Psykoosin aikainen sekoilu

Anonyymi-ap

Tutkin vanhan kännykän tietoja, ja siellä oli vanhoja tekstiviestejä. Tuntui vähän rankalta lukea niitä.
Pahimmalta ajalta ennen kuin jouduin hoitoon. Äitini oli kuolemaisillaan ja mulla psykoosit päällä.
No sekoillut kaikille sukulaisille. Uskoin, että yksi pizzakuski oli joku salainen rakastettu ja lähetin hänelle satoja sekavia viestejä.
Harhaluulot paheni vielä jonkun aikaa osastolla... aika alkuun aloitettiin psyykenlääke.
Kesti ehkä joitakin kuukausia, ennen tulin täysjärkiseksi.

Kävi jotenkin tunteisiin tuo noiden lukeminen. En tiedä miksi, koska olen ennenkin lukenut juttuja vaikeilta ajoilta.

Nyt vähän masennuin ja häpesin tuota aikaa ja menin pois tolaltani.

En ole ennen häpeillyt sairausaikaani. Mutta voi olla rankkaa monelle joka sekoilee enemmänkin.

Esimerkiksi Tapio Suominen teki itsarin koska häpesi kohtausten aikaista käytöstään.

En ole itse nyt mitään itsarin tekemässä. Yllätyin vain tunteiden voimakkuudesta.

2

859

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Miksi luet niitä? Itse olen jättänyt lukematta ja koettanut unohtaa. Olen ollut itselleni armollinen ja pohtinut, että ainoa ihminen, joka asian muistaa olen minä. Muut ihmiset elävät omissa murheissaan.

    • Anonyymi

      En ole tietoinen olenko kirjoittanut psykoottisena jollekin jotain, mutta muistan kaiken muun sairauteni puhkeuduttua ja se oli aivan hirveää, kun aloin noita muistelemaan. Luulin psykoosissani, että raiskaajani löytäisi minut uudestaan ja, että kaikki jotka tunnen olisi mukana jossain salaliitossa ja yrittäiasivät tehdä jotain pahaa, pelkäsin kaikkia ihmisiä. Nykyään olen hyvin sosiaalinen ja vihaan yksin olemista. Nyt kirjoittelen täällä, kun olen yksin tällähetkellä. Minulla on mies ja lapsiakin on. Heidän tuki on ollut parasta. Mulla ne ei muistoistani häviä nuo psykoosin aikaiset jutut. Siihen vielä päälle, että minulla on väliajoin maniaa, viimeisestä maniasta on nyt viikko aikaa.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Joko seuraava hallitus uskaltaa puuttua 7,5 viikon vuosilomiin

      Onhan se törkeää eriarvoisuutta ja verovarojen törkeää tuhlausta.
      Maailman menoa
      134
      732
    2. Kysymys

      Pystyisitkö tutustuu kaverina tai alkaa parisuhteeseen skitsofreenikon kanssa? T.Skitosoaffektiivinen (parantunut) Ois
      Sinkut
      196
      666
    3. Töysä otsikoissa

      Töysässä takavarikoitu kaksi luvallista käsiasetta ammuskelun jälkeen!Näin media uutisoi!
      Alavus
      23
      627
    4. Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!

      En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su
      Ikävä
      45
      627
    5. Metsamanin muru kissa kuollut

      Nyt siellä surraan muru kissaa päivä tolkulla,vaikka muuten ei oo välittänyt mitenkään siitä,kun joka videolla vaan mars
      Tuusniemi
      97
      599
    6. Lähdetkö kanssani

      syömään joskus😘
      Ikävä
      56
      580
    7. 41
      529
    8. Mistäkö haaveilen

      Tällä hetkellä. Siitä, että kohtaamme, vetovoima on jäljellä ja saisimme olla aivan kahden, ei tarvitsisi välittää mistä
      Ikävä
      29
      521
    9. Kuinka hyvin kestäisit?

      Oletko miettinyt, että mitä jos olisit pyöreä pullukka ja vielä ruma niin kestäisitkö vai masentuisitko?
      Sinkut
      102
      520
    10. Tapailtaisko nainen

      Meidän kotien puolessavälissä suunnilleen, vähä niinku salaa. Siinä on yks kiva paikka joka sopis hyvin. Mieheltä
      Ikävä
      59
      505
    Aihe