Oon nähny täällä ihan liikaa huonoja/työläitä kiljuohjeita niin ajattelin auttaa ihmisiä ja antaa hyvän ohjeen niin tässä 1L kiljuohje:
Tiskaa pullosi käsin jottei tule epäpuhtauksia.
Laita sokeria/hunajaa noin 4dl pulloon ja loput aika täyteen vettä. Sekoita huolella noin 5min ravistamalla pulloa
Kuivahiivaa 10ml tai perushiivaa 20-25ml itse käytän kuivaa.
Sekoita hiiva pulloa ravistamalla sekaan.
Ota pieni muovipussi tai ilmapallo ja laita se pullon suuakkoon tiivisti jollain langalla tai kuminauhalla jotta hiilidioksidi menee pussiin mutta ilma ei pääse sisään. Muista tyhjentää puristamalla pussista ilmat pois.
Anna käydä 3-4pv voit antaa vähemmänkin mutta sitten on vähemmän vahvaa. Kaada valmis kilju 2 päällekkäin olevan kahvisuodattimen läpi toiseen pulloon. Tällöin pahanmakuinen hiiva jää pois jos kilju on kohtuu kirkasta suodatuksen jälkeen niin laita se kylmään (4° tai kylmempi) 12h jotta vähäinen hiiva kuolee ja et saa vatsatautia. Jos teet oikein niin tulee vahvaa ja on nopea ja helppo. Jos kysymyksiä niin kysy vaan yritän vastailla
Helppo 1L kilju ohje
5
322
Vastaukset
Piti vielä sanoa että purista ilmat pussista pois ennen kuin laitat kiljun käymään
- Anonyymi
Ei hiiva kuole jääkaapiassa, sitähän voi pakstaakin.
- Anonyymi
Holimestari kirjoitti:
Onko näin? Itselle on kerrottu että käyminen loppuu lähellä jäätymispistettä.
Käyminen loppuu kylmässä, mutta kun tuo lämpimään, käyminen alkaa uudelleen jos sokeria riittää. Huomaa kotiviinissäkin jos pysäytys ei onnistu, jääkaapissa ei tule pulloon painetta, mutta kun ottaa lämpimään, käyminen alkaa uudelleen.
- Anonyymi
Kiljun valmistaminen on ollut pitkään laillista. Voi käyttää pikahiivaa. Valmistamiseen myydään 30L käymisastioita ja sitä isompia. Kannattaa ostaa vaikka joku aloittelijapakkaus, jos ei omista mitään ennestään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Fuengirola.fi: Danny avautuu yllättäen ex-rakas Erika Vikmanista: "Sanoisin, että hän on..."
Danny matkasi Aurinkorannikolle Helmi Loukasmäen kanssa. Musiikkineuvoksella on silmää naiskauneudelle ja hänen ex-raka1153625Tämä on kyllä heittämällä erikoisin ihmissuhde mitä on koskaan ollut
Hulluinta on se että ei edes ole varsinaista suhdetta minkäänlaista, mutta tuntuu kuin olisit elämässäni mukana koko aja801351GALLUP: Kuka voittaa The Voice of Finland -kisan: Oliver, Janina, Julia vai Mohammad?
GALLUP: Kuka voittaa The Voice of Finland -kisan: Oliver, Janina, Julia vai Mohammad? Tänään jännittävä finaalilähetys521303- 831222
Helikopteri pörrää ja POLIISIT on eristettynä pururadan vieressä!
Suojatehtävä pitää kiireisenä. Kulut ovat kovat!351162- 601087
Autolla puuhun
Halapahallin kohilla auto puuhun, lujaa on tultu ja ei oo pysyny hallinnassa. Taisipa olla lundin pojan auto, eipä tainn291080- 54931
Tunnustan
Vaikka peitän sen erittäin hyvin niin tunnustan että pidän sinusta erittäin paljon, mieheltä naiselle39912- 67898