Heli kertoo kun tavaraa myydään et
" tavarasta on tullut useita ennakkotarjouksia ja huudan toiseksi korkeimman tarjouksen päälle 2 euroa."
Mikä tarkoitus tällä järjettömyydellä ?
Miksei voi suoraan ilmoittaa korkeinta tehtyä ennakkotarjousta ?
Taitaa olla yhtä koijaamista koko huutokauppa kuin netissä oleva Lainvoima.
Palsanmäkien ennakkotarjous
7
937
Vastaukset 7
- Anonyymi
Toinen outous on että ne itse ostaa omia tavaroita huutokaupasta. Voisi ajatella että tällä nostatetaan hintoja ja jos hinta jää liian alhaiseksi niin ostetaan itselle.
Lähtökohta on että mitään sellaista tavaraa ei pidä tuoda huutokauppaan myytäväksi, minkä haluaa pitää itsellään. - Anonyymi
Voisi ajatella että kukin ilmoittaa ennakkotarjouksessa sen maksimisumman minkä voi maksaa. Mutta jos jätät itse 1000 euron tarjouksen ja toiseksi suurin tarjous on 100 euroa niin et tietenkään maksa kuin 102 euroa.
- Anonyymi
Heli huutaa välillä toimeksiantoja. Jos ostaja on ilmoittanut että Heli saa huutaa ( tämän ostajan puolesta ) vaikka 600 euroon asti niin silloin jos salista ( paikanpäällä ) ei löydy korottajaa enää 350 euron jälkeen niin etähuutaja saa tavaran sitten esim 360 eurolla. Mikä sitten korotussumma onkaan.
Mutta ennakkotarjous on ennakkotarjous, eli jos salista huudetaan korkeimmillaan 100 euroa ja ennakkotarjous on 600 euroa niin se myydään sille 600 euroa tarjoavalle.
Tämä Helin ilmoittama 2 euron korotus toiseksi korkeimman tarjouksen päälle on vähintäänkin outo. - Anonyymi
H. Palsanmäki ! Vastaa tähän perkele mihin tämä perustuu. ? !!
- Anonyymi
Se on TV-ohjelma eli viihdettä. Konkurssikypsä kylähuutokauppa pääsi telkkariin ja siitä tuli yhtäkkiä suosittu ohjelma ja sen jälkeen myös kyläläisten ja mökkiläisten kohtaamispaikka, joissa keharimarkku paistaa makkaraa ja Aki lukee käsikirjoituksesta vuorosanoja vasara kädessä.
- Anonyymi
On on viihdettä mutta itsekin huutokaupoissa aikanaan useinkin käyneenä voi todeta että outoa on.
Aki huudattaa salissa jonkun tavaran kympin nostoilla vaikka nyt 60 euroon.
Heli puuttuu siihen ja mölisee että "tavarasta on tullut useita ennakkotarjouksia, huudan toiseksi korkeimman ennakko tarjouksen päälle 2 euroa eli 262 euroa."
Sali hiljenee ja aki lyö puunuijaansa ja myyty nyt 262 euroa ennakkotarjous.
Mitä vittua !
Eikö saatana korkein tarjous voitakaan ? !! - Anonyymi00008
Aki ja Heli ! Vastatkaa miksei ennakkotarjouksien KORKEIN tarjous voitakaan ? ?
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Haluatko että unohdan sinut kokonaan
Siihen suuntaan ollaan menossa, nyt jo. Ja ehkä parempi näin, niin ei kulu energiaa hukkaan mahdottomuuteen. Ja vaikka j761019- 38737
Pisa-tulokset.....
Tuoreen tutkimuksen mukaan suomalaisten osaaminen on edelleen OECD-maiden keskitasoa parempaa. Kantaväestön oppilaiden210626Meinasi nainen mennä pasmat sekaisin
Rupesin vapisemaan, kun huomasin sinut. Mutta sain sentään juuri ja juuri koottua itseni, etten ihan häpäissyt itseäni.34462- 23458
Uskaltaisitko ihana nuorempi nainen lähettää
WhatsApp -viestiä, jos sulla on mun numero. Olisin ihan haltioitunut... Tykkään ja kaipaan ❤️❤️70405- 18393
Ihan pikku vinkki
Kannattaa tallentaa kaikki mitä sen naisen kanssa puhuu ettei tule hankaluuksia myöhemmin52389- 32385
Haapaveden upea kurvikuningatar
No nyt on kyllä mahtava uutinen että Haapaveden rohkea ja toimelias nainen ja yrittäjä on päässyt finaaliin kurvikuninga43374