https://www.hs.fi/maailma/art-2000010759306.html Viimeinen tämän päivän tuore uutinen tilanteestamme. Nyt ei enää ole mitään toivoa!
Katsokaapa tätä!
Anonyymi-ap
4106
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
HS:n artikkeli alkaa näin:
"Kymmenet merkit kertovat:
Maailma on matkalla kohti täydellistä katastrofia. Tutkijat selvittivät kymmenien ”planetaaristen elonmerkkien” tilan. Suurin osa niistä on ennätyksellisen huonolla tolalla."
Mutta persutrolli, mites tää liittyy palstan aiheeseen?
Elonmerkkeihin kuuluu sekä ympäristöön liittyviä että poliittisia indikaattoreita. Tutkimuskohteina olivat muun muassa maailman väestömäärä, syntyvyys, hiilidioksidi- ja metaanipäästöt, jäätiköiden paksuus, merenpinnan korkeus, märehtijäkarjan määrä sekä lihantuotanto. Tutkituista 35 elonmerkistä 25 on ennätyksellisellä tasolla.
Nopean ja sosiaalisesti oikeudenmukaisen fossiilisten polttoaineiden vähentäminen on epäonnistunut maailmanlaajuisesti ja johtanut nopeasti kiihtyviin ilmastovaikutuksiin”, tutkijat toteavat. Esimerkiksi ihmisten määrä maapallolla kasvaa joka päivä 200 000:lla, märehtivän karjan puolestaan 170 000:lla. Lihaa tuotetaan enemmän kuin koskaan ihmiskunnan historiassa.
Miksi maailmanloppu ei voi olla sellainen, että se tappaisi vain persut?