Mitähän ilkeyttä sitä keksisi!?

Anonyymi-ap

9

290

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tästä on siis kysymys:
      Vainajan tuhkan sirottelupaikkoja meren rantaan

      Helsingin seudun vapaa-ajattelijat on tehnyt seuraavan aloitteen Helsingin kaupungin Kaupunkiympäristölle:

      Hautauskulttuuri monipuolistuu ja yksilöllistyy. Kaikki eivät halua tulla haudatuiksi hautausmaalle vaan tuhkana luontoon, maalle tai veteen. Näin on sekä uskonnollisten yhdyskuntien jäsenten että niiden jäsenyyteen kuulumattomien keskuudessa.

      Viime vuonna Suomessa haudattiin kirkon hautausmaiden ulkopuolelle yhdeksän prosenttia vainajista. Lukema on suurempi pääkaupunkiseudulla, jossa vainajista tuhkattiin 90 prosenttia, kun koko maassa tuhkausten osuus oli 64 prosenttia.
      Hautaustoimilain mukaan tuhkan käsittelyssä tulee kunnioittaa vainajan katsomusta ja toivomuksia. Tuhkan sijoittamiseen on oltava maa- tai vesialueen omistajan tai haltijan suostumus.

      Helsingin ja Espoon kaupungit ovat osoittaneet mereltä alueen tuhkan sirotteluun. Siihen tarvitaan venekuljetus, mikä sopii monille, mutta ei kaikille. Maksullinen kuljetus voi olla käytännössä hankala myös liikkumisen esteettömyyden kannalta.
      Tarvitaan vainajan tuhkan sirottelupaikkoja myös meren rantaan. Esitämme, että Helsingin rannoille rakennetaan ainakin kaksi tuhkan sirottelupaikkaa.

      Tallaisista meren rannassa on erinomaisia esimerkkejä ainakin Kotkassa ja Oulussa. Järven rantaan on rakennettu sirottelupakkoja esimerkiksi Jyväskylässä ja Tampereella. Myös joen rannassa on sirottelupaikkoja mm. Kouvolassa.

      Kotkassa ja Oulussa on rakennettu meren rantaan tasanne ja sieltä veden viereen askelmat, Oulussa myös kaide Siinä on myös kivipaateen kiinnitetty laatta, jossa kerrotaan paikan tarkoitus. Sirottelupaikkaan ei tuoda kukkia ja seppeleitä.

      Sirottelupaikalla ei lähtökohtaisesti toimiteta uskonnollisia tai uskonnottomia seremonioita. Usein läheiset sirottelevat tuhkan myös ilman saattoväkeä riippumatta mahdollisen muistotilaisuuden ajankohdasta. Tasanteelle ja sen ympäristöön olisi silti hyvä mahtua saattoväkeä esimerkiksi silloin kun tuhka lasketaan veteen ennen pian seuraavaa muistotilaisuutta.

      Askelmien vieressä voisi olla kaide. Meriveden korkeuden vaihdellessa askelmilla voi olla liukkautta varsinkin sateella.
      Paikalle tarvitaan esteetön kulkureitti autojen pysäköintipaikalta. Tasanteella olisi hyvä olla puistonpenkkejä.

      Sirottelupaikkaa rannalla voidaan käyttää myös muistelupaikkana.

      Liitteenä alla linkit Oulun ja Kotkan sirottelupaikoille sekä ylipitkä luettelo allekirjoittaneen kartalla Helsingin rantoja asiantuntemattomana silmäilleenä muistiin merkitsemistä kenties potentiaalisista paikoista.

      Ystävällisesti
      Esa Ylikoski
      puheenjohtaja
      Helsingin seudun vapaa-ajattelijat ry

      • Anonyymi

        Tämä on erittäin ärrrrsytttävää! T. Antivapari


      • Anonyymi

        Tämä on erittäin asiallinen ja perusteltu ehdotus.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tämä on erittäin asiallinen ja perusteltu ehdotus.

        Saisi olla ihan omalla aloituksella.


    • Tästä on liiton fb-sivullakin juttua. Erinomainen aloite, eikä tarvitse kaupungilta paljoa.

    • Anonyymi

      Kaikenlaisia kummallisuuksia antivapari keksiikin.

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Antivaparin jutut sikiävät pahasta hengestä?

    • Anonyymi

      Aina sitä jotain

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Alahan tulla paikkaamaan tekojas

      Ja lopeta se piilossa oleminen. Olet vastuussa mun haavoista. Vien asian eteenpäin jos ei ala kuulumaan.
      Suhteet
      33
      8077
    2. Ei tunnu, että välität yhtään

      Tuntuu, että et edes muista minua koko ihmistä. 😢
      Ikävä
      43
      4583
    3. Ketä tietää

      Missä ammuttiin pyssyllä.
      Kotka
      32
      4423
    4. Onko kenellekään muulle käynyt niin

      Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk
      Ikävä
      189
      3579
    5. Näytitpä taas niin hyvältä!

      Nautit tilanteesta täysin rinnoin. Sinä olet kuin
      Tunteet
      13
      2793
    6. Veikeä Satu

      Tuu jutteleen, kaipaan sua. Oot kuuma nainen.
      Ikävä
      31
      2656
    7. Onko kaipaamallasi

      Naisella silikonit 🤔
      Ikävä
      33
      2429
    8. Oletko nyt

      Onnellinen mies naisesi kanssa?
      Ikävä
      44
      2343
    9. Tietääkö kaivattusi että

      olet häneen ihastunut? 🤠
      Ikävä
      164
      2043
    10. Vimpelin liikuntahallilla tulipalo?

      Katsoin, että liikuntahallista tuloo mustaa savua. Sitten ovet pärähti hajalle, ja sisältä tuli aikamoinen lieska. Toise
      Vimpeli
      60
      1810
    Aihe