Niin naiviisti että jos jokin asia tekee sinut onnelliseksi / iloiseksi niin se ei olisi ikinä muka väärin ? Jos joku esim hakkaa jonkun ja saa siitä hyvän olon / tulee iiiseksi niin onko se teko silloin moraalisesti oikein? Ei tietenkään.
Miten kukaan voi ajatella
Anonyymi-ap
403912
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 40
Vanhimmat
Ihminen, joka ei saavuttanut vielä sellaista moraalisen ajattelun tasoa.
Juurikin noin. Aivan kuin voisi tehdä ihan mitä tahansa pahaa vailla mitään omatuntoa eikä vastuuta tarvitse kantaa.
Ei voi tehdä
Tuskin kukaan noin ajattelee, ellei ole ihan lapsi.
Itsekäs impulsiivinen ihminen joka on tunteiden vietävissä eikä omista moraalista kompassia saati osaa ajatella rationaalisesti.
Noin se juuri on.
Höpöhöpö, ei ole sellainen ihminen. Mites tuo sinun oma käytös? Hyökkäävä, narsistinen raivo, täysin ilman faktoja pommittaa ihmistä netissä. Sinä se vasta oletkin ihana ja hyvä käytöksinen. Mitä se sinulle kuuluu? Toisten asiat, ovat itse selvittäneet kaikki digimurrot ja teinien puhelin kikkailut. Niistä ei tiedä moni.
Kelaa sinä minkälainen ihminen ei olisi keskustelupalstan kautta ohjailtavissa
Mitä jos se hakattava olisi Putin?
Mistä hakkaamisesta te täällä selitätte? Kukaan ei ole hakannut tai halunnut hakata ketään. Olette kyllä ihan sekaisin koko porukka.
No se ylittäisi jo uutiskynnyksen🥱
Hmm...Kun nöyrät näkevät tämän he iloitsevat.
Veera saa mut voimaan paremmin, ja en näe Veerassa yhtäkään huonoa tai ilkeää puolta, muuta kuin osittaisia suojamuurei
En ymmärrä tai näe miksi, mun tunteet olisi moraalisesti väärin Veeraa kohtaan, vaikka oliskin suhteissa, mä koin kaiken niin, et oon vihdoin löytänyt sen "sielunkumppanin" jota oon ettinyt tosi pitkään, ja mä en edes tiennyt, että Veeral oli joku toinen hakusessa silloin, joten rakastuin häneen ihan siltä pohjalta, että hän on sinkku. Ehkä oltais yhdes jos olisin vaan sanonut, että haluan hänet... en tiedä, oon miettinyt sitä paljon, no siitä huolimattaa toivon, että Veera on oikeasti onnellinen, maailma on niin paljon täynnä pahoja ja itsekkäitä pelottavia ihmisiä.. ja mua sattuu sydämest jos hän uskoo taas hyvää jostain miehest, joka ei pidä hygieniastaan huolta, tai kaltoinkohtelee häntä muulla tavoin.. etenkin miehissä on paljon täysin tunnekylmiä ihmisiä.
Menikö Veera sitte naimisiin?
En minä tiedä. Jos tunne hänen ja mun välillä olisi molempipuoleinen niin hänelle sormuksen ostaisin. Olisin valmis sitoutuun häneen vaikka ei ees tunneta täysin, hullua. Tuntui vain niin "oikealta".
Hmm...Herraa etsivältä ei puutu mitään hyvää...
Black or white horse, that is the question https://youtu.be/MSqDIWI__Ew?si=RfjQcd8ohKzpCX1Q
Joo saattaahan sarjakuristajakin olla masentunut kun ei pääse vankilasta kuristeluhommiin. Pitäisi hänelle hankkia terapeutti?
Ei vaan silkkihanskat
Iihan totta nii-i pppkin pyys anteeks vaa näennäiskerroksen. Ilkiä on yhä silti. Suorastaan vitunmainen.
