että olet edelleen yhtä kylmä minua kohtaan kuin aiemmin, etkä muista minua hyvällä jos ollenkaan. On kauhea ajatus, että en ole sinulle mitään tai ehkä paremminkin inhoat minua. Tämä vielä sitä taustaa vasten, miten paljon ja kuinka paljon sinua olen sinua rakastanut. Tyrkkäät kylmästi minut kuiluun ja pimeään, vaikka näet minun palelevan janoissani ja nälissäni.
Nainen, välillä minusta tuntuu
Anonyymi-ap
46924
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 46
Vanhimmat
Koska en näe sinussa mitään.
Jos olisi minulle, niin miksi minun pitäisi olla tekemisissä sellaisen henkilön kanssa, josta en pidä, enkä ole pitänyt moneen vuoteen.
Olet rikkonut rajoja
Monta kertaa
Se aiheuttaa pelkoa
Ei hyvä
Mutta ennen niitä montaa vuotta pidit. Mitä tapahtui, ettet enää?
Juuri näin ajattelen tietystä häiriköstä. Hän ei ole ymmärtänyt sitä miten paljon pahaa hänen toimintansa on aiheuttanut! Siksi on täysin mahdotonta olla missään tekemisissä koskaan hänen kanssaan!
en ikävöi eksiä ym.
En inhoa sinua mistä niin päättelet?
Ei kannata luulotella vaan uskoa mitä toinen sanoo. Kivaa viikonloppua!
Niin. Sitä hän sanoi.
Ei viikonlopusta voi tulla hyvä ennen kuin olen saanut elämääni ikäiseni uuden ystävän!
En omi tällaisia, joissa syytetään kylmyydestä, jota ei ole.
Kukaan ei oo puhunut sinusta ääliö.
Kylmyyttä vain olen tuntenut jo kauan minua stalkanneeseen henkilöön! Sen lisäksi asumisen häirintää, mikä vaikeuttanut nukkumista!
Juurihan tuo sanoi, ettei omi aloitusta. 😂 Kukahan tässä on ääliö?
Nyt ap kertoo itsestään, tuotahan se on tehnyt jo kymmenisen vuotta! Ilkee ja sairas ihminen!
Miksi hän sinua inhoaisi? Ja miksi ylipäätään kaipaat ihmistä, joka inhoaa sinua?
Aiemmin ollut ihana ja päässyt rakastumaan.
Suosittelen että unohdat henkilön, jos hän ei halua olla missään tekemisissä kanssasi. Pääset helpommalla kun unohdat ja alat etsiä toista ihmistä elämääsi!
En sanonut, ettei hän halua olla kanssani missään tekemisissä. Puhuin vain omista tuntemuksista. Ja siinä tapauksessa jos on inhonnut joskus, inhoaako vielä.
Syitä voi olla monia, hyviä ja huonoja.
En inhoa sinua, mutta en ole myöskään kiinnostunut romanttisessa mielessä.
Kenestä et ole kiinnostunut?
Nuoremmasta miehestä.
Nuorempi mies miettii kenestä on puhe. Hänen ikänsä tai ikäeronne määrä, kertoisitko?
-nuorempi mies
Jos et sano, kuinka olet rakastanut, niin mistä toinen voi edes tietää, että olet? Hei haloo, pitäisikö sinun puhua, sanoa, soittaa tai jotain tehdä asian eteen? Kun aika usein te miehetkin olette aika kylmiä naisia kohtaan, niin kyllähän se joskus saattaa osua omaankin nilkkaan. Keskivertonainen on empaattinen, mutta en nyt tiedä, mitä olet tehnyt, jos toinen on vetäytynyt kuoreensa lopullisesti.
Hyvin kyllä kirjoitit ja täyttä asiaa. Tämä juttu on tavanomaista mutkikkaampi, vaikka itselläni ei oikeastaan helppoja ole ollutkaan. Menneisyydestäni, tämä juttu mukaan lukien, johtuen yhteydenotto on kuin menisi teloitettavaksi. Torjunta on pahempaa kokea kuin kuolema.
