Voimakas riippuvuus

Nikotiinipussit ovat levinneet nopeasti kauppoihin ja kioskeihin, ja vaikka niiden mainonta on kielletty, niitä kaupataan myös suomeksi.

Nikotiinin käytöstä ollaan huolissaan, sillä sen käyttö aloitetaan yleensä nuorena ja se aiheuttaa riippuvuutta.
13297
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Eli kun pussit tyhjenee niin alkaa riippumaan. Onhan tuo huomattu aikoja sitten. Herran uutta tulemista saa odotella tuntitolkulla.

Äänestä

Vihreiden unelma toteutuu, huumeet vapaaseen käyttöön. Juuri luin uutisista, että nikotiinipussi löytyy useimmin kuin joka toinen päivä pikkulapsen suusta, tähänkö ollaan menossa.

Äänestä

Juuri telkkarissa keskusteltiin, että pakkausten kääreet on tehty koristeellisiksi ja houkuttelevaksi sillä varjolla, että tytötkin ostaisivat niitä.

Äänestä
  • Just niin. Tv kertoi totuuden.

    Äänestä

Minullakin pussit riippuu voimakkaasti, mitä teen?

Äänestä

Ovatko nikotiinipusseja ne, joita myydään marketeissa tiskin alta rasioissa. Olen joskus kassajonossa ihmetellyt, mitä ne ovat. Pikkupimut ostavat niitä.

Äänestä
  • Niitähän ne. Tykkäävät makuloista.

    Äänestä

Bentsoriippuvuus. Nikotiiniriippuvuus vielä lasten leikkiä ja menee ohi muutamassa päivässä.

Äänestä
  • Hermohullut ei kestä sitä.

    Äänestä

  • Bentso ja nikotiinikoukku kaksi pahinta koukkua.

    Äänestä

Ihminen on lopulta tomua.

Äänestä

Tämänkin esityksen teille tarjosi PersSekoomus.

Äänestä

Taas yksi liike aukeaa.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Nikotiinipussit ovat levinneet nopeasti kauppoihin ja kioskeihin, ja vaikka niiden mainonta on kielletty, niitä kaupataan myös suomeksi.

Nikotiinin käytöstä ollaan huolissaan, sillä sen käyttö aloitetaan yleensä nuorena ja se aiheuttaa riippuvuutta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu