Nikotiinipusseja vaan typeryksille.
https://www.ilmansyopaa.fi/5-faktaa-nikotiinista/
Samahan tuo muuten olisi, mutta yhteiskunta joutuu kustantamaan nikotinistien itse aiheutettujen sairauksien hoidon
.
Halla-aho vetää Camelia, entäs Purra?
https://www.ilmansyopaa.fi/5-faktaa-nikotiinista/
Samahan tuo muuten olisi, mutta yhteiskunta joutuu kustantamaan nikotinistien itse aiheutettujen sairauksien hoidon
.
Halla-aho vetää Camelia, entäs Purra?
Vastaukset 10
Vanhimmat
Linkin takana hieman liioitellaan:)
Jos faktat kelpaa.....
https://cancer-code-europe.iarc.fr/index.php/fi/12-tapaa/tupakka/1636-aiheuttaako-nikotiini-syoepaeae
Voitko hiemen tarkentaa, missä kohdin ja missä seikoissa linkin takana "hieman liioitellaan"?
Ja poikkeaako avauksen linkin takaa löytyvä juurikaan siitä mitä itse linkitit?
Ja missä kohdin poikkeaa ja mikä sitten saa sinut luulemaan, että juuri sinun linkkisi takana on faktatietoa, jos se poikkeaa avauksen takana olevan linkin sisällöstä?
Totuushan on ettei nikotiini itsessään aiheuta riippuvuutta sitä löytyy mm munakoisosta :D Ne ovat ne kemikaalit mitä niihin tuotteisiin laitetaan.
"
Aiheuttavatko kaikki tupakkatuotteet syöpää?
Kyllä. Kaikki tupakkatuotteet aiheuttavat syöpää.
Suurin riski liittyy poltettaviin tuotteisiin (tupakansavuun), koska eniten syöpää aiheuttavat aineet syntyvät palamisprosessin yhteydessä.
"
"Tupakasta riippuvaiset henkilöt kuitenkin altistuvat todennäköisemmin poltettavan tai savuttoman tupakan sisältämille karsinogeeneille pitkäaikaisesti".
"Nikotiinia ei toistaiseksi luokitella karsinogeeniksi eli syöpää aiheuttavaksi aineeksi. On kuitenkin viitteitä siitä, että nikotiini lisää syöpävaaraa edesauttamalla solujen muuttumista syöpäsoluiksi lisäämällä syöpäsolujen jakaantumista ja pitämällä yllä syöpäkudoksen kehittymistä. Jos ihmisellä on kehittyvä syöpä tai kohonnut syöpäriski, nikotiini voi pahentaa sitä."
Nikotiini nimenomaan aiheuttaa riippuvuuden.
Nikotiiniriippuvuus on nikotiinin käytöstä syntyvä keskushermoston nikotiinireseptoreiden määrän ja toiminnan muutos, jonka seurauksena käytön lopettaminen johtaa fyysisiin vieroitusoireisiin; farmakologisilta ja käyttäytymistä sääteleviltä tekijöiltään muiden aineriippuvuuksien kaltainen; täyttää kansainvälisen psykiatrisen luokituksen mukaan kemiallisen riippuvuuden kriteerit
Kuinka sairas tämä aloittaja, sosialisti oikein onkaan.
Onko Aloittaja unohtanut? Ihmiselle annettiin vapaa tahto. Onko itse käyttänyt tahtoaan oikeisiin asioihin? Vaikkapa vain omasta mielestään.
"Ihmiselle annettiin vapaa tahto. "
Niin. Ei minun mielestäni avauksessakaan sanottu, että kukaan pakottaisi ketään tupakoimaan/käyttämään muitakaan nikotinituotteita. Että sitä on opittu lukemaan, mutta luetun ymmärtäminen ontuu?
Eikö noihin voisi laittaa mukaan arpajaiset. Joka sadas nyytti sisältää tappavan määrän myrkkyä.
Näin tapahtuisi jalostavaa luonnonvalintaa.