Kuorma-autoilija törmäsi lapseen suojatiellä Tampereella

Anonyymi-ap

Kuljettajaa epäillään liikenneturvallisuuden vaarantamisesta.

"Kuorma-autoilija törmäsi polkupyöräilevään lapseen Tampereen Tesomalla perjantaiaamuna kahdeksalta. Poliisin mukaan kuorma-auto ajoi Tesoman valtatietä Tesomankadun suuntaan ja törmäsi alakouluikäiseen lapseen.

Poliisin mukaan lapsi pyöräili kevyenliikenteenväylää Tesomankadun suunnasta, ja törmäys tapahtui Tesoman valtatien ylittävällä suojatiellä.

Poliisi epäilee kuorma-auton kuljettajan syyllistyneen liikenneturvallisuuden vaarantamiseen. Poliisin tiedossa ei ole, että polkupyöräilijä olisi loukkaantunut vakavasti tapahtuman seurauksena.

Poliisi jatkaa kolarin selvittämistä."


Lapsia pitää varoa liikenteessä erityisen paljon. Pitää varoa, vaikka väistämisvelvollisuus olisi lapsella.

10

165

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tampereella on liikenne lisääntynyt. Ja se on osittain "raaka liikenne". Myös pihoissa.

      • Anonyymi

        Ai raaka-aine liikenne?


    • Anonyymi

      Näkikö aloittaja tapahtuman ja kertoilee maailmalle?

    • Anonyymi

      Liikennesäännöt (tieliikennelaki) velvoittaa varomaan lapsia liikenteessä. Lapsia, vanhuksia ja eri tavoin vammaisia pitää varoa, oli väistämisvelvollisuus kummin päin tahansa.

      • Anonyymi

        Tieliikennelain tekijät ovat kirjoittaneet mm. seuraavaa:

        "Tienkäyttäjän on luottamusperiaatteestakin huolimatta otettava huomioon se, etteivät kaikki tienkäyttäjät tunne tai noudata liikennesääntöjä. Erityisesti tämä on otettava huomioon liikenteessä liikkuvien lasten, vanhusten, näkövammaisten ja liikuntarajoitteisten henkilöiden kohdalla. Heikoimpien tienkäyttäjäryhmien erityissuojelu kuuluu tieliikenteen yleisiin periaatteisiin. Tienkäyttäjän on noudatettava erityistä varovaisuutta silloin, kun toisen tienkäyttäjän toiminnasta on pääteltävissä, ettei hän tunne tai tule noudattamaan liikennesääntöjä."

        Nuo asiat konkretisoituvat sitten mm. valmiin lain 29 § myötä.


    • Anonyymi

      Woketus on tehnyt tehtävänsä ja reippain mielin rekkain alle.😁

      • Anonyymi

        Liikenteessä pitää varoa mm. lapsia, vanhuksia ja eri tavoin vammaisia. Ongelma muodostuu, kun kuski itse on asennevammainen, eikä vammansa takia ymmärrä omaa velvoitteita varoa noita tienkäyttäjäryhmiä.


    • Anonyymi

      Kyllä, pitää varoa, mutta ajatko itse autoa? Oli iso tai pieni auto, niin niissä on ns kuolleita kulmia, jonka taakse jää piiloon jopa aikuinen. Opetelkaa aikuiset, opettakaa lapsillenne mielummin sitä, että varokaa, pysähtykää ja katsokaa, tuleeko autoja. Se vanha tapa on turvallinen, vaikka laki sanoo, että "mulla on oikeus". Miettikää, ketkä on aina heikoilla, ihan oman turvallisuutenne tähden. Kohta on liukkaat vaikka autoilija on huomioinut ja aikoo pysähtyä, saattaa olla todella liukas, eikä se auto pysähdykkään vaikka vauhti olisi tyyliin 5-10. Raskas massa liikkuu "itsekseen".
      Ja se, mikä edelleen raivostuttaa, ei edes lapsilla heijastimia, harvalla edes valoja ja tummat vaatteet.
      Itse en yhtään ihmettele, että näitä ikäviä tapaturmia sattuu. Meno on kuin villissä lännessä kaikkien teillä/kaduilla liikkuvien osalta. Viherkiimamuijien sairas laki tuottaa nyt tulosta!

      • Anonyymi

        Tieliikennelaki on pitkään ollut samankaltainen periaatteiltaan. Hyvin vähän on lopulta muuttunut.


    • Anonyymi

      Sattuu sitä paremmissakin piireissä:
      2-vuotiaan päälle kotipihassaan peruuttanut mies ei tajunnut aluksi lainkaan, mitä tapahtui: "Aloin kuulla lapsen itkua ja huutoja" Tyttö kuoli vammoihinsa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      143
      6738
    2. MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!

      Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny
      Henkirikokset
      61
      5843
    3. Orpon hallitus paskoi kaikki hommat

      ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.
      Maailman menoa
      88
      4519
    4. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      101
      4440
    5. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      157
      4241
    6. Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?

      Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.
      Ikävä
      93
      1628
    7. Tylsille treffeille

      Hiljaisen ukon kans nuotiolle?
      Tunteet
      396
      1495
    8. Anteeksi kaikesta...

      Olin tosi hölmö...
      Ikävä
      82
      1349
    9. HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta

      Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      30
      1335
    10. Onko kaivattusi muuttunut sinä aikana

      Kun olet hänet tuntenut? Jos, mihin suuntaan? Mistä epäilet muuttumisen johtuneen?
      Ikävä
      42
      1122
    Aihe