Tervehdys,
tämä voi mennä vähän ohi yleisistä aihepiireistä mitä täällä yleensä käsitellään mutta ajattelin silti kokeilla onneani. Kyse on kaukolämmöstä ja sen hinnasta, nimenomaan Tuusulassa toimivan Tuusulanjärven lämpö (entinen Vantaan Energia Keski-Uusimaa) hinnoittelusta. Meillä on siellä vähän hallitilaa ja kaukolämmitys, tarkistin tässä että olen saanut vuoden 2022 alusta lukien 4 kpl hinnankorotusilmoituksia: +14, +10, +14 ja nyt tänään tuli postissa +8 % korotusilmoituksia, eli yhteensä noin +54 % korotus vuoden 2022 alkuun verrattuna. Elinkustannusindeksi on noussut samassa ajassa noin 18 %. Tiedän, ettei se ole ihan vertailukelpoinen arvo kun on kyse teollisesta kaukolämmöstä, mutta mielestäni antaa jotain suuntaa kuitenkin.
Mitä mieltä olette, jos teillä on toimitilaa / ehkä omakotitalo Tuusulanjärven lämmön kaukolämmössä? Onko todella kyse "haastavan toimintaympäristön ja yleisen kustannustason noususta" kuten jokaisessa neljässä hinnankorotuskirjeessä todetaan?
Onhan se tietysti kiva yhtiölle, joka on saanut käytännössä palvelumonopolin tietyllä alueella.
yt, - lämpö-mortti
Kaukolämpö Hyrylän (Tuusula) alueella
Anonyymi-ap
0
369
Luetuimmat keskustelut
- 1051699
- 721284
- 901252
Jasmin vauhdissa
Kyllä pitää Jassulla kiirettä, kun yhtenään menoa mun äidin, isäpuolen ja Markon kanssa Ossianin ollessa tietysti sulois2801043- 47971
- 95939
- 83835
- 50802
- 55763
- 48755