Olen ollut Kelan työkyvyttömyyseläkkeellä jo yli 14 vuotta ja täysin uupunut, stressaantunut, turhautunut elämään alle köyhyysrajan vuodesta ja kuukaudesta toiseen, kunnes kuolema joskus armahtaa (Toivottavasti pian,tämä on nähty) Kaikki uutiset hallituksen leikkauksista ja lääkkeiden sekä terveydenhuollon asiakasmaksujen korottamisista ahdistavat. Lisäksi ihmisten ja yhteiskunnan asenteet ovat sellaiset, että hyvä,kun ei ole kananmunia heitetty kohti. En jaksa!
Köyhyys ja mielenterveys
2
199
Vastaukset
- Anonyymi
Minäkin olen työkyvyttömyyseläkkeellä, ja kyllähän tuo ajatuksia herättää, kun hinnat nousevat, sairaanhoidon lääkärikäynnit, ym.
Toisaalta en ole kuitenkaan ahdistunut, johtuen ehkä siitä, kun olen aina joutunut elämään vähillä rahoilla, siihen on jotenkin tottunut.
Ylimääräiset menot rasittavat eniten.
Yhteiskunnan ja ihmisten asenteissa en ole huomannut pahaa, ainakaan omassa tuttavapiirissäni, ja vähän tuntemattomammissakin. En koe tulevani mitenkään syrjityksi, tai että olisin jollain tavalla vähempiarvoinen ihminen.
Ainoa, missä on ajoittain ollut vaikeaa, on terveydenhuolto. Yrittää saada apua johonkin sairauteen, vaivaan, joskus vähätellään eikä välitetä, juoksutetaan edestakaisin, jne. Enkä ole tuohon oikein muuta syytä löytänyt kuin menneisyyteni, työkyvyttömyyseläkkeellä olo jo nuorempana ihmisenä, koska tiedän muitakin kaltaisiani, joilla on ollut samanlaisia kokemuksia. Kun taas työssä käyvät, parempikuntoiset ihmiset tulevat paremmin hoidetuiksi terveydenhuollossa, saavat parempaa kohteluakin.
Rahaa ei juuri koskaan paljoa ole, eli harrastaminen, liikkuminen, eri asioihin osallistuminen on rajallista, mutta kyllä sitä kaikenlaista keksii vähemmilläkin varoilla.
Tuntuu ehkä joidenkin mielestä typerältä, mutta itse olen sitä mieltä, että asenne ratkaisee aika paljon, oma asennoituminen asioihin, joita omaan elämään ja elämiseen liittyy. Hei,
Hyvä, että kirjoitit tänne. Tilanteesi vaikuttaa raskaalta.
Laitan tähän tiedoksi infoa eri auttamitahoista, joista voit halutessasi olla yhteydessä. Keskustelu ammattilaisen tai vertaisen kanssa voi helpottaa ja tuoda uusia näkökulmia.
- Tukinet.net - Tukipisteesi netissä https://tukinet.net/
Tukinetistä saa itselleen tukihenkilön, jonka kanssa voi keskustella kahden kesken mistä tahansa hankalasta elämäntilanteesta tai mielessä olevasta huolesta. Tukihenkilö löytyy esimerkiksi MIELI Tukisuhteesta. https://tukinet.net/teemat/mieli-tukisuhde/tukisuhteet/
Lisäksi ma-ke klo 15-19 ja to klo 15-21 on aikuisten kahdenkeskinen MIELI Kriisichat, jossa voi jutella päivystäjän kanssa mistä tahansa mielessä olevasta huolesta tai hankalasta elämäntilanteesta.
Tukinetissä on llisäksi monenlaisia ryhmächattejä ja keskusteluryhmiä, joista voi saada vertaistukea sekä ammattilaisten neuvoja.
Tukinetin kaikki palvelut saa käyttöönsä rekisteröitymällä palveluun anonyymisti. Osaa palveluista voi käyttää ilmankin rekisteröitymistä.
Keskusteluapua kriisissä on mahdollista saada matalalla kynnyksellä myös:
- MIELI Kriisipuhelin
Jos soittaminen tuntuu omimmalta vaihtoehdolta, niin MIELI Kriisipuhelin päivystää24/7 numerossa 09 2525 0111.
Ystävällisin terveisin
MIELI Kriisikeskus Helsinki/Kata
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Israel aloitti 3. maailmansodan
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.4612775Kaksi vuotta
Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek152615Nainen, meidän talossa on säännöt
1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E2671575Miksi me ei mies voida edes viestitellä irl?
En odota enkä vaadi mitään, voitaisiin vain olla yhteyksissä jollain tapaa ihan oikeasti.841174Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden
"Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia4401121Oliko Farmi-finaalitehtävät mielestäsi tasaveroisia Lloydin ja Johannan välillä?
Onnea Farmi-voitosta, Lloyd. Et tainnut olla ihan kaikkien suosikki, mutta puskit voittoon! Oliko finaalitehtävät miel631088- 156960
Rakennetaanko yhdessä?
Haluaisin rakentaa sun kanssa yhteistä tulevaisuutta❤️ Onko meistä siihen? Huomaan että sulta puuttuu se joku tärkeä elä41928- 56879
- 79875