Nössö 😘
En osaa sanoa enää muuta, mitä kannattaisi tehdä. Jos olet sen tyyppinen, että olet tottunut saamaan suurinpiirtein (ura, koti ym.) sen, mitä olet halunnutkin, niin onhan se torjutuksi tuleminen kuin kuolema. Mutta hei, kun ihmiset kuitenkin kuolevat (tänään pyhäinpäivänä voi puhua kuolemasta), niin onko kysyminen ja mahdollinen torjutuksi tuleminen OIKEASTI kuolema.
Mä en ota kaivattuuni yhteyttä, koska olen nainen ja alunperin olin se rohkeampi osapuoli ja nyt en ole tyhmä. Jos mies ei ota yhteyttä, niin olkoot. Mies tehkööt aloitteen.
Niin, ehkä olet tyytyväisempi elämään tällaisena, ilman ko. miestä?
Kaikki on nyt myöhäistä. Ei hän välitä minusta. Olin alun alkaen aktiivinen. Turha sitä on enää miettiä. Olen masentunut ja en enää innostu mistään. (En näytä sitä vain ulospäin, että olen masentunut. ) Ihan hyvä, kun emme näe. En ole enää se iloinen ja nauravainen, mitä olin.
Jätä sulle vieraat ihmiset rauhaan stalkkeri!
Näin yleisesti sekä naisilla ja miehilläkin varmaan, et jos mitään ei tule vastapuolelta varsinkaan mitään hyvää takaisin niin turhaahan sitä jatkaa, kun ymmärtää että yksinhän tässä vain yrittää jotakin yksipuolisella kiinnostuksella. Silloin kannattaa ja pitää osata luovuttaa.
Jotain hyvääkin on tullut, enhän muuten elättelisi toiveita. En osaa, pysty enkä haluakaan lopettaa. Jos on yksipuolista, niin olkoon sitten niin.
Oikea ja syvä rakkaus ei kuole noin vaan. Sitä ei voi käskeä. Jos vastarakkautta ei tule, niin se on kärsimystä sitten. Ei sille mitään voi. Paljon olisi tähän sanottavaa, mutta olkoon.
Täällä saa aika tyrmääviä vastauksia, aivan kuin lukisin ihastukseni torjuntaa. Kylmiä, välinpitämättömiä, etäisiä ja ylhäältä annettuja. Paremmasta asemasta käsin, kuin täti opettamassa tolloa. Kuin kävisi tyhjentämässä likasangon tunkioon, missä makaan sanoen samalla, pysyhän siellä. Elämäni varrelta tuttua.
Kiitos!
En ole koskaan ollut kiinnostunut tietystä henkilöstä muuten kuin mahdollisena ystävänä, mutta niin en ole ajatellut enää moneen vuoteen! Sellaiset ajatukset loppuivat tähän asuntoon muuttaessani
Tuollaisessa tilanteessa sen henkilön, joka on ollut enemmän kiinnostunut on pakko vaan hyväksyä, se ettet sen toisen ihmisen näkökulmasta ole millään tavalla kiinnostava! Ei kannata pilata elämäänsä turhalla kaipuulla. Jos et itse sitä pysty tekemään, niin sinun kannattaa mennä hakemaan apua terapeutilta, joka osaisi auttaa sinua.
Tuot esille oman näkökulmasi. Kyse ei ole oman elämän pilaamisesta, kun se on jo pilalla. Sitä ei voi enää pahemmin pilata. Ja tunge perseeseesi se terapeutti! Minä en mene naimisiin terapeutin kanssa. Sinä et tiedä, mistä puhut.
Joskus sitä kuvittelee kaikenlaista negatiivista omassa päässään. Kannattaa ottaa selvää irl, syteen tai saveen.
Laitan, kun mulla on oikeesti asiaa.
Aina sellaista ei kannata tehdä, jos olet asanut jo riittävästi tietoa siitä, ettei kyseinen henkilö enää ole sinusta kiinnostunut millään tavalla!
Kylmä on todella ja minkästeet kun täällä asutaan.
Oletko ns. pakastin?
Iglu.
En ihmettele että muikkeli on kylmä. Niin sairasta sakkia esittää kaipaavansa jotain, mut lähinnä per cettä.
Niinhän sitä kannattaa tehdä diagnoosia ihmisistä, joita ei tunne ja asettua kiusaajien puolelle.