä olla; pesuhuoneissa ei ole lattiakaivoja?? Vedet ohjautuvat seinään lattian rajaan tehtyyn reikään.

Ei siinä vielä kaikki. Asuntoja vuokrataan kuvilla, jotka eivät ole asunnosta johon olet muuttamassa. Eli kuvat jotka ovat vuokra ilmoituksessa eivät ole siitä asunnosta joka on vapaana. Myöskään biojätteen keräystä ei ole järjestetty.

Asuntoja vuokraa Tero Eronen, Varma-Asunnot Väli Suomi Oy. Kirjoita googleen henkilön nimi ja katso lisätiedot vuokran antajasta!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu