Kuuden suurimman puolueen tilaama gallup.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/8c0fd752-5f84-4588-9362-c1eb2dbd1df0
Kokoomus menetti ykköspaikkansa ylimielisimmäksi arvioituna puolueena.
: D
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/8c0fd752-5f84-4588-9362-c1eb2dbd1df0
Kokoomus menetti ykköspaikkansa ylimielisimmäksi arvioituna puolueena.
: D
Vastaukset 24
Vanhimmat
Eikö tuossa ole PS viimeinen? Kristillisten kanssa hännillä? Ovat niin samanlaisia vastaan kaikesta puolueita!
Puoluebarometrin mukaan persut ohitti kokoomuksen ylimielisimpänä puolueena.
Saavutus sekin. Ihan ansaittu ykkössija persuille.
Kyllä äärioikeisto Orpo laittaa äärioikeisto natseille hanttiin diktatuuris . Orponatsahteleleeriikankaa .
Aloittaja ei osaa lukea edes väärää käppyrää
Tutkimus on vääristely
Hallituksen kannatus on 33 pros
Aloittaja ei ymmärrä lukemaansa.
Perussuomalaisiin suhtaudutaan tällä hetkellä hiukan negatiivisemmin kuin viime keväänä. Muutos on 6 %-yksikköä. Se on paljon laskua.
Eikö siinä jutussa lukenut persujen ohittaneen sen gallupin mukaan kokoomuksen ylimielisimpänä puolueena?
💼💼💼💼🎩🎩🎩✂️🎩✂️🎩💼
Mielestäni hallitus on tavallaan sodassa Köyhiä vastaan.
Hallitus tekee kaikkensa heikentääkdeen
vaan Köyhien kansalaisten asemaa
Kaikila muilta leikataan paitsi rikkailta ,
Köyhä siis ei miljonääri kuten sinäOlen köyhä työväestöö kuuluva ja käyn joka päivä töissä
Haluna rikaaksi ja haluna menestyä.
Kanataakko minun äänestää rikaiden etujärjestöä
Vai kaikille tasapuolisesti etuja kantavaa suomen kansan etua ajattelevaan sdp tä
Ja hienoa pääminsiteri sanna marina
Oikeistolla oli aikaa laittaa asiat kuntoon ennen sannan sdp . Hallitusta j 2o vuotta mitä ne teki mamutti suomen ja köyhdytti kansan vei kaikki rahat kanslata
Esim sipiläm katainen vanhanen
Mamaut on vaan kauppiaiden tahtomaa ostovoimaa ja niiden kela rahan maksaa suomen työlöiset ei kauppiaat osalistua koskaan mamujen kustannuksin ne vaan kerää voitot
Itseleen
Kauppiaiden sosiaalituet yritystuet on julkisia mutta kauppiaiden voitot aina yksityisä
Äänestä sdp✂️💼✂️👖✂️💼✂️✂️👖
Puolustuskyvyttömiltä leikataan taas
Ilmeisesti Purran "ohjauksella" on Juuson päätös leikata satojatuhansia
kehityvammaisten oppimateriaaleista, vaikka oikeus perusopetukseen
on turvattu Suomen perustuslaissa (❗️) , samoin kuin jokaisen yhtäläinen
oikeus saada kykyjensä ja erityisten tarpeidensa mukaisesti myös muuta kuin perusopetusta.
Kehitysvammaisten ja muiden erityistä tukea tarvitsevien lasten oikeus oppimiseen
ei voi toteutua, jos heille välttämättömien oppimateriaalien tuottaminen
lakkautetaan.
Mihin tämä järkyttävä päätös oikein perustuu ❓
Purra saksineen ja leikkuulautoineen saa mitä tilasi.
Millainen ihminen kannattaa persuja?
🎯🎯🎯
Nyt kun jo alkaa
Osa perussuomalaisia eduskuntavaaleissa äänestäneistä alkaa hahmottamaan, että hallituksen tekemät päätökset, kuten leikkaukset sosiaaliturvaan, koskettavat heitä itseään, riikka petos purra sanoo.
Äänestä SDP se on työläiperheen asialla
Äänestä sak
Äänestä sdp
Äänestä työväen tukia
Äänestä. Työnyekijöiden puolesta yoeislakkoa
Perussuomalaiset, Suomen kusipäisin puolue!
📍📍📍📍📍📍📍📍📍📍
Älkää täällä valittako kaikesta
Nauttikaa kokoomuspolitiikasta
Kun ootte heitä äänestäneet
Ja kiittäkää mtv 3 n pissiksiä kun ovat teitä auttaneet äänestämään urpoja
Kokoomuslainen termospullo duunari ei ole miljonääri
Äänestä SDP
Persut tekivät petoksen, suuren petoksen. Ja nyt maksavat siitä.
Kyllä kokoomuksessa nyt naurattaa, kun saivat höynäytettyä persut heiluttamaan ylpeänä saksia ja leikkuulautaa somekuviin. Itsensä sijasta Suomen ylimielisimpänä puolueena pidetäänkin nykyään persuja. 🤣
Onpahan Orpolla edes jotain, mistä iloita. Tosin kokkareiden kannatus on aina niin tasaista, ettei Petterillä ole hätäpäivää, vaikka onkin katastrofi pääministerinä.
Tää on hauska.
Kaikkonen ja Lindman yhdessä valtiovarainministereinä lupaisivat laskea arvonlisäveroa tuntuvasti, alentaa terveyskeskusmaksuja, lisää rahaa hyvinvointialueille, nostaa ansiosidonnaista päivärahaa 100%, purkaa nyt istuvan hallituksen tekemät työlaki uudistukset, nostaa asumistuen määrää kaikille, laskea eläkeläisten verotuksen pienempien eläkkeiden osalta nollaan, työnhaku velvoite poistetaan kokonaan jne.. tässä muutamia
mitä sanoikaan Aittakumpu-googlaa nimi
Kokkareet ovat aina rehellisesti ilmaisseet halveksuvansa tavallisia ihmisiä. Jos jotain kokoomuksessa arvostan, niin juurikin rehtiyttä edes yhdessä ainossa asiassa.
Persut tekevät laitaoikeistolaista politiikkaa. Kannatusta on vaikea löytää varsinkin, kun kokoomuslaisilla on kokoomuksensa. Niinpä persut joutuvat valehtelemaan megalomaanisesti saadakseen ääniä. Onneksi tämä näkyy jo heidän maineessaan.
Onneksi on kaksi valehtelematonta puoluetta keskusta ja demarit, kaikki mitä he lupaavat, voivat kansalaiset luottaa heihin täysin, tämä on harvinaista nykypäivänä politiikassa maailmassa, mutta Suomi on edellä kävijä näiden kahden luottopuolueen osalta.
Elämää nähneet tietävät, että kaikki poliitikot valehtelevat jossain määrin ja tilanteiden mukaan.
Persujen Suuri Kusetus 2023 nyt vaan meni yli useimpien kansalaisten mitta-asteikoista ja tällä on luonnolliset seurauksensa.
Kokoomus ja pääministeri Orpon hallitus.
Siinä oli asian ydin lyhyesti sanottuna. Persujen valehtelu meni vaalien alla niin överiksi, että sitä on yhdenkään persuyrittelijänkään turha veivata muotoon, että ainahan neuvotteluissa tehdään kompromisseja.