...ei hallitse itseään neuvotteluissa.
Miten tuollaisen kanssa voi toimia rakentavasti, ollaan kuitenkin eduskunnassa?
https://www.is.fi/politiikka/art-2000010772197.html
Itsehillintä petti täysin Laiholta.
Yksi valiokunnan jäsen lähti jo sairaslomalle.
Se ei ollut Laiho, joka oikeasti tarvitsisi päälääkärin vastaanotolle pääsyä ja hyvin pitkää terapeuttista hoitoa, kenties suljetulla osastolla?
Miten tuollaisen kanssa voi toimia rakentavasti, ollaan kuitenkin eduskunnassa?
https://www.is.fi/politiikka/art-2000010772197.html
Itsehillintä petti täysin Laiholta.
Yksi valiokunnan jäsen lähti jo sairaslomalle.
Se ei ollut Laiho, joka oikeasti tarvitsisi päälääkärin vastaanotolle pääsyä ja hyvin pitkää terapeuttista hoitoa, kenties suljetulla osastolla?
Vastaukset 88
Vanhimmat
Kiuru kyllä kestää kokoomusLaihon hullut raivarit, mutta ne eivät kuulu eduskuntaan jos muuallekaan.
Pitäisikö valiokuntien kokoukset laittaa myös suoriksi tv-lähetyksiksi, estäisikö se kokoomuslaisten törkyrääkymiset?
TV-kamerat opettaisivat kokoomuslaisetkin käyttäytymään.
zyskovitsi rääkyy silti.
Kokkare Mia Laiho kilahti kun joku ei niele koksupersujen paskoja päätöksiä. Ikävää ettei Kiurulla ole kunnon laitapakkeja tukenaan, joutuu torjumaan yksin koko koksupersuoikeistoa.
Krista pärjää vaikka yksin koko kokoomusta vastaan.
Tuppurainen sanoi, että Sipilän hallituksen aikana on myöskin ollut skismaa saman valiokunnan sisällä. Kas kummaa, Kiuru oli silloinkin siinä puheenhohtajana.
Yksi laitapakki lähti sairaslomille, kun ei enää jaksanut Kiurua.
Laihokahjon takia läks saikulle
kikkeliskokkelimista tulee vielä iso ongelma
Kokoomus on kirous meille suomalaisille.
se on totta.
Krista Kiuru on pilannut 100%:sti työyhteisön, minne vain on mennytkin. Edes demarit ei kestä enää Kristaa, kuten ei Sannaakaan.
Kiuru teki helvetin hyvän soten, kokoomuslaiset haluaisivat romuttaa sen ja antaa terveydenhuoltoomme varatut miljardit yksityisille terveysjäteille, jotka kadottaisivat verorahamme veroparatiiseihin.
Vaihdevuodet ja katoava kauneus/ naiseus, jonka syyksi tarjotaan misogyniaa. Sitä se sisaret on. Eikös vaihdevuosien ja estrogeenituotannon väheneminen pitäisi vain tuoda feministin läjhemmäksi tavoitettaan: parta alkaa kasvaa luonnostaan. Ei se pahoille kasva, turpajouhet joutaville.
Krista alistaa tuollaisia kokkari pissiksiä kuten Mia Laiho vaikka silmät kiinni💪
Ei, hän on tuon valiokunnan puheenjohtaja, sen mukaan mennään. Laihon on turha kiukutella vastaan.
Laiho järjesti käsittämättömän älämölön ilman syytä.
Persumaista sikakäyttäytymistä.
Ai helvetin hyvä, luepas tämä. Ihmistä pompotellaan sinne tänne
https://www.apu.fi/artikkelit/pojan-kasi-murtui-alkoi-pompottelu
Asta Lepän poika mursi kätensä – Siitä alkoi järjetön pompottelu, jossa ei mitattu rahaa, byrokratiaa eikä inhimillistä kärsimystä
Asta Leppä kertoo, miten hänen poikansa joutui kärsimään byrokratian rattaissa. Milloin Suomi täyttyi näin erinäköisestä byrokratiasta ja prosesseista, ja mitä se meistä kansana kertoo, hän kysyy.
🤣🤣🤣🤣
älä hölötä paskaa, et vaan ymmärrä, sulle pitää vääntää rautalangasta.
Etkö lukenut juttua?
eiks se oo jo nii vanha ettei menkkoja enää, onks sillä vaa joka päivä huono päivä?
On laiho varmaan jo kuuskymppinen.
Taitaa olla hullu
Onhan sen pakko olla koska on kokoomuslainen
Laiho ei voi jatkaa tuossa valiokunnassa, kenkää kanninoille vaan.
Mia Laiho vaikuttaa olevan työpaikkakiusaaja.
Onko se kokoomuksessa yleistä, Stubb on myös?
Sitä juuri työpaikka kiusaaja👍
sääliks käy miestä jos sillä sellanen on...
Eiköhän se oo nostannu kytkintä jo ajat sitten.
Laiho sopis hyvin persuhin.
