Pikavipit ym. korkeankoron yritykset

Anonyymi-ap

Älkää jyvät ihmiset ottako pikavippejä, jos on vain joku muu keino. Mikäli et pysty maksamaan jotain laskua, ota yhteyttä velkojaan ja pyydä lisää maksuaikaa. Jos olet rahavaikeuksissa, ota yhteyttä velkaneuvontaan. Ajan voit saada vasta kuukausien päähän, mutta velat ei katoa mihinkään sillä aikaa ja pikavipeillä maksaminen on sitä kalleinta mahdollista. Ilmoita velkojille (oli se sitten itse velkoja TA perintätoimisto), että olet varannut ajan velkaneuvontaan. Velkaneuvojan kautta on mahdollisuus hakea esim. Takuusäätiön myöntämää takausta, jolloin kaikki velat maksetaan pois pankkilainalla (Takuusäätiö on siis takaajana) ja maksat vain yhtä lainaa pankkiin kohtuullisella pankkikortilla. Toiset vaihtoehdot on esim. vapaaehtoinen velkajärjestely tai virallinen velkajärjestely, jolloin maksat maksukykysi mukaan velkoja velkojille ja se kestää kolme vuotta, jonka jälkeen velat lakkaavat olemasta ja esim. maksuhäriömerkinnät poistuu kuukauden kuluttua sen päättymisestä. Ja muitakin vaihtoehtoja on, kuten velkojen kohtuullistaminen (akordi), jota käytetään esim. vapaaehtoisessa velkajärjestelyssä. Voit käydä pyytämässä myös rahallista apua seurakunnalta ja sieltä voi myös saada apua velkojen hoitoon. Tiedän tämän pikavippitouhun, koska perin aikoinaan 15 vuotta työkseni ihmisiä.

8

621

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi
      • Anonyymi00007

        Tuo on lainojen kilpalutussivu,


    • Anonyymi

      Ei pikavippifirmoja enää ole. Tililuottojakin tarjoaa harvat.

      • Anonyymi

        On ainakin Falloslaina yhä voimissaan. Sieltä sain viime viikolla louvoa.


    • Hyvää asiaa, näistä ei puhuta tarpeeksi.

      Lisäksi kannattaa huomioida: kaikissa tapauksissa velkaa ei välttämättä tarvitse maksaa sellaisenaan loppuun asti.
      Moni ei tiedä, että osassa vanhoja pikavippejä korko on voinut olla lainvastainen.

      Silloin tilannetta voi olla mahdollista keventää – ja tämä kannattaa tarkistaa.

    • Anonyymi00005
    • Anonyymi00006

      Pikavippitarjoukset naurettavia - anoin 200 euroa


      Neolainalta ja iRahalta ja Ferratumilta , siis 200 € lainaa/30 vrk. Kaikilta tuli hylky ja kahdelta "tarjous": 30 euroa/30 vrk.
      Mikä vitsi - eihän tuolla tee mitään!! Tällaista silmänlumetta se "rahat heti tilillesi ilman vakuuksia" onkin....hyvä tietää tavallaan, ei apua noista, tattis!

      Olen velaton pieneläkeläinen , ei maksuhäiriömerkintää , ei muita luottoja.

    • Anonyymi00008
      UUSI

      On se kyllä totta, että tuo markkina on muuttunut ihan älyttömästi viime vuosina lakimuutosten myötä, mutta kyllä niitä korkean koron virityksiä silti pyörii mainoksissa jatkuvasti. Moni hakija varmasti yllättyy kirjoittajan tavoin, kun mainoksissa luvataan tuhansia euroja, mutta todellisuudessa tarjotaan jotain naurettavaa kymppien summaa tai hylkyä, vaikka luottotiedot olisivat kunnossa. Pankit ja rahoitusyhtiöt ovat vetäneet siiman todella kireälle, ja pienikin epävarmuus tuloissa tai elämäntilanteessa tuntuu riittävän hylkäykseen.

      AP:lta oli tosi hyvää tekstiä noista velkajärjestelyistä ja Takuusäätiöstä. Liian moni tuntuu edelleen ajattelevan, että uusi vippi on ainoa keino selvitä vanhasta, vaikka se on se varma tie suohon. Jos tilanne on se, että on ihan pakko saada jostain pieni summa lyhytaikaiseen tarpeeseen ja tietää pystyvänsä sen maksamaan, niin kannattaa ainakin käyttää hetki siihen, että katsoo missä ne todelliset vuosikorot liikkuvat nykyään. Esimerkiksi täältä https://luotettavalaina.fi/pikavipit näkee vähän osviittaa siitä, mitä ne ehdot nykyään ovat, ettei mene ihan sokkona allekirjoittamaan ensimmäistä vastaan tulevaa sopimusta.

      Tärkeintä olisi silti se, että ihmiset uskaltaisivat hakea apua ajoissa ennen kuin ne korot alkavat rullata kunnolla. Se seurakunnan tai velkaneuvonnan puoleen kääntyminen saattaa tuntua kynnykseltä, mutta se on sata kertaa järkevämpää kuin odottaa perintäkirjeitä postilaatikkoon. Onko täällä kenelläkään kokemusta siitä, miten helposti noita akordeja eli velkojen kohtuullistamisia nykyään saa neuvoteltua suoraan perintätoimistojen kanssa?

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti

      Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää
      Maailman menoa
      43
      2218
    2. Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!

      Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten
      Maailman menoa
      65
      2088
    3. Helsingin yllä valopalloja

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön
      Sinkut
      121
      1950
    4. HÄLYYTYS!!

      Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a36
      NATO
      393
      1697
    5. Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?

      Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.
      Kouvola
      104
      1655
    6. Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja

      Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah
      Maailman menoa
      124
      1484
    7. Millainen on naisellinen nainen

      Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n
      Sinkut
      182
      1102
    8. Raamatullinen kaste

      Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu
      Kaste
      53
      967
    9. Mitkä asiat kaivatun ajattelussa

      Ihmetyttävät? Mikä on tullut yllätyksenä?
      Ikävä
      75
      945
    10. Mitkä olisivat kolme tärkeintä

      vihjettä kaivatustasi?
      Ikävä
      27
      909
    Aihe