elämä pilalla mielenterveyden takia

Anonyymi-ap

Heippa,

Oon nyt viikko sitten saanut saikun. Enkä tiedä mitä mun pitää tehdä. Tuntuu, että vaikka kuinka yritän elämä ei koskaan voita. Kävin 3kk töissä, kunnes vointi romahti. Nautin työssäkäymisestä ja se tuo mulle iloa. Mutta oma pään sisänen taistelu vie multa kaiken. Taloudellisesti oon taas jälleen huonossa tilanteessa ja syytän vain itseäni näiden pään sisäisten ongelmien takia.
Haluan opiskella, haluan tehdä töitä ja haluan nauttia elämästä. Musta vaan tuntuu, että mulle ei ole suotu sitä mahdollisuutta elämässä.
Mulla ei ole ketään lähipiiriä tai ystäviä. Oon aika yksin piipertäjä. Siksi en myös tykkää jäädä vain kotiin tai mennä osastolle. En ole viikkoon käynyt suihkussa tai mitenkään pitänyt itsestäni huolta. En vaan enään jaksa. Yritän aina parhaani, mutta mikään ei onnistu. En ole syönyt kolmeen päivään mitään, koska yksinkertaisesti ei ole rahaa semmoiseen nyt. Olen niin järjettömän vihainen itselleni. En halua pyytää apua, ei mulla edes ole kyllä ketään keltä pyytää. Mutta varmaan tajuatte mitä tarkoitan. En halua olla heikko ihminen😭
Huolettaa tää talous nyt myös niin paljon, että sekin tuo kaiken päälle vielä kilon surua ja epätoivoa. Minulla ei ole autoa tai bussilippua, en siis voi lähteä esim. Ruokajonoon. Sekin tuntuisi kyllä siltä että olen epäonnistunut elämässä.
Anteeksi ränttäys. Oon vaan niin lopussa ja pelottaa

5

330

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei se tarkoita että olet heikko mitenkään jos voit huonosti. Mene suihkuun ja istu vaikka siellä jos et jaksa seistä. Nämä olotilat ovat vaikeita mutta ne menevät aina ohitse , mustasi kun tuntuu pahalta. Soita johonkin numeroon missä voit kertoa olostasi , eikös niitä apu numeroita ole . Älä anna periksi ohitsemenevää se on , niin monelle käy näin vaikka pitääkin työstään .

    • Anonyymi

      Nyt on se aika kun pitäisi syödä vitamiineja.

    • Anonyymi

      Kyllä sinun on sossuun mentävä, kun sinulla ei ole ruokaa. Olen kuullut, että ruokaa saa, kun hakee, eihän sinua nälkään voi tappaa. Reippaasti vain apua hakemaan, kaikkialta, mistä sitä voi saada.

    • Hei,

      Hyvä, että kirjoitit tänne. Tilanteesi vaikuttaa raskaalta.

      Laitan tähän tiedoksi infoa eri auttamitahoista, joihin voit halutessasi olla yhteydessä. Keskustelu ammattilaisen tai vertaisen kanssa voi helpottaa ja tuoda uusia näkökulmia.

      - Tukinet.net - Tukipisteesi netissä https://tukinet.net/

      Tukinetistä saa itselleen tukihenkilön, jonka kanssa voi keskustella kahden kesken mistä tahansa hankalasta elämäntilanteesta tai mielessä olevasta huolesta. Tukihenkilö löytyy esimerkiksi MIELI Tukisuhteesta. https://tukinet.net/teemat/mieli-tukisuhde/tukisuhteet/

      Lisäksi ma-ke klo 15-19 ja to klo 15-21 on aikuisten kahdenkeskinen MIELI Kriisichat, jossa voi jutella päivystäjän kanssa mistä tahansa mielessä olevasta huolesta tai hankalasta elämäntilanteesta.

      Tukinetissä on llisäksi monenlaisia ryhmächattejä ja keskusteluryhmiä, joista voi saada vertaistukea sekä ammattilaisten neuvoja.

      Tukinetin kaikki palvelut saa käyttöönsä rekisteröitymällä palveluun anonyymisti. Osaa palveluista voi käyttää ilmankin rekisteröitymistä.

      Keskusteluapua kriisissä on mahdollista saada matalalla kynnyksellä myös:

      - MIELI Kriisipuhelin

      Jos soittaminen tuntuu omimmalta vaihtoehdolta, niin MIELI Kriisipuhelin päivystää24/7 numerossa 09 2525 0111.


      Ystävällisin terveisin
      MIELI Kriisikeskus Helsinki/Kata

    • Anonyymi

      Ystävä hyvä.Olet pistänyt itsesi liian koville,kaikki me ollaan heikoilla joskus elämässä,ei meistä kukaan oo täydellinen ja jaksava. Nyt on melkein pakko pyytää apua,pitäähän sun syödä.Olisko sosiaalitoimi tai seurakunta tai muu järjestö,toisin vaikka itse jos tietäisin minne.Tärkeintä että saat lepoa,ruokaa ja itsesi kuntoon ajan myötä,asioilla on tapana järjestyä.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      88
      1940
    2. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      18
      1196
    3. Käyttäkää kumia kajaanilaisten naisten kanssa

      Elkää ottako riskiä ilman kumia kun saattaa käydä niin että sinusta tuleekin isä lapselle ja elättäjä molemmille.
      Kajaani
      99
      1192
    4. Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?

      "Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol
      Maailman menoa
      81
      1014
    5. Uskaltaako tässä luottaa siihen että

      Ehkä rakastetaan toisiamme?
      Ikävä
      94
      904
    6. Jymyuutinen: Suomen talous kasvaa hurjaa vauhtia

      https://www.iltalehti.fi/talous/a/11fba8a8-a7fb-44f4-a58b-f129f6d5bdf5 Akavan pääekonomistin mukaan Suomen kokonaistuot
      Maailman menoa
      154
      889
    7. Tunnusmerkkejä Kaivatulle

      Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt
      Ikävä
      53
      814
    8. Pakkomielle

      Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs
      Ikävä
      56
      799
    9. Oletko nainen enää täällä?

      En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv
      Ikävä
      60
      759
    10. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      53
      704
    Aihe