Tilanne rauhoittunut, mutta Laiholle jäi ikävä ja pysyvä huono maine.
kyllä, ureapää
Näyttää siltä että suuri osa kommentoijista on ollut suorastaan paikan päällä seuraamassa kuka sanoi mitäkin!
Nykyään ei tarvii olla, tiedotusvälineet ovat.
Laiho on kokoomuslainen lääkäri.
onks entiset potilaat viel hengis?
Heikon Orpon käsissä kokoomus Persuuntuu.
Orpo on kokkariämmä toisten kokkariämmien joukossa.
Kokoomuksen pitisi saada kävellä valiokuntien yli ja kamala kiroilu jos joku sanoo vastaan.
Hyväksyt kuitenkin sen, että Sanna on huutanut ja haistatellut kollegoilleen?
Tänään vai 🤪
Onko Laiho huutanut ja haistatellut tänään vai 🤪
lapsellista, mutta sopii niin hyvin kokkarikakaralle
Kokoomuksen arvot tuli hyvin esiin 🤣
Biz
Krista kiuru on ärsyttävä riidanhakuinen huutelija ja mikään säästä tai hallituksen esitys ei hänelle käy ja mitään vaihtoehto ei häneltä tule. Osaa vain räksyttää.
Ja kuitenkin se oli Laihoämmä joka huusi.
Niin juuri, mutta kokoomuksen värilaseilla ei sitä näe.
Krista on kuumakalle
https://www.youtube.com/watch?v=EMg_OVSwZSg
olisko laiholle hullujenhuone sopivampi paikka?
Ja Kiurua yrittivät syyttää, mitta koksuhan se törkyhuutelija oli taas 🤭
Parodiahorisontti ylittyi kun tuppuraisen tyttelikin kertoi että jo sipilän hallituksessa oli samanlaista ongelmaa samassa valiokunnassa. Sosdem. järjenjättiläisen kyky ei enää riittänyt ymmärtämään että ainut yhteinen nimittäjä noille ongelmille on sdp.n krista kiuru.
Inko krita hullu kuspää vai onko kaikki ihmiset sen ympärillä hulluja kuspäitä, kumpi on todennäköisempää?
Sipilän aikana Orpo yritti samaa kuin nyttenkin, ei kelvannut silloinkaan.
Saada kiuru sokoamaan totaalisesti?, luuletko että siihen orpoia muka tarvitaan.
Akka menetti malttinsa, sivistymättömyys paljastui.
Hän on lääkäri, mutta vaikuttaa enemmänkin potilaalta.
Laiho ei pärjännyt lääkärinä, mutta kokoomukseen kelpaa kaikki osaamattomat.
Mitä ihmeen neuvvotelemisia noissa asioissa on. Asia pöydälle ja tuonjälkeen äänestystä peliin miten se hoidetaan. Tasapelin sattuessa voidaan heittää kruunaa ja klaavaa.
Ei vasemmisto ja oikeisto ikinä olisi asiasta samaamieltä neuvvotteli ne vaikka kuinka siittä asiasta.
Pohjoiskoreassa ilmeisesti kaikkein toimivin valjokunta työskentely. Siellähän oli ne tulvatkin ja niistä asioista vastuussa olleet ilmeisesti teloitetaan koska epäonnistuivat tehtävässään.
Nämä Suomen pullasorsat tekee vuosikymmenistä toiseen aina vaan toinen toistaan huonompia päätöksiä ilman mitään vastuuta. Parhaat tulokset saisivat varmaan aikaiseksi kun pitäisivät kaikki turpansa tukossa ja ihan arpomalla katsoisivat mitä päätöksiä mihinkin asiaan tehdään.
Tyypillinen nurmikon ylikävelijä, joka oikoo asiat miettimättä mitä pitäisi tehdä.
Kiuru on työpaikkakiusaaja.
Häneltä on mennyt hermot, kun tajuaa, että sote on susi!
Kiurun tekemä sote on erinomainen, Laiho räyhää koska se pitäisi yksityistää, jotta terveydenhuoltoomme varatut veroeurot saataisiin kadotettua veroparatiiseihin.
Tuolla ei ole merkitystä onko se erinomainen. Mercedes-Benz voi olla erinomainen auto mutta jos rahat ei riitä pitää tyytyä Skodaan.
Onhan se erinomainen jos ei ole tyypillisen sossun ymmärtämättömyyttä että kaikelle toiminnalle mistä tulee kuluja pitäisi myös olla rahoitus, sehän jäi kiuru& co porukalta ymmärtämättä ja siten myös tietenkin tekemättä.
Marinin porukkahan tietenkin olisi tuon rahoitusvajeen joka oli jo nykyhallituksen aloittaessa miljardiluokkaa kattanut velalla niin se ei olisi ollut keneltäkään pois.
Kokkari"asiantuntijan" mielipide on yhtä tyhjän kanssa, sotesta on tulossa hyvä, kun annetaan isolle kokonaisuudelle aikaa virittäytyä kohdalleen.
Sitä työtä tehdään kokoajan alueilla, sinne ei pidä kokoomuslaisia päästää sirkkimaan.
