Kuljettajaa epäillään liikenneturvallisuuden vaarantamisesta.
"Kuorma-autoilija törmäsi polkupyöräilevään lapseen Tampereen Tesomalla perjantaiaamuna kahdeksalta. Poliisin mukaan kuorma-auto ajoi Tesoman valtatietä Tesomankadun suuntaan ja törmäsi alakouluikäiseen lapseen.
Poliisin mukaan lapsi pyöräili kevyenliikenteenväylää Tesomankadun suunnasta, ja törmäys tapahtui Tesoman valtatien ylittävällä suojatiellä.
Poliisi epäilee kuorma-auton kuljettajan syyllistyneen liikenneturvallisuuden vaarantamiseen. Poliisin tiedossa ei ole, että polkupyöräilijä olisi loukkaantunut vakavasti tapahtuman seurauksena.
Poliisi jatkaa kolarin selvittämistä."
Lapsia pitää varoa liikenteessä erityisen paljon. Pitää varoa, vaikka väistämisvelvollisuus olisi lapsella.
Kuorma-autoilija törmäsi lapseen suojatiellä Tampereella
10
174
Vastaukset
- Anonyymi
Tampereella on liikenne lisääntynyt. Ja se on osittain "raaka liikenne". Myös pihoissa.
- Anonyymi
Ai raaka-aine liikenne?
- Anonyymi
Näkikö aloittaja tapahtuman ja kertoilee maailmalle?
- Anonyymi
Liikennesäännöt (tieliikennelaki) velvoittaa varomaan lapsia liikenteessä. Lapsia, vanhuksia ja eri tavoin vammaisia pitää varoa, oli väistämisvelvollisuus kummin päin tahansa.
- Anonyymi
Tieliikennelain tekijät ovat kirjoittaneet mm. seuraavaa:
"Tienkäyttäjän on luottamusperiaatteestakin huolimatta otettava huomioon se, etteivät kaikki tienkäyttäjät tunne tai noudata liikennesääntöjä. Erityisesti tämä on otettava huomioon liikenteessä liikkuvien lasten, vanhusten, näkövammaisten ja liikuntarajoitteisten henkilöiden kohdalla. Heikoimpien tienkäyttäjäryhmien erityissuojelu kuuluu tieliikenteen yleisiin periaatteisiin. Tienkäyttäjän on noudatettava erityistä varovaisuutta silloin, kun toisen tienkäyttäjän toiminnasta on pääteltävissä, ettei hän tunne tai tule noudattamaan liikennesääntöjä."
Nuo asiat konkretisoituvat sitten mm. valmiin lain 29 § myötä.
- Anonyymi
Woketus on tehnyt tehtävänsä ja reippain mielin rekkain alle.😁
- Anonyymi
Liikenteessä pitää varoa mm. lapsia, vanhuksia ja eri tavoin vammaisia. Ongelma muodostuu, kun kuski itse on asennevammainen, eikä vammansa takia ymmärrä omaa velvoitteita varoa noita tienkäyttäjäryhmiä.
- Anonyymi
Kyllä, pitää varoa, mutta ajatko itse autoa? Oli iso tai pieni auto, niin niissä on ns kuolleita kulmia, jonka taakse jää piiloon jopa aikuinen. Opetelkaa aikuiset, opettakaa lapsillenne mielummin sitä, että varokaa, pysähtykää ja katsokaa, tuleeko autoja. Se vanha tapa on turvallinen, vaikka laki sanoo, että "mulla on oikeus". Miettikää, ketkä on aina heikoilla, ihan oman turvallisuutenne tähden. Kohta on liukkaat vaikka autoilija on huomioinut ja aikoo pysähtyä, saattaa olla todella liukas, eikä se auto pysähdykkään vaikka vauhti olisi tyyliin 5-10. Raskas massa liikkuu "itsekseen".
Ja se, mikä edelleen raivostuttaa, ei edes lapsilla heijastimia, harvalla edes valoja ja tummat vaatteet.
Itse en yhtään ihmettele, että näitä ikäviä tapaturmia sattuu. Meno on kuin villissä lännessä kaikkien teillä/kaduilla liikkuvien osalta. Viherkiimamuijien sairas laki tuottaa nyt tulosta!- Anonyymi
Tieliikennelaki on pitkään ollut samankaltainen periaatteiltaan. Hyvin vähän on lopulta muuttunut.
- Anonyymi
Sattuu sitä paremmissakin piireissä:
2-vuotiaan päälle kotipihassaan peruuttanut mies ei tajunnut aluksi lainkaan, mitä tapahtui: "Aloin kuulla lapsen itkua ja huutoja" Tyttö kuoli vammoihinsa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta
Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään935203Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla
"älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen543341Venezuela on hyvä esimerkki vasemmistolaisten pahuudesta
Jokainen tietää, että Venezuelassa on pitkään ollut Chavezin ja Maduron vasemmistohallinto. Maan talous on romuttunut,742710Ei tule uni
Kuten epäilin. Onneksi viime yön sain ihan hyvin nukutuksi. Tiesin kyllä, ettei tästä mitään tänään tule.621378Miksi juuri Venezuela?
Kaikista maailman valtioista Trump otti silmätikukseen Venezuelan. Mutta minkä ihmeen takia? Kyseessä on kuitenkin vähäp3041288Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?251228Jos mies olet oikeasti...?
Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh1121096- 461040
- 411036
Martinalta vahva viesti
"Suuret unelmat venyttävät sinua, pelottavat vähän ja vievät mukavuusalueen ulkopuolelle. Juuri siellä kasvu tapahtuu. J2321031