Kova särky percereijässä

Anonyymi-ap

Kova kipu peräaukolla johtuu yleensä joko peräaukon haavaumasta tai trombosoituneesta peräpukamasta.

Peräaukon haavauma aiheuttaa kovaa kipua ulostaessa ja jopa tunteja sen jälkeen. Proktoskopia ei onnistu sulkijalihaksen spasmin ja kivun vuoksi. Peräaukkoa varovaisesti levittämällä haavauman voi kuitenkin nähdä tai tuntea sormen kärjellä.

Trombosoitunut peräpukama tuntuu kiinteänä aristavana pullistumana peräaukolla. Jatkuva särky kestää 1-2 viikkoa, joten oireilun alkuvaiheessa kannattaa tehdä insisio ja trombin poisto. Potilasta ei tarvitse lähettää sairaalapäivystykseen vaan avauksen voi tehdä vastaanottohuoneessa paikallispuudutuksessa. Tarvetta rutiinimaiselle seurantakäynnille ei ole.

Koko peräaukon ympärykseltä ulos luiskahtaneet eli inkarseroituneet peräpukamat aiheuttavat intensiivistä kipua. Potilas lähetetään kirurgiseen päivystykseen leikkausharkintaan.

0

253

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

        Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
        Maailman menoa
        67
        2415
      2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

        Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
        Ikävä
        66
        1387
      3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

        Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
        Maailman menoa
        76
        1210
      4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

        Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
        Maailman menoa
        4
        1137
      5. Miks me oikein

        Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
        Ikävä
        79
        855
      6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

        Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
        Kuhmo
        19
        800
      7. Nainen, mikset lähetä

        miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
        Ikävä
        43
        688
      8. Ratikka Turkuun

        Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
        Turku
        83
        672
      9. Miehet trikoissaan

        On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
        Suomussalmi
        25
        649
      10. Rakastan sinua

        Yhä.
        Ikävä
        30
        646
      Aihe