Kova kipu peräaukolla johtuu yleensä joko peräaukon haavaumasta tai trombosoituneesta peräpukamasta.
Peräaukon haavauma aiheuttaa kovaa kipua ulostaessa ja jopa tunteja sen jälkeen. Proktoskopia ei onnistu sulkijalihaksen spasmin ja kivun vuoksi. Peräaukkoa varovaisesti levittämällä haavauman voi kuitenkin nähdä tai tuntea sormen kärjellä.
Trombosoitunut peräpukama tuntuu kiinteänä aristavana pullistumana peräaukolla. Jatkuva särky kestää 1-2 viikkoa, joten oireilun alkuvaiheessa kannattaa tehdä insisio ja trombin poisto. Potilasta ei tarvitse lähettää sairaalapäivystykseen vaan avauksen voi tehdä vastaanottohuoneessa paikallispuudutuksessa. Tarvetta rutiinimaiselle seurantakäynnille ei ole.
Koko peräaukon ympärykseltä ulos luiskahtaneet eli inkarseroituneet peräpukamat aiheuttavat intensiivistä kipua. Potilas lähetetään kirurgiseen päivystykseen leikkausharkintaan.
Kova särky percereijässä
Anonyymi-ap
0
189
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kelekkakisat
Mikä vakava onnettomuus sattunut kisoissa. On peruttu koko kisat. Pelastuskopteri näytti käyvän paikalla.2110835- 408077
- 1235211
- 693538
- 1123538
Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset
Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi323492- 613380
- 333137
- 532464
Olisipa saanut sinuun
Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak341966