Tähän juttuun liittyen https://www.is.fi/digitoday/art-2000010795318.html
Harmittaahan se, että on saanut märkiä puita eikä kuittia. Mutta ilmeisesti edullisesti ovat saaneet. Tuli vaan mieleeni, että onkohan tässä tarpeeksi jutun aihetta. Seuraavaan lämmityskauteen nuo puut saa kyllä kuivaksi. Itse pilkkoisin niitä pienemmäksi, pinoisin hyvään kasaan, laittaisin jotain muovia tms. päälle ja kun kevät tulee, antaisin auringon paistaa puupinoon ja tuulen puhaltaa. Aivan varmasti kalikat kilahtavat nätisti toisiinsa lyötynä tähän aikaan vuoden päästä.
Huonot polttopuukaupat
Anonyymi-ap
1
155
Vastaukset
- Anonyymi
ei ny ainakaan muovia päälle. Haihtuva kosteus jää siihen ja saattaa pahentaa varsinkin ylimpien puiden tilannetta. Laudat/lankut pitkin pinoa, että jää kunnon ilmaväli ja vaikka pressu, mutta ei niin, helmat valuvat pinon sivuille. Pellit ois kans hyvä kun niillä voi tehdä "räystästäkin". Niitä vaan ei joka huussollista taida löytyä?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja19622522Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"
Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant899737Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.507687Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va936469SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei1906196Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut
Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m625777Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,535269Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot505175HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.1204844Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1074529