"Omistan pienen talon syrjäisessä metsässä Pohjois-Suomessa kaukana asutuksesta. Talo on suurimman osan vuodesta tyhjillään mutta käyn siellä talvella useita kertoja rentoutumassa ja hiihtämässä läheisillä laduilla. Taloni ympärillä on tiheää metsää ja lähin naapuri asuu noin kilometrin päässä järven toisella puolella. Naapurini on eläkeläispariskunta jonka kanssa vaihdan joskus kuulumisia mutta muuten paikka on hiljainen ja eristyksissä juuri niin kuin haluan.
Menin mökille ensimmäisen kerran viime tammikuussa. Saavuin iltapäivällä ja talo oli hyytävän kylmä joten ensimmäinen tehtäväni oli laittaa takkaan tuli ja kytkeä sähköt sekä vedet päälle. Heti saavuttuani kuulin jostain kauempaa lasten ääniä mikä tuntui oudolta sillä tiesin ettei lähistöllä asu lapsiperheitä varsinkaan talvella. Ajattelin että ehkä joku paikallinen oli tuonut sukulaisiaan käymään ja jätin asian sikseen. Ensimmäinen yö sujui hyvin. Seuraavana aamuna heräsin aikaisin, söin aamiaisen ja vaihdoin hiihtovarusteet päälle.
Kun astuin ulos huomasin pihalla ison lumipallon joka näytti oudolta keskellä lumista pihaa. En ollut nähnyt sitä edellisenä päivänä. Oletin että joku oli käynyt leikkimässä lähistöllä ja jättänyt pallon. Joten potkaisin sen metsän reunaan. Ja lähdin hiihtämään. Paluumatkalla hämärän laskeutuessa huomasin saman lumipallon pihalla samassa paikassa kuin aamulla. Se oli outoa mutta en antanut sen häiritä itseäni. Keskellä yötä heräsin, tällä kertaa en väsymyksen vuoksi vaan siksi että kuulin lapsen naurua jostain ulkoa.
Kello oli noin kaksi aamuyöllä ja nauru kuulosti tulevan niin läheltä että tuntui sen tulevan suoraan mökin pihalta. Nousin sängyltä ja menin katsomaan ikkunasta ulos. En nähnyt ketään mutta sama lumipallo oli taas pihalla täsmälleen samalla paikalla kuin ennenkin. Kävelin ulko-ovelle ja avasin sen katsoen ympärilleni. Metsä oli hiljainen ja täysin pimeä. Lumipallo oli edelleen siinä mutta ketään ei näkynyt. Suljin oven nopeasti ja lukitsin sen. Seuraavana aamuna lähdin uudelleen hiihtämään. Kun palasin mökille illalla kävelin pihalle ja näin sen lumipallon samalla paikalla kuin ennenkin.
Tällä kertaa en koskenut siihen. Astuin mökkiin ja kun vedin oven kiinni takanani kuulin selvästi yhtäkkiä askelia lumessa. Joku liikkui pihallani mutta kun kurkkasin varovasti ikkunasta näin vain varjon katoavan metsään. Olin yksin mutta silti tuntui että mökissä olisi joku muukin. Ehkä joku vain yritti pelotella minua. Yöllä heräsin jälleen lapsen nauruun. Tällä kertaa se oli kumeampaa ja kuulosti kuin se olisi tullut mökin sisältä, ei ulkoa. En löytänyt ketään mutta olohuoneen ikkunasta katsoessani näin jälleen saman lumipallon ja sen vieressä seisoi pieni hahmo joka tuijotti minua suoraan ikkunan läpi. Hahmo oli liikkumaton mutta sen kasvot olivat täysin varjossa kuin ne olisivat piilossa pimeydessä.
Sitten hahmo yhtäkkiä kääntyi ja katosi jälleen metsään. Aamulla pakkasin tavarani nopeasti ja lähdin mökiltä ennen auringonnousua. Kun ajoin pois vilkaisin vielä taakseni ja näin että lumipallo oli yhä pihalla paikallaan täysin koskemattomana. Sen vierellä ei ollut ketään. En ole palannut mökille sen jälkeen enkä tiedä mitä siellä tapahtui."
Väitetty tositapahtuma Pohjois-Pohjanmaalta
Anonyymi-ap
5
201
Vastaukset
- Anonyymi
Tontut tekevät kepposiaan.
- Anonyymi
Onhan tällaisia tarinoita kymmeniä tuhansia Suomessakin, mutta tämä oli niin hyvin kirjoitettu ja niin säännönmuikainen kaikkine käänteineen, että hitusen epäilen olisiko tekoälyn kirjoittama ja suomen kielelle käännetty kertomus? Pahoittelut jos oli oma kokemus, mutta olet kyllä erittäin järjestelmällinen ihminen ;)
- Anonyymi
Ei ole, koska pilkut puuttui.
- Anonyymi
Kävin onanoimassa siellä.
- Anonyymi
Sipilän syy
Maahanmuutto 2015
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial21635Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras1061597Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva2341122Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot
Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks4221068- 128909
Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."
Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt2846Kuka omistaa keltaisen vanhan aravan?
Pitäs saada rakennuksen omistajaan yhteys, rappukäytävät on siivottomassa kunnossa. Hiekkaa ja roskia rappusissa, lisäks29827- 10825
Pirkanlinna yleisötapahtuma
Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks47807- 69790