No mutta hyvä jos ei tahraa tullu moitteettoman taustaan kuitenkaan
Maallistuneelle, turmeltuneelle ihmiselle hänen omat nautintonsa ovat jumala: kaiken yläpuolella, oikeuttavat kaiken, salassa ja kaiken kritiikin ulkopuolella. Himojensa orja ei voi nähdä toiminnassaan mitään kritisoitavaa, koska se nautinto on hänen elämänsä tärkein asia, ja kaikki muu saa merkityksensä vain siihen ja sen hankintaan. Tällainen ihminen on jo lähes paatuneessa tilassa.
*vain suhteessa siihen
Miten niin turmeltunut?sinähän se vasta hulluja puhut. Mene hoitoon.
Sinulla ei ole mitään oikeutta tuomita tai tarkistella kenenkään muun asioita, varsinkin kun et niistä oikeasti tiedä mitään.
Menkää kaikki miksi vietätte aikaanne keskustelupalstoilla palstalle,kiitos
Kun kaikki haluis tietää syitä minkä vuoksi ihmiset on täällä
r*iskaus on sama juttu. ja varastaminen.
Just asking mikä on
r*iskaus tähti wtf ja Flo
Niimpä . Mutta tunne on toisten ei sen joka tuhoa tuottaa , mitäpä toisten tunteista .
Moni salasuhde alkaa juuri noin: "No kun hän tekee minut niin iloiseksi ja onnelliseksi..". Sitten istutaan puolison kanssa pariterapiassa itku kurkussa, kun ei sitten tehnytkään lopulta NIIN iloiseksi. Just saying.
Niinpä. Ja selitellään että ”ihastuminen on inhimillistä.” No niin onkin, mutta teot ovat päätös loukata toista. Onhan suuttuminenkin inhimillistä, muttei toisen haukkuminen/lyöminen ole silti ok.
Se on hyvän ja pahan tuolla puolen.
Jos pieraisin jos sytytin koiraa junassa
Sosiopaatti ajattelee juuri noin. Sosiopaatilta puuttuu terveelle ihmiselle ominainen empatiakyky. Eli kyky asettua toisen ihmisen asemaan ja tuntea hänen rinnallaan.
Eikä ymmärrys siitä miksi joku tekee jotakin tee asiaa hyväksyttäväksi ymmärrys on korkeintaan lieventävä jos kyse on asiaan liittymättömän ymmärryksestä mu jos tekijä tekee tekonsa täydessä ymmärryksessä ei se ole edes lieventävä asianhaara jos kyse rikoksesta pitäisi tekijän saada tuomio ankarimman mukaan kuinka ottaa selvää onko ymmärrystä lain siinäpä haaste
Jokainen femakko pääsääntöisesti "ajattelee" onnellisuuttaan juuri tuolla tavalla. Se ei ole koskaan väärässä, ja se on sitä onnellisempi mitä useampaa miestä se palstalla ehtii sättimään vuorokaudessa.
Mun suosikki on:"I deserve best"
Niinkun miksi joku parhaimmillaan itse vain keskivertoon yltävä ansaitsisi parasta? Eikö ansaitseminen juuri tarkoita että ansaitsee sen minkä tosiaankin ansaitsee? Esim kuolemantuomion.
Suurin osa ihmisistä ei itse edes tunnista mikä on sitä parasta eikä edes osaa tai halua sitä arvostaa. Silti jokaisen kuuluu sitä saada ja vaatia. Oma panostus on lähinnä keskinkertainen ulkonäkö ja pitkä vaatimuslista.
Minusta tämä on rumaa käytöstä ja täysin epärealistista. Mitä ihminen kuvittelee itsestään, kun vaatii jatkuvasti toiselta ihmiseltä vain parasta? Ihan sairasta, toivottavasti nämä ei tee lapsia, kasvatus tulee menemään rankasti v.tuilleen.
Aika masentuneen oloinen ajattelutapa.
Aika harvinaista että kukaan ajattelee näin. Aikuinen tietää kyllä paremmin.
Ongelma on epärehellisyys. Ei MUKA tiedetä, muisteta, tajuta, että se, mitä tekee, vahingoittaa muita. Leikitään tyhmää. Harva on oikeasti niin tyhmä. Edes eläimet eivät ole.