Vain muutaman euron tähden. vai onko

Anonyymi-ap

Kainuuntielle asettuu lännenmies lierihatussaan pakau kuubasta haettu sikari huulillaan,kunnan/valtionrahoilla,vastaan astelee kunnanvaltuusto hawanalaispaita päällä kylän johtaja. Nyt ei olla lomalla eikä kuvaamassa lomasaari sarjaa.
Eikä myös rekvisiittaa tehdä enää diginä vaan on tahto ratkaista kenelle kylä kuuluu. Kadun vierellä pesäpallpsta tutut huudot raikaa"kuolee,kuolee" näin ennen ystävyksinä olleet katsovat kuka on kingi ja saa jatkaa joko sellissä tai voittajana.

Mitä sanoo sitten kansa,miten tästä jatkuu kamppailu.. Kuvaukset ja tähtipöly on laskeutumassa ja niin sanotut"naamiot on riisuttu"pois?

6

706

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Lomatoimisto 365 on kunnantoimistossa,ei tressiä,eikä töitä,mainoksen mukaa.
      Hyvä mainos.

    • Anonyymi

      Huutonaurua

    • Anonyymi

      Miljoonat lieneen hukassa.Tarvittaisi Clintin kaltainen palkkiometsästäjä, että sais rahanviejät kiinni ja tois ne torille tuomiolle. Ajat ei ole muuttuneet noista villinlännen ajoista ja pikkurosmot otti palkkiometsästäjä kiinni.

    • Anonyymi

      kas näin heiluu hattu
      ja hattu heiluu näin!

      häpeällistä touhua

    • Anonyymi

      kansa odottaa henkeää pidätellen,kun kaksikosta"itärinne"katsoo lierihattunsa alta,vain muutaman euron tähde,hakattuna on jokainen puu"eastwood",joka olisi uusi sivu mainetta ja historiaa pitäjälle ja voittajana isosulka tai tappiona,saa kansan unohtamaan..Eihän ilman kotimaista marjaisaa mehua voi jatkaa taistelua ja kaikki kadun varteen saapuneet saa marjeksimaista mehua, niin sittem jaksaa useamman "otoksen" seurata,tähän voi tarvita myös lisää muutaman euron,sillä voittaja ei voi olla mikään mies joka on marjanpoimija.

    • Anonyymi

      Kuumuuden paahtaessa ja paksun kuubansikarista puhallellut savupilvet peittää taistelijan hänen hörppiessään menestyksekkään marjamehutehtaan tuotteita. Tähän aikaan uusia marjoja noukitaan jo uusilla sopimuksilla,niin ei ole huolta saako mehua,mutta saako kuka voiton kamppailussa.

      Pahimpaan aikaan sattuu paikalle nopeaan paikalle saapunut ukkoskuuro joka pimentää kirkkaan päivän ja uhkaa sammuttaa jopa sikarin, mutta monessa suojannut tavaramerkkinä ollu lierihattu estää kastumisen. Monessa palaverissa noussut tuskanhiki on kyllästyttänyt huovan vedenkestäväksi.

      Sateen yltyessä,alkaa kaduilla olla tulvaa ja vaikeus liikkua,kun vesi yllättäen on säärissä saakka. Hulevesi uhkaa ratkaista kamppailun,sillä sitä ei oltu huomioitu tähän kamppailuun. Tasapeliä tai vetäytymistä ei voisi kertoa voittona, mutta kunniakkaana vetäytymisenä kummallekkin. Voisiko sitten taistelun voittaa jenkkityyliin valkokankaalla? Kuvaa käsittelemällä halvemmallaa didialustalla siitä saisi liki aidon ja kertomalla
      urheilija tyyliin,parhaamme yrittimme?

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      307
      3025
    2. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      61
      2353
    3. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      121
      2049
    4. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Uskonnot ja uskomukset
      349
      2033
    5. Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?

      Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois
      Maailman menoa
      127
      1733
    6. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      212
      1385
    7. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      67
      1379
    8. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1337
    9. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      68
      1263
    10. Rakas nainen ymmärsin

      Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl
      Ikävä
      78
      1233
    Aihe