Nouseeko paino liikaa??

Tänään ensimmäinen lääkäri ja siellähän se pikkuisen sydän niin lujaa löi! Itkuhan siinä pääsi!
101214
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

johtuu ylimääräisestä syömisestä, sen saa luonnollisestikin kuriin vain kontrolloimalla ruokailujaan. Mutta jos se johtuu esimerkiksi nesteen kertymisestä, et välttämättä voi asiaan vaikuttaa.

Minusta neuvoloissa ihan liikaa tuijotetaan tuota painoa. Painon nousu on yksilöllistä, joten ei siitä voi juuri mitään päätellä. Joillekin tuntuu tulevan painoa alkuraskaudesta, mutta ei sitten enää lopussa. Itse asiassa kahdessa edellisessä raskaudessa mulla on ollut huippupaino viikolla 30 ja sen jälkeen on laskenut useamman kilon loppuviikkoina. Ja kummassakin, samoin kuin nyt, neuvolassa valitetaan painon noususta ensin ja sen laskusta sitten lopuksi. Molemmilla edellisillä kerroilla kaikki paino on lähtenyt pian synnytyksen jälkeen pois ja lapset ovat olleet isoja viimeisen viikkojen painon laskusta huolimatta.

Äänestä

Tosin lähtöpainonikin oli alhainen 42 kg . Sain laihduttaa kaksi vuotta, kunnes tulin taas raskaaksi, ja painoa kertyi taas liikaa. Nyt kolmannen raskauden aikana kontrolloin kyllä syömistäni, mutta suurin muutos on se, että jätin rasvan ja sokerin pois. En siltikään kieltäydy aivan kaikesta. Muutoinkin ruokavalio laitettiin remonttiin, kun mieheni kolesteroli on koholla. Viikkoja on nyt koossa 28, ja kiloja on tullut vain 3. Olen siis samalla laihtunut, mutta se ei ole vaarallista, koska edellisen raskauden aikana kerätyt kilot siinä vain ovat sulaneet.Ainakin lääkärin mielestä.

Turha painosta on hirveää stressiä ottaa, mutta kun niitä kiloja tuppaa tulemaan, niin niistä ei ihan helposti pääsekään sitten eroon!!

Äänestä

Painon nousu on ihan yksilöllistä...itsellänin paino laski pari kilo alkuraskaudessa, ku kärsin pahoinvoinnista, mutta nyt sitä onkin tullut n.15kg... enkä pahemmin ole syönnyt mitään herkkuja. nyt on kyllä turvotusta.
hyvää odotusta kaikille ja hauskaa juhannusta!
rv 38 6

Äänestä

Olen 10cm lyhyempi kuin sinä ja paino nousi noin 64kg:oon koko raskauden aikana. Jos syöt terveellisesti, etkä koko ajan puputa herkkuja kaikki ok. Itselläni oli cokis ja dallaspullat intohimo ja niitä meni jonkin verran. Paino putosi synnytyksestä ja imetyksestä ainakin 15kg, joten odottele rauhassa ja hyvää Juhannusta!

Äänestä

Kiitoksia kaikille vastanneille.
On noita herkkuja kyllä tullut vähän liikaa naposteltua, joten aloitanpa ihan siitä, että jätän ne pois.
Coca-Colasta en kyllä voi luopua, siihen kun on 29 -vuodessa ehtinyt tulla aikamoinen addiktio! :)

Hyvää juhannusta kaikille!!

Äänestä
  • paino nimittäin, sitten imetyksen lopettamisen jälkeen on aikaa laihduttaa. Syö hyvä ihminen herkkuja ja hemmottele itseäsi kaikin tavoin nyt raskaana ollessasi, raskausaika/-ajat ei ikuisesti kestä ja muulloin naisen elämähän on sitä ikuista painonvahtimista. Mulla nyt 10kg/rv 25 ja herkut meistuu edelleen!

    Äänestä

  • Minulla todettiin tämä alttius raskausajan diabetekseen, jos en noudata sokeritonta (tai lähes) ruokavaliota. Onneksi noita aspartaami ja asesulfaamiperäisiä makeutusaineita sisältäviä hyviä saa kaupasta ja niitä saa maltillisesti raskaana olva käyttää, myös tutustuin sellaiseen uusittuun makeutusaineeseen kuin Canderel, sain ilmaisen näytepaketin postitse kun tilasin netistä. Sitäkin siis voi käyttää raskaana olevat, imettävät jne. Ja cokiksen vaihdoin pepsi maxiin, kun siinä ei ole sokeria. Joten lisäkilojakin tulee vähemmän, kun jättää turhan ylimääräisen sokerin, rasvan ja hiilihydraatit pois.

    Kun aloitin tämän vähäsokerisen ja rasvaisen ruokavalion, minulle ei ole tullut lisäpainoa sen jälkeen lainkaan, siis kuukauteen! Nyt on rv 33 menossa.

    Äänestä

  • lähtee kirjoitti:

    paino nimittäin, sitten imetyksen lopettamisen jälkeen on aikaa laihduttaa. Syö hyvä ihminen herkkuja ja hemmottele itseäsi kaikin tavoin nyt raskaana ollessasi, raskausaika/-ajat ei ikuisesti kestä ja muulloin naisen elämähän on sitä ikuista painonvahtimista. Mulla nyt 10kg/rv 25 ja herkut meistuu edelleen!

    Itsellä alkuraskaudesta oli painoa 58kg ja nyt rv 19 ja paino 65kg! Tuntuu mielestäni paljolta mutta uskoisin sen olevan osaksi myös ummetukesta ja turvotuksesta johtuvaa eli nesteitä kertyy ja kyllähän se pikkuinenkin ja istukat sun muut verimäärän kasvut alkaa näkyä varmaan jo vähän painossa. Herkuteltua kyllä on tullut ja raskauden alussa oli painoindeksi 18,6 joten kyllä nämä kilot ihan tarpeeseen ovat tulleet vauvan ravinnonlähteiksi?

    Äänestä

kukkasia: olit kyllä niin luikku ennen että kyllä pari lisäkiloa todella tuli tarpeeseen vai mitä?

Itse olin 180cm/56-60kg, paino vaihteli edestakaisin mutta vakio se n. 59 ja tuntui että olen pelkkä tikku.

Äänestä

Tottakai sä voit välttää kaiken epäterveellisen liiallista mässäilyä ja harrastaa jotain liikuntaa, mutta silti se paino vaan nousee. Minulla menossa neljäs raskaus, aiemmissa raskauksissa painoa on tuollaset 7-9kg ja nyt näyttää että painoa tulee reilusti enemmän, vaikka olen syönyt terveellisemmin kuin aiemmin ja käyn lenkillä joka päivä. Itseä vähän tympäsee toi painon nousu, mutta lähteehän se sit nopeesti ku on synnytys takana ja pystyy jumppaileen kunnolla.

rv 34

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kukkasia kirjoitti:

Tänään ensimmäinen lääkäri ja siellähän se pikkuisen sydän niin lujaa löi! Itkuhan siinä pääsi!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu