Perussuomalaisten retoriikka

-hylkää totuuden
-käyttää virheellisiä vertailuja
-käyttää "helppoja" selityksiä, "huteja"

https://www.hs.fi/mielipide/art-2000009724434.html

Se uppoaa niihin, jotka ovat myös hylänneet totuuden.
21198
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 21

Vanhimmat

PS:lla on opit haettu isä Puuttinilta.
Olihan sillä agentti Tynkkynenkin opissa, nyt Persut ujuttivat hänet Brysseliin käen hommiin.

Äänestä
  • Huu, täristään kaikki, Putin yhdistetty persuihin.

    Äänestä

  • Anonyymi00005 kirjoitti:

    Huu, täristään kaikki, Putin yhdistetty persuihin.

    Agentti Tynkkynen tiesi mitä tehdä Seliger-järvellä.

    Äärioikeiston kytkyt Venäjälle ja näitä riittää:
    - Le Penin kymmenien miljoonien ruplalainat.
    - Ruotsin äärioikeisto sai pommioppinsa Venäjällä
    - Koraanin polttajan Venäjä kytkyt
    - Itävallan äärioikeiston ruplarahoitus

    Äänestä

  • Anonyymi00009 kirjoitti:

    Agentti Tynkkynen tiesi mitä tehdä Seliger-järvellä.

    Äärioikeiston kytkyt Venäjälle ja näitä riittää:
    - Le Penin kymmenien miljoonien ruplalainat.
    - Ruotsin äärioikeisto sai pommioppinsa Venäjällä
    - Koraanin polttajan Venäjä kytkyt
    - Itävallan äärioikeiston ruplarahoitus

    Persut on Suomen venäjämielisin puolue!

    Äänestä

  • Anonyymi00014 kirjoitti:

    Persut on Suomen venäjämielisin puolue!

    Persut 💋 Putin

    Äänestä

PS:n politiikassa, sen teemoissa ja retoriikassa on selvääkin selvempää yhtymäpintaa 1930-luvulle.

"Oikeistopopulistit toistelevat teemoja, joilla natsit nousivat valtaan Saksassa"

https://www.hs.fi/politiikka/art-2000006205991.html

Äänestä
  • Persuja verrattu natzeihin - nyt kaikki tästä retoriikka -sivistyssanalla uskottavasti varmennetusta totuudesta täysin vakuuttuneina ulisemaan. 😂

    Äänestä

  • Anonyymi00004 kirjoitti:

    Persuja verrattu natzeihin - nyt kaikki tästä retoriikka -sivistyssanalla uskottavasti varmennetusta totuudesta täysin vakuuttuneina ulisemaan. 😂

    Sanoo persu, joka haluaisi kiistää asian.

    Äänestä

Ei demokratia ole vaarassa, sehän on menettelytapa ja toimii vaikka mielipidekirjoituksen itkemät eettiset periaatteet muuttuisivatkin.

Väittämä on virheellinen ja asenteellinen.

Äänestä
  • Demokratiasta on lyhyt matka diktatuuriin. jos periaatteita aletaan muuttamaan yksipuolisesti, kuuntelematta muita. Kannattaa lukea nykyään ex-kokoomuslaisen Kirsi Pihan essee Hesarista:

    "Politiikka voi olla rikki, mutta ihmisen ei tarvitse olla

    Nykyinen hallitus on ilmoittanut, ettei se perusta toimintaansa arvoihin vaan yhteiseen tehtävään. Sellainen johtaa nihilismiin, joka asettaa ihmisryhmät toisiaan vastaan, kirjoittaa viestintäyrittäjä ja kirjailija Kirsi Piha."

    https://www.hs.fi/mielipide/art-2000010753181.html

    Äänestä

  • Demokratia ei ole menettelytapa vaan ideologia. Demokratia tarkoittaa kansalaisten tasavertaisuutta päätöksenteossa ja tähtää muutoinkin yhteiskunnalliseen tasa-arvoon. Demokratia edellyttää aina vapautta kuten sananvapautta ja kokoontumis- ja järjestäytymisvaputta. Edustuksellisesta parlanterismista voi käyttää nimitystä menettelytapa, koska se on yleisesti käytössä oleva menetelmä toteuttaa demokraattista päätöksentekoa.

    Demokratia on aina vaarassa, kun sananvapautta ja muita kansalaisvapauksia pyritään rajoittamaan. Näinhän on tehty esim. Venäjällä ja Unkarissa. Autoritaariset valtakoneistot on ennenkin onnistuttu ujuttamaan valtaan demokratian kautta. Sillä tavoinhan natsismikin syntyi ja sillä tavoin putlerin äärinationationalistinen ja fasistinen hallinto pääsi valtaan Venäjällä.

    Äänestä

Populismi uppoaa tyhmiin.

Äänestä
  • Sano sama arabiaksi!

    Äänestä

  • Anonyymi00010 kirjoitti:

    Sano sama arabiaksi!

    Huumoria? :)

    Äänestä

Populisti puolue tekee, mitä parhaiten osaa eli soittaa poskeaan. Lupauksia annetaan tarpeen ja tilanteen mukaan, vaikka niitä ei ole tarkoituskaan lunastaa.

Lahkon kova ydin kuitenkin jaksaa uskoa johtajiaan sanoivatpa tai tekivätpä nämä mitä hyvänsä.

Äänestä

HS-mielipidekirjoitukset ovat niitä todellisia huteja.

Äänestä
  • Kaikkihan ne mielipidekirjoitukset, jotka vähänkään kyseenlaistavat persutotuutta, tulkitaan persujen toimesta hutilaukauksiksi. Henki on kuin itänaapurissa.

    Äänestä

  • Anonyymi00016 kirjoitti:

    Kaikkihan ne mielipidekirjoitukset, jotka vähänkään kyseenlaistavat persutotuutta, tulkitaan persujen toimesta hutilaukauksiksi. Henki on kuin itänaapurissa.

    Voi sinua raukkaa, sinä et todellakaan tajua kuinka sairaalta nuo juttusi, toistosi ovat. Toistuvaa valheiden toistoa.

    Äänestä

  • Osuvat aina asian ytimeen!

    Äänestä

”Jospa hakisin yläkerrasta pistoolin….! ” ”Olisipa minulla ase…”

Äänestä
  • Breivik unohtui?!

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

-hylkää totuuden
-käyttää virheellisiä vertailuja
-käyttää "helppoja" selityksiä, "huteja"

https://www.hs.fi/mielipide/art-2000009724434.html

Se uppoaa niihin, jotka ovat myös hylänneet totuuden.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu