Malliksi palstalaisille.
https://youtu.be/zfPMLcQFCuc?si=piaOH0R4ZZMqfc8e
https://youtu.be/zfPMLcQFCuc?si=piaOH0R4ZZMqfc8e
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
ja suomessako on noin suuria puita jos sattuu olemaan yli 80 v ja tyvestä yli 50cm niin nekin lahoaa pystyyn
Suomessakin on satoja vuosia vanhoja puita. Käypä edes kerran elämässäsi oikein metsässä.
Ai et uskalla kun mörkö syö.
Tuo onkin harvinainen video, yleensä näissä sahataan seisaaltaan, eli kanto tulee metrin korkuiseksi.
Paljon meni aikaa hukkaan kun joutui kumminkin pätkimään. Päälle vielä yksi viilan veto kertautuu pitkällä laipalla.
Kun nosturilla tekee kaadon 10 m kantoon, ei jää paljon pätkittävää?
Tulee työtä ja kuluu aikaa kun tekee noin lyhyeen. Metsänomistajat itkee kun jää liian pitkiä kantoja. Sitten vasta itkeekin kun laskuttaisi työtunteja lumppien askartelusta ja teräketjun viilaamisesta.
Huonoselkäistä ei ole metsätöihin.
Ei ollut selästä vaan ajankäytöstä. Aina pitäisi säätää jotain mistä ei makseta.
Ajankäyttö on vaan tekosyy, tuollainen sahaus ei onnistuisi yhdeltäkään täkäläiseltä palstankuluttajalta. Sahaus karkaisi varmasti vaakasuunnasta suuntaan tai toiseen.
Voihan tyvistä sahailla vaikka leirikyrpiä jos joku maksaa työajasta
En katsonut videota mutta
Monesti tullut tarvetta kaataa reilusti korkeammalta, riippuen paikasta. Niin korkealta että on tilaa tehdä kaato kunnolla, oikea kaatokolo oikeaan suuntaan jne, ei osu ojan penkkaan, maastoon, kiviin, saha ei hankaa maata, kiviä sekä mahtuu käyttämään tärkeää kaatokiilaa ja parin kilon vasaraa.
Viime viikolla 50 puuta ja jokainen kaatui tarkasti oikeaan paikkaan muiden puiden väliin, oikeisiin paikkoihin. Osalle pitkä kanto koska paikka.
Kunhan tässä aamu valkenee niin pitää mennä maalaamaan kaatovasaran pitkää hikkorivartta ja päätä metallimaalilla että erottuu maastossa. Kaato jatkuu ensiviikolla, kiilat on käytössä aina, ikuista hyvvee työtä = ei turaamista ja riehumista.
Itsensä kehujat on aina hessu hopoja. Ei saa hetkeksikään päästää yksin töihin.
Miksi tyvet sahattiin kun runko oli jo maassa