Tornitalon miljoona-asunto

Anonyymi-ap

Satakunnan Kansa uutisoi tänään "Tornitalon miljoona-asunnosta". Kyseessä on mitättömän kokoinen 125 m2:n asunto, jonka hintapyyntö on häkellyttävät 945 000 euroa. Ja hei, nyt ollaan Porissa.

Mitä mieltä palstalaiset ovat keskimääräistä omakotiasuntoa pienemmästä luukusta, josta pyydetään 945.000,00 €?

Oma kommenttini tulikin jo ilmi SK:n kommenttiosioista: "Asunnoissa ja autoissa on sama ongelma: kun ne tuunaa mieleisekseen, ei se miellytä ostajaa, joka haluaa asuntonsa tai autonsa joko vakiokuntoisena tai tuunattuna oman makunsa mukaan. Remontin hinta menee usein myyntitilanteessa täysin hukkaan, mitä moni myyjä ei tajua hinnoitellessaan asuntoaan. Jätän kommentoimatta, montako sataa tuhatta euroa tämän asunnon pyyntihinnassa on mielestäni liikaa."

Täällä voin asiaa kommentoida: Kyseinen asunto on max. 500 000 euron asunto. Neliöhinnaltaan 500 000 euroa on tasan 4000 euroa/m2. Ei kai kukaan kuvittele saavansa asunnostaan sen enempää? 4000 €/m2 on jo kova raha Porissa.

Kun tätä pientä Porin keskustan tornitalon 125 m2:n asuntoa vertaa Euroopassa joidenkin pääkaupunkien asuntoihin, paljastuu hintapyynnön naurettavuus. Millaisilla hinnoilla asunnot liikkuvat muualla Euroopassa? Miltä kuulostaa
- 310 m2 hintaan 510 000 €
- 205 m2 hintaan 500 000 €
- 300 m2 hintaan 650 000 €
- 400 m2 hintaan 850 000 €
- 494 m2 hintaan 1,1 miljoonaa €
- 620 m2 hintaan 630 000 €
- 653 m2 hintaan 785 000 €
- 494 m2 hintaan 1 miljoona €
- 579 m2 hintaan 630 000 €

Kuten ylläolevien kerrostaloasuntojen hinta- ja pinta-alaesimerkeistä näkee, 125 m2:n asunto on pieni koirankoppi. Monissa Euroopan maissa isoista miljoonakaupungeista saa yli 600 m2:n kerrostaloasuntoja kohtuurahalla. Miksi Porissa pitäisi pienestä koirankopista maksaa miljoonan? 125 m2 on lähinnä sinkkuasunto, jos ihan rehellisesti sanotaan.

Toisaalta suomalaiset ovat tottuneet asumaan pienissä asunnoissa. Porilainen ei voi ymmärtää, millainen on 653 m2:n tai 579 m2:n kerrostaloasunto. Ne ovat sanalla sanottuna tilavia. Niissä on enemmän tilaa kuin 125 m2:n asunnossa.

9

350

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Saahan sitä pyytää mutta voi tulla pitkä myyntiaika. Jokohan sadepilventien talo on mennyt kaupaksi.

      • Anonyymi

        Hintavat asunnot laskeneet,vaikka olis marmorista ym ,mutta kenen kannattaa maksaa elämä lyhyt omistamiseen.600 000-700 000 n500 000.Kiinteistöjen osakkaiden menneisyys ennenkuin kauppoja tekee nykyisin netti tarjoaa mahdollisuuden selvittää ennenkuin kuulee myöhemmin.


    • Anonyymi

      Asunto on saatu myytyä jotenkin jollekin kroisokselle ja lupailtu kovat tienestit myydessä :)
      Hyvin myyty.
      Eteenpäin jos haluaa myydä, asunto pitää siirtää helsingin keskustaan johonkin korkeaan taloon, olla lattiat platinaa sekä missitason huorat käytössä muutaman vuoden ajan ilman eri korvausta ja päälle vielä joku kiva auto ettei tarvi kävellä.

    • Anonyymi

      Asunto menisi kaupaksi, mutta välittäjän pitäisi olla joku muu kuin kaupungin pahin virnunaama.

    • Anonyymi

      Olen lukenut ja kuullut, että tuossa torpassa on aikas paljon rakennusvirheitä eli hutiloiden kiireessä väsätty.

      • Anonyymi

        Niinkö. Mistä sen voisi lukea ja kuulla. Olen katsellut myynti kuvat, jos tarkoitat Mikonkadun katto huoneistoa. On kyllä upee ja upee on kyllä hintakin.


      • Anonyymi

        No missä nyt ei olisi?.


    • Anonyymi00011

      Hmmm?

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle

      Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle
      Joensuu
      27
      3515
    2. Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen

      Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A
      Kotimaiset julkkisjuorut
      14
      2740
    3. Kuka? Riehui valtuuston kokouksessa tänään ?

      Onko puolangan puolesta porukkaa. Vaikuttaa siltä. Sairasta.
      Puolanka
      118
      2672
    4. Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen

      Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell
      Kotimaiset julkkisjuorut
      115
      2358
    5. Kuka oli töllöntyön tekijä?

      Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt
      Pieksämäki
      16
      1817
    6. Toivoisitko Rakas vielä?

      Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.
      Ikävä
      77
      1752
    7. Ihan pieni näkeminen vaan

      👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥
      Ikävä
      50
      1668
    8. Sointu Borg tilittää - Ei suostu enää tähän työhön: "Katastrofi"

      Sointu Borg on mediapersoona, joka löi itsensä läpi Diili-realityssä. Borg on monipuolinen tekijä: mediapersoona, juonta
      Suomalaiset julkkikset
      26
      1626
    9. Keskustelua kasteesta

      You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti
      Kaste
      400
      1325
    10. Jos saisit antaa yhden neuvon

      jälkikasvullesi elämää varten, niin minkä antaisit?
      Sinkut
      143
      1319
    Aihe