Kuvailkaapa tyypillinen Kuhmolainen metsästäjä.

Minä aloitan:
- autona Toyota
- haulikko Valmet
-kivääri tikka 308
- Sievi kumpparit
- makkara perus hiillos
291094
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 29

Vanhimmat

Kova naisten mies!

Äänestä

Se on kyllä huomattu!

Äänestä

Lisäyksenä laitan vielä tähän sinun juttuusi, että puku ja solmio kaulus paitoineen aina mukana metsästys reissulla kaiken varalta, että pääsee yön yli reissuilla ravintolaan toiselle paikkakunnalle.

Äänestä

Puku päällä, Andiamot jalassa ja vilttihattu päässä. Siis ei kumppareita jalassa.

Äänestä

- pieni kalu

Äänestä
  • Mutta paljon rahaa jolla saa pimpulia.

    Äänestä

  • Anonyymi00006 kirjoitti:

    Mutta paljon rahaa jolla saa pimpulia.

    Ja tuoko muka pitäs uskoa!! Tässä kylässäkö muka rahalla saa sitä "pimpulia"?? Kaikkee sitä täälläkin on mitä lukea, mut tää on kyllä huippu!!

    Äänestä

  • Anonyymi00006 kirjoitti:

    Mutta paljon rahaa jolla saa pimpulia.

    Ei saa. Ilman ne on aina. Muuta isoa ei ole kuin puheet, noloja ovat...

    Äänestä

  • Anonyymi00008 kirjoitti:

    Ja tuoko muka pitäs uskoa!! Tässä kylässäkö muka rahalla saa sitä "pimpulia"?? Kaikkee sitä täälläkin on mitä lukea, mut tää on kyllä huippu!!

    Kajaani on lähellä viikonloppu metsästys reissuilla.
    Et näköjään ole ollenkaan hajulla mitä näillä parin kolmen päivän kämppä reissuilla tapahtuu?

    Äänestä

Kiivas Kepuli

Äänestä

Ja elähän miten eroaa vaikka järvenpään metsästäjästä ? On täällä kateellista porukkaa kerrassaan,,

Äänestä

Kunnon metsästäjät ovat ikääntyneet nyt tämä nuuteliporukka yrittää metsästää

Äänestä

Olisko nuo kaikki noinkin laatutietoisia?

Äänestä

Trendikäs kuhmolainen metsästäjä on pukeutunut tietenkin JahtiJakt-gamopukuun. Jalassa hänellä on Sievin turvakengät ja päähineenä mersulippis.
Naispuolinen kuhmolainen pukeutuu mielellään pari numeroa liian pieniin leggareihin. Yläruoppinsa hän verhoaa lyhyeen tunikaan. Jalkaan sopivat hyvin crocks-kopiot ja päähineeksi mersulippis, Tarja Halosen malliin.
Molempien suupielessä röyhyää Bonussätkä ja kädessä on 1/3 litran purkki Pirkka-olutta.

Äänestä
  • Ja tämä sama pukeutumis tyyli pysyy läpi vuoden.

    Äänestä

  • No ihmekkös kun heinäkuussa naisilla sama asu.

    Äänestä

Nyt sinä päätit kirjoittaa teidän perheestä mutta aivan asiallista.

Äänestä

Semmonen luuseri joka kirjoittaa tänne

Äänestä

Kerrankin kuhmolaiset kirjoittaa asiaa.

Äänestä

No se nyky tyypillinen kuhmolainen metästäjä keittellöö aamulla kahvit termokseen ja lähtee aamuhämärissä sinne tuttuun perukkaan, tutulle mehtäautotielle, jossa se on kulukenna jo neljäkymmentä vuotta. Pystykorvanen koera mukana körryyttellö mehtätietä, josko näkys lintuja, välillä pitää peästää koera kuseksimmaan ulos ja hörpätä kahvet, mehtään ei oo ieti mennä ku ei tiiä pääseekö takas autolle.

Äänestä
  • Eiköhän tässä pärjäillä!!

    Äänestä

  • Anonyymi00026 kirjoitti:

    Eiköhän tässä pärjäillä!!

    Tarkastahan tuliko otettua oikeat lääkkeet.

    Äänestä

-vihaa susia
-norjan harmaa hirvikoira
-tutkapanta koiralla
- karaistunut luonne
- toimii metsätelloisuudelle

Äänestä

Pää asia lie että on ees enää kuhmolainen metsästäjä kuhmolainen metsästys sisältää paikallisia kulttuurillisia metsästyksen erityis piirteitä miyä me ollaan niitä tuomitsemaan kuhmolaisten pitää pitää yhtä eikä vihat toisiaan tää on meidän kylä omine erityis piirteineen

Äänestä
  • Minusta nuo kuhmolaisen metsästyksen erityispiirteet ovat varsin kyseenalaisia.

    Äänestä

  • Onko sukurutsaamisesta havaintoa??

    Äänestä

  • Anonyymi00035 kirjoitti:

    Onko sukurutsaamisesta havaintoa??

    Sinä kuulemma

    Äänestä

Kuhmolaiset metsästäjät käyttävät paljon alkoholia, peitälläkseen pahaa mieltä, kun heillä ei turpoa. Syövät paljon punaista lihaa, kuolevat nuorena, sydän ja verisuonitautiin.
Sitä ennen, käyvät kirkossa ja saarnan aikana itkevät.

Äänestä

Diapamia ja valkosipulia, tietää sitten runoilla omilla sivuillaan.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 8 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Minä aloitan:
- autona Toyota
- haulikko Valmet
-kivääri tikka 308
- Sievi kumpparit
- makkara perus hiillos

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu