Pistäydyin Teknolassa ja huomasin että jonkinlainen putkityömaa siinä lähistöllä on taas menossa. Muistelin kuitenkin että se alue jossa nyt puita kaadetaan ja maata kaivetaan, on puistoalueeksi merkitty. Kuka tästä sekoilusta kaupungin organisaatiosta oikein vastaa? Toivottavasti kukaan asukkaista ei hermostu koska muistan kuinka suuri hässäkkä kyläyhdistyksellä oli saada kaavoitettua n. 30m kaistale puistoalueeksi teollisuus- ja asuintontteja toisistaan erottamaan.
Kaupungin touhut
Anonyymi-ap
12688
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Piti entisenä Nätkin asukkaana käydä oikein katsomassa ja tottahan tuo näyttää olevan. Muistan hyvin kun kylätoimikunta vai mikä se nyt oli, sai sovittua omakotitonttien ja teollisuusalueen väliin muutaman kymmenen metrin suojakaistaleen. Nyt kaistaleelle on ilmestynyt jo jonkinlainen tie ja puut oli kaadettu putkilinjan tieltä. Tällainen näkyy Savonlinnan kaupungin toiminta olevan monessa muussakin paikassa. Kuka tästä lienee vastuussa?
Eihän tuossa työmaalla ainakaan tänään näkynyt ensimmäistäkään konetta tai työmiestä. Onkohan tieto luvattomasta toiminnasta kiirinyt kaupunkiin saakka.
Mitä tapahtuisi jos yksityishenkilö kaataisi koivuja puistoalueelta? Tuollainen toiminta kuulostaa käräjäjutulta ja joku on kaupungin organisaatiossa mokannut pahasti.
Siitä nyt mitään kummempaa tulisi.
Kysyt vaan Stiililtä, että lähettäiskö hommiin...
Tuskin se viemäriputki maan alla mitään haittaa mutta koska ennallistaminen on päivän sana niin vaatikaa että kaupunki siivoaa alueen ja istuttaa tilalle uudet puut sekä hoitaa taimikkoa siihen saakka että se lähtee kasvamaan ja tulee toimeen omillaan. Uskomatonta ettei alueen asukkaita ole informoitu saati kysytty mitään.
No nyt viemärin päälle on ilmestynyt pari metriä korkea valli. Saattaa olla jopa hyvä ratkaisu erottaa asuinalue teollisuustontista.
Teknolasta puheen ollen yhden "hallin" päädyssä näyttäisi olevan asunto. Onkohan ihan laillista jos on asunto?
Ei varmaankaan kuulu sinulle asia!
Arvasinkin että joku hermostuu😂
"Teknolasta puheen ollen yhden "hallin" päädyssä näyttäisi olevan asunto. Onkohan ihan laillista jos on asunto?"
Pittäähä talonmiehellä sosiaalitilat olla jotenka pie ajatukses kurissa ja nauti vaikkapa harmaata lonkeroo.
Tarkoitat varmaan RB gymin yhteydessä oleva asunto? Mitäs ihmeellistä siinä nyt on? Olet juuri sellainen perus lammas joka määkii, kun jokin on mielestäsi vähänkin outoa!
"Pittäähä talonmiehellä sosiaalitilat olla jotenka pie ajatukses kurissa ja nauti vaikkapa harmaata lonkeroo."
Mää kii...!