Keenetic Sprinter reititin. Pitäiis vaihtaa salasanat yms. Siis tietoturvan takia.
EN vaan pääse mitenkään kirjautumaan, vaikka kuinka yritän ohjeiden mukaan. Miten?
EN vaan pääse mitenkään kirjautumaan, vaikka kuinka yritän ohjeiden mukaan. Miten?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 8 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 24
Vanhimmat
Pääsetkö reitittimen hallintasivulle? Kokeile toista selainta ja kokeile http:// sijaan https://
Käyttäjätunnus on yleensä user tai admin (tarkista ohjeista)
Salasana on joku merkkisarja laitteen kyljessä (tarkista ohjeista)
Mietin tässä:
Onko tyhmyys windowsin käytön edellytys vai seuraus windowsin käytöstä?
Kumpaa? Vai kumpaakin?
Kyllä minä taas niin perceliäni kaivoin!
Miksi sitten olet käyttänyt windowsia?
No mihin se tyssää?
Hakkerit ovat varastaneet jopa 31 miljoonan Internet Archive -sivuston käyttäjän kirjautumistiedot. Internet Archiven niin sanottuun Wayback Machineen on isketty.
Wayback Machine tallentaa jatkuvasti kopioita miljoonista verkkosivuista, jotta näet vaikkapa, miltä KotiMikron verkkosivusto näytti 20 vuotta sitten.
Hakkerit julkistivat varkauden itse Internet Archive -sivuston ponnahdusviestissä, jossa he ilmoittivat, että 31 miljoonan käyttäjän tiedot oli hakkeroitu.
Internet Archive kaatui
Internet Archive joutui samaan aikaan palvelunestohyökkäyksen kohteeksi, jolloin sivusto kaatui lukemattomien hakkeroitujen tietokoneiden hakupyyntöjen tulvan takia. Seuraavina tunteina kävijät eivät päässeet sivustolle.
The Internet Archiven takana olevat henkilöt uskovat, että sama hakkeri teki nämä kaksi hyökkäystä.
Internet Archive on nyt jälleen toiminnassa – tosin hieman riisuttuna versiona.
Vaihda salasanasi Internet Archive -palvelussa välittömästi, jos epäilet, että käyttäjätunnuksesi ja salasanasi on pihistetty.
Resetoi laita, paina 30 sekunttia reset nappia virta päällä.
Resetin jälkee tai ennen katso netistä sen reitittimen oletus ip ja tunnus ja salasana. Millä sisään.
Netti auki eikä mitään tunnusta näy.
Missä pitäisi näkyä?
Poista se Windows ja asenna joku toimiva OS.
Niin kuin mikä?
Mm Linux Mint! Tai sitten se Ubuntu.
W10 ja W11 ronkkii reitittimen asetuksiakin!
Voiko Win11::sta ajaa parran?
Ei, Mitään hyödyllistä windows 11 ei voi tehdä!
Onko reitittimessä neljä LAN liitäntää. Koeta vaikuttaako se missä portissa verkkojohto on. Koeta 1 porttia, jos ei toimi siinä koeta 4 portissa.
Verkkoon menevä johto pitää tietysti olla wan portissa.
Onko sulla VPN ohjelma ? Jos on niin otappa pois käytöstä ja kokeile sitten. Itellä ainakin VPN-estää ettei pääse reitittimeen kiinni.
Siis kuinka oot kokeillu ?
Tiiätkö reittimen ip:n ? jos tiiät niin selaimeen kirjoitat sen ip:n ja sitten pitäisi aukee reittimen hallintasivu ( pyytää kirjautumaan sisään, käyttäjätunnus ja salasana) ...pääsetkö siis tähän asti ees ?
Se on todennäköisesti joko käytetty reitiitn, eikä sitä ole resetoitu eikä tehdasasetuksia ole palautettu. Toinen vaihtoehto on että se on kaapattu. Suosittelen painamaan klemmarilla tai kynällä RESET nappia ja sitten palauta tehdasasetukset. Toinen konsti on että ostat uuden reitittimen (esim. Verkkikseltä joku TP-Link tai Asus).
OSTA UUSI
Mulla on tp-links.
Ohjekirjassa neuvotaan kirjautumaan siihen http://192.168.1.1. mutta kun kirjoitan sen selaimen osoiterivilee se lataa jonkun aikaa ja siihen tulee teksti sivustoon ei saada yhteyttä. Mitä teen?
Olen kokeillut myös muita selaimia ja sama homma.
Onko sinulla joku vpn käytössä? Jos on, niin poista se käytöstä. Onko WAN johto oikeassa liittimessä?
Tp-Linkin sivuilla neuvotaan: Launch/open a web browser and enter http://tplinkwifi.net or http://192.168.0.1 in the address bar. Eli väärällä osoitteella yrität kirjautua.
Tuo pitää kyllä katsoa ohjekirjasta: sellaisetkin osoitteet on mahdollisia kuin 10.10.10.1, 10.0.0.1, 192.168.0.254, 192.168.1.192.
Osoitteen lisäksi voi olla, että pitää olla myös oikea MAC-osoite eli asetusten teko on lukittu tietylle koneelle ja verkkokortille. arp-ohjelmalla näet mikä on gateway-osoite eli se on sen routerin osoite.
Voi myös olla, että asetuksia ei tehdä html-sivun kautta vaan esim. telnet/ssh loginilla routeriin.
Myöskään routerin login tunnus ei välttämättä ole 'admin'. Myöskin 'Administrator' on näkynyt. Joissakin laitteissa tehdään tunnus itse, jolloin se voi olla periaatteessa mitä tahansa ensimmäisen käyttökerran jälkeen.
https://help.keenetic.com/hc/en-us/articles/360001923020-Web-interface
En päässyt minäkään kirjautumaan modeemiin, kun yritin sillä ohjepaperin salasanalla.
Sitten pääsin, kun kirjoitin salasanan modeemin kyljessä olevasta tarrasta.
Modeemin kirjautumis sivuille pääsi, kun kirjoitti modeemin mukana tulleen ohjepaperissa olleen verkko-osoitteen.