Mikähän tyyppi kirjottaa tosi

monelle palstalle tosi provojuttuja vl:n nimissä? Ootteko sattunu huomaamaan? Synnytyspalstalla kaveri ilmoittaa ettei vaimo saa kivunlievitystä, äidit-palstalla mies pettää, isät palstalla isä itse tunnustaa pettäneensä jne. Jollakin on vissiin jotain hampaankolossa ja aika pahasti? Ei enää riitä että tällä palstallla purkaa turhautumiaan vaan pitää kaikki muutkin palstat pilata joita oon itte mielelläni seurannu. Voiko tätä tyyppiä saada mitenkään kuriin? Ei kauheesti innosta lukea kun ihmiset on ihan ihmeissään kun vl:t on muka sellasia ja tällasia.. Käykääs huvikseen kahtomassa.
7744
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Aiheista päätellen kyseessä lienee naisihminen. Jollakin palstalla oikaisin hänen valheitaan.
Mielestäni voi kritisoida vapaasti, mutta asiallisesti.

Äänestä

En lue kyseisiä palstoja, enkä siis asiasta mitään tiedä.
Mutta, miksi hänet "olisi saatava kuriin"?

Ei hän tee mitään laitonta esiintyessään olevansa vl.
Muilla uskontopalstoilla on paljon kirjoittajia, jotka esiintyvät olevansa milloin mitäkin. Ei heitä tarvitse laittaa kuriin millään tavoin.

Eiköhän aikuiset ihmiset tiedä miten käyttäytyä. Jos ei tiedä, vaan käyttäytyy huonosti, niin se on hänen asiansa.

Ei vl-mentalitettia, laitetaan kuriin tai poistetaan keskuudesta jos ei käyttäydy kuin toivotaan, voi soveltaa tällä palstalla eikä muuallakaan tässä yhteiskunnassa. Sellaine vl-mentaliteetin mukainen toiminta on jo perustuslakeja vastaan.

Äänestä

Ei tietoa noista kirjoituksista, mutta uskon niitä olevan. Jos joku sattuu häiriköimään ja kirjoittelemaan Hyvin Provosoivaan sävyyn vl:stä, niin mikä siinä oikein pelottaa? Kyllä ihmiset provot tunnistavat eivätkä ota niitä todesta. Mikä siis pelottaa? Että niissä on aina OSATOTUUTTA mukana?

Äänestä
  • Että ihmiset ovat valmiita uskomaan ihan mitä tahansa juttuja haluamatta kyseenalaistaa mitä siinä kerrotaan ja sitten sitä puhutaan totena eteenpäin. Lestadiolaisistakin on aivan riittävästi huhupuhejuttuja maailmalla ilman että niitä tarkoituksella joku tehtailee ja saa ihmiset päivittelemään ja kauhistelemaan. Kävin lukemassa kyseiset jutut ja täytyy sanoa että niiden keksijällä on kyllä aika ankea oma elämä. Kyllähän ne provoksi huomaa jos haluaa huomata. Siinä on se pointti.

    Äänestä

  • tämä kirjoitti:

    Että ihmiset ovat valmiita uskomaan ihan mitä tahansa juttuja haluamatta kyseenalaistaa mitä siinä kerrotaan ja sitten sitä puhutaan totena eteenpäin. Lestadiolaisistakin on aivan riittävästi huhupuhejuttuja maailmalla ilman että niitä tarkoituksella joku tehtailee ja saa ihmiset päivittelemään ja kauhistelemaan. Kävin lukemassa kyseiset jutut ja täytyy sanoa että niiden keksijällä on kyllä aika ankea oma elämä. Kyllähän ne provoksi huomaa jos haluaa huomata. Siinä on se pointti.

    Heti kun joku kirjottaa ihan hirveen törkeen provon el-palstalla, josta näkee tyhmempikin että juttu ei voi olla totta niin heti siellä on porukkaa surkuttelemassa että voi kun sulla ja sun kavereillas on kova kohtalo. Ottaavat olevinaan ihan tosissaan. No hei haloo!

    Äänestä

  • ihmisten tyhmyys :) Onhan se moneen kertaan nähty, että ihmiset tartuvat ilmiselväänkin provoon ja ulvovat susilaumana, että "joo, sellaisia ne on"... Kriittisyys kirjoitettua tekstiä kohtaan puuttuu joiltain ihmisiltä täysin.

    Äänestä

Tuli vielä mieleen kääntää tämä kirjoituksesi fokus toisinpäin.
Tällä palstalla on uskovaisia (tietty nikki esmes), jotka toistuvasti kirjoittelee provoja ja perättömyyksiä maailmallisista ihmisistä: heidän avioliitoistaan, heidän etiikastaan ja moraalistaan jne.

Niillä uskovaisien jatkuvasti ja toistuvasti kirjoittamilla kirjoituksilla ei ole mitään tekemistä todellisuuden kanssa, kunhan vain haluavat mustamaalata ja panetella toisia ihmisiä.

Eikö niille sitten myös tulisi tehdä jotakin?
Eikö tuollaiset uskovaiset pitäisi antaa seurakunnalle ilmi, jotta heidät otettaisiin nuhteluun ja puhutteluun, jotta he parantaisivat tapansa ja pyytäisivät tällä palstalla entteksi niiltä uskottomilta, joita vastaan toistuvasti kirjoittavat järkyttäviä provoja ja panetteluja?

Lopuksi: usko tai älä, mutta minä olen uskovainen.

Sheriffi joskus kauan aikaa sitten kirjoitti eräässä viestissään, että parhaimmillaan uskovaisten kirjoitukset tällä palstalla voisivat olla käyntikortti vl-uskoon ja liikkeeseen.

Jatkaisin siihen vielä, että valitettavasti tällä palstalla on uskovaisia kirjoittajia, joiden kirjoitukset pahimmillaan ovat koko vl-uskoa mustamaalaavia - vaikkei nuo kirjoittajat sitä itse edes tajua.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Eeva kirjoitti:

monelle palstalle tosi provojuttuja vl:n nimissä? Ootteko sattunu huomaamaan? Synnytyspalstalla kaveri ilmoittaa ettei vaimo saa kivunlievitystä, äidit-palstalla mies pettää, isät palstalla isä itse tunnustaa pettäneensä jne. Jollakin on vissiin jotain hampaankolossa ja aika pahasti? Ei enää riitä että tällä palstallla purkaa turhautumiaan vaan pitää kaikki muutkin palstat pilata joita oon itte mielelläni seurannu. Voiko tätä tyyppiä saada mitenkään kuriin? Ei kauheesti innosta lukea kun ihmiset on ihan ihmeissään kun vl:t on muka sellasia ja tällasia.. Käykääs huvikseen kahtomassa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu