Asuin viime talven Intiassa ja tieten keittelin kotonani kahvia. Ihmetellessäni kahvin pehmeää maku, huomasi siihen sekoitettu lähes puolet sikuria. Kahvi oli Hienoksi jauhettua robustaa, jota Intiassa paljon tuotetaan. Ihan pannukahvina nautin . Suomessa ei sikuri ole vallannut kahvi markkinoita, vaikka mielestäni ainakin maun puolesta voisi tehdäkin. Olisihan siinä yksi tuotanto linja maataloudelle kun olemassa. Voi olla vain liian vaikea toteuttaa Suomessa.
Sikurikahvi
6
227
Vastaukset
- Anonyymi
50-60 luvulla kaupasta sai sikuria jota lisättiin kahviin kun se oli halvempaa. Nyt meillä rikkaassa maassa sitä ei saa.
- Anonyymi
Sikuria voi kasvattaa aivan kotona ulkona Suomessakin. Sen juurista sitten tehdään kahvia muistuttavaa juomaa. ( Ei sisällä kofeiinia)
- Anonyymi
Jos aloittaja haluaa niin voin laittaa ohjeen kuinka sikurikasvista tehdään kahvia muistuttavaa juomaa.
- Anonyymi
Aloittajan teksti asiaa. Sikuri kahvin seassa todella hyvän makuinen. Suomi voisi helposti olla omavarainen sikurin suhteen ja vähentäisi kalliin kahvin kuskaamista etelästä.
- Anonyymi
Mistäpä sen tietää vaikka niihin halvempiin kahvimerkkeihin sitä salaa jo lisättykin.
- Anonyymi
Tuskin on, koska ovat niin kitkerä. Sikuri antaa pehmeän maun kahviin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin sinussa haluan koskea
Tilanne, että pääsisin tutustumaan eri kohtiin sinussa, mitä haluaisin kokeilla. Käsiin haluaisin tutustua, hieroa niitä412233Sairaammaksi menee: Musk alkaa sensuroida Zelenskyin viestintää X:ssä
IL: Musk puuttuu Zelenskyin viestintään – X:ään tulossa muutoksia "Elon Musk sanoo korjaavansa X:n, jotta käyttäjät voi2231984- 1111538
Toisen ihmisen sydämellä
leikkiminen on äärettömän moraalitonta. Antaa turhiaa toiveita ja sitten olla kuin mitään ei olisi tapahtunut. Kuinka vo1421265- 1151207
PAM:in mainos, älä mene tänään ruokakauppaan
kannatan kovasti kaupan työntekijöille lisää liksa. MUTTA lakossa on huonoa, nyt kauppiaat näkevät kuinka vähällä henki1381114Oho! Toivo Sukari paljastaa erikoisista iltatoimista Nadja-vaimon kanssa: "Hän aina putsaa mun..."
Oho! Onpa iltatoimet tällä pariskunnalla. Toivo Sukari ja Nadja Sukari menivät naimisiin v. 2019. Lue lisää: https://251088- 74999
- 63954
- 70950