XC60 vm. 2018 takaluukku avautuu ja sulkeutuu itsestään

Anonyymi-ap

Nyt taas alkoi sama vaiva eli takaluukku pihalla seisoessa alkoi avatua ja n. 20 sek. kulutta sulkeutui itsestään. Sama juttu oli ovet laitettu lukkoon tai ei. Tätä jatkui koko ajan n. vartin, kunnes lähdin ajamaan jolloin luukku sentään pysyi kiinni. Uudelleen pysäköitäessä vika loppui, kunnes alkoi n. tunnin päästä uudestaan. Missä vika lienee ? Jos nyt seisoo koko yön tallissa ja tekee samaa niin eikös se saata tyhjentää akun ?

Tässä autossa on ollut muutakin vikaa koko ajan, nyt mm. välillä valittaa, että moottoriöljy vaatii huollon ja viestissä lukee 'liikaa öljyä lisätty'. No en ole itse mitään itse lisännyt, viimeksi laitettu öljyä maaliskuussa huollossa.

Tälläinen +60 v. naisihminen ei uskalla ajatellakaan mitään sähköauton hankintaa kun jo tässä autossa on koko ajan ilmeisesti sähköistyksestä aiheutuneita vikoja.

Kiitos kommenteista !

8

602

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei tuossa ole mitään yhteyttä sähköautoihin, kaikissa vähänkin uudemmissa on paljon sähkölaitteita. Kannattaa viedä auto osaavalle korjaamolle ja jos et tunne varmasti osaavaa liikettä, niin merkkiliikkeen huolto on varmasti paras kaikessa.

    • Anonyymi

      Karvoja tietysti luukun välissä ja kuiva lukkopesä.

      • Anonyymi

        Mitään ei ole luukun välissä,, lukkopesästä en sen sijaan tiedä. Missä se on ? Miten se sitten voidellaan ?

        T. Aloittaja


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Mitään ei ole luukun välissä,, lukkopesästä en sen sijaan tiedä. Missä se on ? Miten se sitten voidellaan ?

        T. Aloittaja

        Lopeta jo heti alkuunsa tuo leikki.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Lopeta jo heti alkuunsa tuo leikki.

        Anteeksi mitä tarkoitat ? Miksi kirjoittelet ihan joutavuuksia kun kyse on ihan oikeasta asiasta ja ongelmasta minulla ? En ole koulutukseltani autonasentaja enkä muutenkaan mikään tekninen ihminen, mutta odotin saavani tältä palstalta edes jotain asiallisia kommentteja. Alku ei näytä lupaavalta. ..

        T. Aloittaja


    • Anonyymi

      se on ominaisuus ei vika

    • Anonyymi

      Haukottelee. Sillä on vaan tylsää. Ajele vähän enemmän siitä se tykkää.

    • Anonyymi

      Öljypinta saattaa nousta jos ajaa hyvin lyhyitä matkoja pitkiä useita kuukausia. Jokaisessa auton käynnistyksessä pääsee hiukan bensaa ohi männänrenkaiden öljyn joukkoon, mikä lisää tilavuutta. Jos auto ilmoittaa, että öljylaatikossa on liikaa tavaraa, tule vaihtaa puhtaat öljyt tilalle. Ongelma poistuu myös, jos tekee niin pitkän ajolenkin, että bensat haihtuvat öljystä pois. Auton moottorin kannalta on parempi kuitenkin hankkia uudet öljyt.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hengenvaaralliset kiihdytysajot päättyivät karmealla tavalla, kilpailija kuoli

      Onnettomuudesta on aloitettu selvitys. Tapahtuma keskeytettiin onnettomuuteen. Tapahtumaa tutkitaan paikan päällä yhtei
      Kauhava
      199
      6974
    2. Ootko rakastunut?

      Kerro pois nyt
      Ikävä
      159
      2056
    3. Onhan sulla nainen parempi mieli

      Nyt? Ainakin toivon niin.
      Ikävä
      113
      1698
    4. Ujosteletko tosissaan vai mitä oikeen

      Himmailet???? Mitä pelkäät?????
      Ikävä
      51
      1400
    5. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      55
      1258
    6. Möykkähulluus vaati kuolonuhrin

      Nuori elämä menettiin täysin turhaan tällä järjettömyydellä! Toivottavasti näitä ei enää koskaan nähdä Kauhavalla! 😢
      Kauhava
      50
      1128
    7. Älä mies pidä mua pettäjänä

      En petä ketään. Älä mies ajattele niin. Anteeksi että ihastuin suhun varattuna. Pettänyt en ole koskaan ketään vaikka hu
      Ikävä
      100
      1074
    8. Reeniähororeeniä

      Helvetillisen vaikeaa työskennellä hoitajana,kun ei kestä silmissään yhtään läskiä. Saati hoitaa sellaista. Mitä tehdä?
      Kouvola
      7
      1016
    9. Tarvitsemme lisää maahanmuuttoa.

      Väestö eläköityy, eli tarvitsemme lisää tekeviä käsiä ja veronmaksajia. Ainut ratkaisu löytyy maahanmuutosta. Nimenomaan
      Maailman menoa
      253
      961
    10. Kävit nainen näemmä mun

      Facessa katsomassa....
      Ikävä
      41
      949
    Aihe