SAK jakelee lopputilejä omalle väelle

Miksi ei johtajisto olisi voinut osoittaa solidaarisuutta alentamalla omia palkkojaan, että näin toimii SAK kuin kapitalisti konsanaan, naamiot on riisuttu.
2108
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Ammattiliittojen yhteinen omistus Kojamossa on lähes 20%. Teollisuusliitto omistaa Kojamon osakkeita 151 miljoonan euron edestä. Kojamon alamäki vaikuttaa tähän suoraan. Entäpä, jos osake romahtaa? Siinä SAK:n tulot vähenevät lisää ja pitää jatkaa irtisanomisia. Rakennusliitto ja PAM ovat jo myyneet Kojamon osakkeita miljoonien edestä. Meneekö nekin rahat kevään lakkokassan paikkaamiseen?

Hei moni kysyy, mikä on Teollisuusliiton toimiala? Osakebusiness? Jos Kojamon osinko-% on esim. 5, niin Teollisuusliitto on saanut kuitata verottomana 7,5 miljoonan euron osingon. Varsinaista veroparatiisihommaa vuodesta toiseen. Monta miljoonaa euroa verottomana käteen joka vuosi! Osingoilla rahoitettiin varmaan viime keväänä satamien sulkeminen neljäksi viikoksi. Vai tulivatko ne rahat Kremlistä?

Ajatelkaa, että SAK-laiset ammattiliitot, sen sijaan, että olisivat menneet neuvottelupöytään, hyökkäsivät poliittisilla lakoilla tahallaan aivan kiistan ulkopuolista, yrityksiä vastaan ja tekivät näille miljoonien vahingot. Tuli yt:t, bruttokansantuotteesta katosi 2 miljardia, lisää työttömiä yli 20 000.
Mitä siitä seurasi? Joutuivatko esimerkiksi lakkokenraalit Aalto ja Kokko syytteeseen ja vahingonkorvausvelvollisuuteen?

Elokapinan 15 000 euron lasku on pientä SAK:n liittojen vastuuttomuuksien rinnalla. Elokapinaa on esitetty lakkautettavaksi. Entä SAK? Väki ainakin vähenee, mikä on hyvä asia.

Äänestä
  • Täytyy olla aika lapanen , jos kuuluu SAK alaisuuteen, Suomen palkkataso matala näiden änkyröiden ajamana, YTK on järkevä valinta turvata ansiosidonnainen työttömyyden sattuessa väliaikaisesti.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Miksi ei johtajisto olisi voinut osoittaa solidaarisuutta alentamalla omia palkkojaan, että näin toimii SAK kuin kapitalisti konsanaan, naamiot on riisuttu.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu