Pikavipit ym. korkeankoron yritykset

Anonyymi-ap

Älkää jyvät ihmiset ottako pikavippejä, jos on vain joku muu keino. Mikäli et pysty maksamaan jotain laskua, ota yhteyttä velkojaan ja pyydä lisää maksuaikaa. Jos olet rahavaikeuksissa, ota yhteyttä velkaneuvontaan. Ajan voit saada vasta kuukausien päähän, mutta velat ei katoa mihinkään sillä aikaa ja pikavipeillä maksaminen on sitä kalleinta mahdollista. Ilmoita velkojille (oli se sitten itse velkoja TA perintätoimisto), että olet varannut ajan velkaneuvontaan. Velkaneuvojan kautta on mahdollisuus hakea esim. Takuusäätiön myöntämää takausta, jolloin kaikki velat maksetaan pois pankkilainalla (Takuusäätiö on siis takaajana) ja maksat vain yhtä lainaa pankkiin kohtuullisella pankkikortilla. Toiset vaihtoehdot on esim. vapaaehtoinen velkajärjestely tai virallinen velkajärjestely, jolloin maksat maksukykysi mukaan velkoja velkojille ja se kestää kolme vuotta, jonka jälkeen velat lakkaavat olemasta ja esim. maksuhäriömerkinnät poistuu kuukauden kuluttua sen päättymisestä. Ja muitakin vaihtoehtoja on, kuten velkojen kohtuullistaminen (akordi), jota käytetään esim. vapaaehtoisessa velkajärjestelyssä. Voit käydä pyytämässä myös rahallista apua seurakunnalta ja sieltä voi myös saada apua velkojen hoitoon. Tiedän tämän pikavippitouhun, koska perin aikoinaan 15 vuotta työkseni ihmisiä.

8

914

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi
      • Anonyymi00007

        Tuo on lainojen kilpalutussivu,


    • Anonyymi

      Ei pikavippifirmoja enää ole. Tililuottojakin tarjoaa harvat.

      • Anonyymi

        On ainakin Falloslaina yhä voimissaan. Sieltä sain viime viikolla louvoa.


    • Hyvää asiaa, näistä ei puhuta tarpeeksi.

      Lisäksi kannattaa huomioida: kaikissa tapauksissa velkaa ei välttämättä tarvitse maksaa sellaisenaan loppuun asti.
      Moni ei tiedä, että osassa vanhoja pikavippejä korko on voinut olla lainvastainen.

      Silloin tilannetta voi olla mahdollista keventää – ja tämä kannattaa tarkistaa.

    • Anonyymi00005
    • Anonyymi00006

      Pikavippitarjoukset naurettavia - anoin 200 euroa


      Neolainalta ja iRahalta ja Ferratumilta , siis 200 € lainaa/30 vrk. Kaikilta tuli hylky ja kahdelta "tarjous": 30 euroa/30 vrk.
      Mikä vitsi - eihän tuolla tee mitään!! Tällaista silmänlumetta se "rahat heti tilillesi ilman vakuuksia" onkin....hyvä tietää tavallaan, ei apua noista, tattis!

      Olen velaton pieneläkeläinen , ei maksuhäiriömerkintää , ei muita luottoja.

    • Anonyymi00008

      On se kyllä totta, että tuo markkina on muuttunut ihan älyttömästi viime vuosina lakimuutosten myötä, mutta kyllä niitä korkean koron virityksiä silti pyörii mainoksissa jatkuvasti. Moni hakija varmasti yllättyy kirjoittajan tavoin, kun mainoksissa luvataan tuhansia euroja, mutta todellisuudessa tarjotaan jotain naurettavaa kymppien summaa tai hylkyä, vaikka luottotiedot olisivat kunnossa. Pankit ja rahoitusyhtiöt ovat vetäneet siiman todella kireälle, ja pienikin epävarmuus tuloissa tai elämäntilanteessa tuntuu riittävän hylkäykseen.

      AP:lta oli tosi hyvää tekstiä noista velkajärjestelyistä ja Takuusäätiöstä. Liian moni tuntuu edelleen ajattelevan, että uusi vippi on ainoa keino selvitä vanhasta, vaikka se on se varma tie suohon. Jos tilanne on se, että on ihan pakko saada jostain pieni summa lyhytaikaiseen tarpeeseen ja tietää pystyvänsä sen maksamaan, niin kannattaa ainakin käyttää hetki siihen, että katsoo missä ne todelliset vuosikorot liikkuvat nykyään. Esimerkiksi täältä https://luotettavalaina.fi/pikavipit näkee vähän osviittaa siitä, mitä ne ehdot nykyään ovat, ettei mene ihan sokkona allekirjoittamaan ensimmäistä vastaan tulevaa sopimusta.

      Tärkeintä olisi silti se, että ihmiset uskaltaisivat hakea apua ajoissa ennen kuin ne korot alkavat rullata kunnolla. Se seurakunnan tai velkaneuvonnan puoleen kääntyminen saattaa tuntua kynnykseltä, mutta se on sata kertaa järkevämpää kuin odottaa perintäkirjeitä postilaatikkoon. Onko täällä kenelläkään kokemusta siitä, miten helposti noita akordeja eli velkojen kohtuullistamisia nykyään saa neuvoteltua suoraan perintätoimistojen kanssa?

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pyhäjärvi syvällä kusessa

      Pyhäjärvi ei tule selviämään millään tästä alhosta. Ollaan aivan liian syvällä. https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/pyha
      Pyhäjärvi
      138
      1510
    2. Oivallus

      Mitä olet oivaltanut viimeksi?
      Ikävä
      148
      1081
    3. Miten voi sinun

      tunteet yhtäkkiä kuolla kuin napista painamalla? Et enää vilkaisekaan minuun päin vaan jos vahingossa näet minut käännät
      Ikävä
      69
      936
    4. Miksi naiset haluavat itseään vanhemman kumppanin? Vai haluavatko?

      Tuolla toisessa ketjussa tuli esille tämä kysymys ja se on mielestäni hyvä kysymys. Kiitos scrg:lle tämän kysymyksen esi
      Sinkut
      267
      757
    5. 68
      733
    6. PYHÄJÄRVEN KAUPUNKI VALTIOVARAINMINESTERIÖN ARVIOINTIMENETTELYYN..TE

      ...siinä se nyt on, mitä tässä enää vikistään. Uutiset Yle, 14.8. Klo 20.30, ei tunnu mukavalta.
      Pyhäjärvi
      56
      723
    7. Rakastan sinua mies

      Siksi haluankin vain sinun kanssa sitä.
      Ikävä
      37
      619
    8. Ernest Lawson rehellisenä vaikeasta TTK-tilanteesta: "Vain harvan ja valitun henkilön tiedossa"

      Tanssii Tähtien Kanssa tulee syksyn iloksi ja tiedossa on suosikkisarjan 19. kausi. Tulevalla kaudella nähdään iso uudi
      Tanssii tähtien kanssa
      7
      571
    9. Missä vaiheessa

      Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et
      Ikävä
      33
      561
    10. Väleistä

      Minkälaiset välit sinulla on kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      59
      548
    Aihe