Malliksi palstalaisille.
https://youtu.be/zfPMLcQFCuc?si=piaOH0R4ZZMqfc8e
Puunkaato lyhyeen kantoon
16
376
Vastaukset 16
- Anonyymi
ja suomessako on noin suuria puita jos sattuu olemaan yli 80 v ja tyvestä yli 50cm niin nekin lahoaa pystyyn
- Anonyymi
Suomessakin on satoja vuosia vanhoja puita. Käypä edes kerran elämässäsi oikein metsässä.
Ai et uskalla kun mörkö syö.
- Anonyymi
Tuo onkin harvinainen video, yleensä näissä sahataan seisaaltaan, eli kanto tulee metrin korkuiseksi.
- Anonyymi
Paljon meni aikaa hukkaan kun joutui kumminkin pätkimään. Päälle vielä yksi viilan veto kertautuu pitkällä laipalla.
- Anonyymi
Kun nosturilla tekee kaadon 10 m kantoon, ei jää paljon pätkittävää?
- Anonyymi
Tulee työtä ja kuluu aikaa kun tekee noin lyhyeen. Metsänomistajat itkee kun jää liian pitkiä kantoja. Sitten vasta itkeekin kun laskuttaisi työtunteja lumppien askartelusta ja teräketjun viilaamisesta.
- Anonyymi
Huonoselkäistä ei ole metsätöihin.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Huonoselkäistä ei ole metsätöihin.
Ei ollut selästä vaan ajankäytöstä. Aina pitäisi säätää jotain mistä ei makseta.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei ollut selästä vaan ajankäytöstä. Aina pitäisi säätää jotain mistä ei makseta.
Ajankäyttö on vaan tekosyy, tuollainen sahaus ei onnistuisi yhdeltäkään täkäläiseltä palstankuluttajalta. Sahaus karkaisi varmasti vaakasuunnasta suuntaan tai toiseen.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ajankäyttö on vaan tekosyy, tuollainen sahaus ei onnistuisi yhdeltäkään täkäläiseltä palstankuluttajalta. Sahaus karkaisi varmasti vaakasuunnasta suuntaan tai toiseen.
Voihan tyvistä sahailla vaikka leirikyrpiä jos joku maksaa työajasta
- Anonyymi
En katsonut videota mutta
Monesti tullut tarvetta kaataa reilusti korkeammalta, riippuen paikasta. Niin korkealta että on tilaa tehdä kaato kunnolla, oikea kaatokolo oikeaan suuntaan jne, ei osu ojan penkkaan, maastoon, kiviin, saha ei hankaa maata, kiviä sekä mahtuu käyttämään tärkeää kaatokiilaa ja parin kilon vasaraa.
Viime viikolla 50 puuta ja jokainen kaatui tarkasti oikeaan paikkaan muiden puiden väliin, oikeisiin paikkoihin. Osalle pitkä kanto koska paikka.
Kunhan tässä aamu valkenee niin pitää mennä maalaamaan kaatovasaran pitkää hikkorivartta ja päätä metallimaalilla että erottuu maastossa. Kaato jatkuu ensiviikolla, kiilat on käytössä aina, ikuista hyvvee työtä = ei turaamista ja riehumista.- Anonyymi
Itsensä kehujat on aina hessu hopoja. Ei saa hetkeksikään päästää yksin töihin.
- Anonyymi
Miksi tyvet sahattiin kun runko oli jo maassa
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan tyttärestä hieno haastattelu IL
Martina on kasvattanut fiksun tyttären.393988- 102885
Orpo pelästyi, kun asiat tulivat ilmi ? Hallitus ei enää tuekaan Garden hanketta
Pääministerinä Orpo on vastuussa hallituksensa päätöksenteosta. Hallitus päätti avokätisestä tuesta hankkeelle, joka ei279844- 77738
- 82726
- 71691
- 50655
- 37646
Mä olen tosi
Ylpeä sinusta 🫂 Ajatuksissani pyydän sulle paljon suojelusta ja varjelusta. Sinua rakastettaan ja susta välitetään. Mui38609- 44607