Kyllä rahaa riittää jos sitä ei tulojen siirroilla köyhiltä rikkaiden hyväksi kokoomuksen tapaan tehdä.
Taidat olla aikamoinen kun saat alan työntekijät töihin pelkällä pyhällä hengella, palkkaa heille ei kohta ole enää varaa maksaa jos se sote-synnyttäjien osaaminen ei riittänyt rahoituksen varmistamiseen.
Outoa että viisaimmatkaan sosialistit ja viherhipulit ei näitä asioita ymmärrä, ei ihme että elämänsä keskittyy tuilla elämiseen. Asiantuntijoita ei tällä tasolla tarvita, terve järki riittää.
Skoda ei kelpaa meille terveydenhuollon tasoksi, Mersu pitää olla.
Kokoomus on väsäämässä siitä Ladaa, Mersun hinnalla.
Joo, toi aloitti tappelun lyömällä takaisin.
Kiurusta tulisi hyvä kusitolppa koirapuistoon.
Siellä puistossa on jo Laihon näköispatsas kusitolppana.
Tarkoitatko Luihua?
Päzkäkokkäreillä & coon niitä salanimiä niiden kaikkien häviämiensä sotien jälkeen...
Laiho on tyypillinen kokoomuslainen,haluaa hallita,määrätä ja alistaa. eikä suostu kuuntelemaan eriävää mielipidettä.Näitä ihmisiä (Jos heitä voi enää ihmiseksi kutsua) on kokoomus pullollaan.
Pelkkä varapuheenjohtaja? Miksei puheenjohtaja heittänyt paskaa pihalle jos siittä oli harmia. Vahvasti epäilen että puheenjohtajakin täysin munaton henkilö.
Laiha oli kyllä telkussa sen näköinen ,,että olisi haukkana yhden kiurunkin pistänyt poskeensa muiden hiirien lisäksi.
Nämä lääkärit ovat monesti tosi ilkeitä niin potilaillekkin kun myös henkilökunnallekkin.
Tyttäreni joskus kertoi, että lääkäri häntä tutkiesssaan oli tosi ilkeä hoitajalle,, sanoi että olisi puuttunut asiaan ellei olisi ollut niin kipeä.
Kaikki eivät sovi lääkäreiksi eikä poliitikoiksikaan.
Krista on kova "jätkä", hän pärjää kyllä ketkuja kokoomuslaisia vastaan, Orpo on nössö pullahiiri.
Kyllä meikä ainakin vain huvittaisi itseään kun ihan kiusalla vittuilisi tuollaiselle takakireälle nartulle. Mitään haittaahan tuollaisen horon kiukuttelusta ei olisi.
Ei tuolla kukaan lopputiliä voi saada joten aika rennosti voisi vittuilla vastaan.
Lääkäri muka, hyisssssaatana...
Laihokin loikkaamassa persuihin 😂
Kekkonen sanoi: kokoomuslaisia ei koskaan hallitukseen...
Oli oikeassa.
LuihuLaihon puolustajat yrittävät kieltää törkimyksen sanoneen mitään loukkaavaa..
Valehtelevat.
kokkari valehtelee aina, kuten persutkin.
Laiho teki ittestään persun.
Kyllä SDP:n Krista Kiurulla on huonoa tuuria.
Jo Sipilän hallituksessa hän joutui oppositiossa silloisten hallituspuolueiden hyökkäyksen kohteeksi, vaikka Laihoa ei ollut mailla ei halmeilla. Silloin Kristaa syytettiin valiokunnan työn hidastelusta, jonka vuoksi sotea ei sitten saatu valmiiksi.
Krista vei perheministerinä soten nopeasti maaliin eikä perustuslain demlalaisilla ollut mitään pahaa sanottavaa (hoitajien pakkotyöstä, sopimusten rikkomusesta ilman korvausta jne.).
Nyt taas syytetään Kristaa hidastelusta hallituksen esitysten käsittelyssä.
Krista on kuin Putin joutunut syyttä syytetyksi vaikka hän on hidastelussa tehnyt kaiken demlalaisen perustuslain tulkinnan mukaisesti. Samoin Putin noudatti Duuman päätöstä hyökätä Ukrainan juutalaisen natsin johtamien sodanlietsojien kimppuun.
Mia Laiho oli köyhien maaseudulla asuvien puolella. Viitaten dieselin käyttövoimaveroon ja dieselin korkeaan hintaan. Toivotaan että yksityisautoilun alta poistuu (dieselvero).
Kun valtiot.maisteri Krista hivenen kääntää selkää, niin kaikki menee sotessa pieleen.
Krista joutui käskyttämään jopa lääketieteen kyseisen alan professoreita ja ylilääkäreitä, koska nämä eivät osaa hoitaa oikein potilasvirtoja.
Sen kerran kun Krista oli äitiyslomalla, heti tyrittiin lääkäri Aki Lindenin johdolla sotessa. Krista ihan järkyttyi palatessaan lomalta ja korjasi lääkärin Lindenin tekemät soten hoitomokat.